Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοκρασιακή μεταβολή - μεταλλικά


 

Recommended Posts

Ναι, αλλά εννοώ ατέλειες σε καθολικό επίπεδο. Όπως λαμβάνονται υπόψη κατά το κεφαλαιο 5 του ΕC3 για πλαισιακούς φορείς και συστήματα δυσκαμψίας με βάση το acr.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Ανεβάζω εδώ απόσπασμα από το παράδειγμα του προγράμματος n-Aktive για τα μεταλλικα (περισσότερα εδώ ) για τους συνδυασμούς φορτίσεων για μεταλλικα κτήρια. Νομίζω οτι ανήκει εδώ για την πληρότητα του θέματος. Αν κάποιος mod διαφωνεί ας το πάει αλλού.

 

Πάντως απουσιάζει η φόρτιση 1.00G+1.5W που μπορεί να είναι κρίσιμη για τα αγκύρια σε περιπτώσεις υποπίεσης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τη φόρτιση λόγω θερμοκρασιακής μεταβολής . Φυσικά μιλάω κυρίως για τις μεταλλικές κατασκευές . Πόσο θα πρέπει να λαμβάνεται η διαφορά θερμοκρασία στον υπολογισμό ; 20 oC ; Διότι λέω εγώ τώρα με το φτωχό μου μυαλουδάκι : εντάξει , αν οι διατομές κοπούν και συναρμολογηθούν στους 20 oC , τότε αν στην περιοχή οι ακραίες συνθήκες είναι 0 ~ 40 oC , έχει καλώς , διότι η μέγιστη μεταβολή θα είναι όντως 20 oC . Αν όμως η κοπή και συναρμολόγηση γίνει στους 30 oC και στην περιοχή το χειμώνα φτάνει και τους -10 oC , τότε η μέγιστη μεταβολή είναι 40 oC ! ! ! Εδώ με διαφορά 20 oC το καταραμένο το ατσάλι έχει σημαντικές διαστολές και κατεπέκταση σημαντική καταπόνηση , ούτε που θέλω να το σκεύτομαι με τους 40 oC ! Εκτός φυσικά αν κάνω κάποιο λάθος στη σκέψη μου (είπαμε , φτωχό μυαλουδάκι :) ) .

Ενδεχωμένως το θέμα αυτό να έχει ξανασυζητηθεί . Αν είναι έτσι , ζητώ να με συγχωρέσετε · πάντως πρωτού κάνω τη δημοσίευση , έκανα και μερικές (άκαρπες) αναζητήσεις .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

@iliakater,

Mιλάς για εξωτερικές θερμοκρασίες.

Ο μεταλλικός σκελετός είναι εκτεθειμένος στις εξωτερικές θερμοκρασίες μόνο στη φάση της ανέγερσης.

Σε αυτή τη φάση απουσιάζουν τα φορτία λειτουργίας.

Στη συνέχεια υπάρχει η επικάλυψη και η πλαγιοκάλυψη με πάνελ , οπότε οι θερμοκρασιακές μεταβολές μειώνονται.

Σε περίπτωση επικάλυψης με λαμαρίνα η κατασκετή είναι εκτεθιμένη στις θερμοκρασιακές μεταβολές.

Προσωπικά παίρνω ΔΤ=20 σε όλους τους άξονες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.