Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τάση στον Ουδέτερο...


kryotron

Recommended Posts

1 Σενάριο τα 2 καλώδια να έχουν ενωθεί κατά κάποιο τρόπο και να δημιουργείται μεγάλη ωμική αντίσταση σε συνδυασμό με κομμένο ουδέτερο αν όχι όλος αλλά ένα μεγάλο κομμάτι από το στύλο της ΔΕΗ:?:

 

2 Σενάριο ο διακόπτης να δουλεύει ανάποδα να τον σηκώνεις και να κόβει τη φάση και να είναι κοινός σε κάποιο σημείο με τον ουδέτερο ο οποίος δεν καταλήγει στη μπάρα ουδετέρου ενδεχόμενος να είναι κάπου κομμένος:?:

 

3 Σεναριο ο ουδέτερος να έχει αλλάξει χρώμα στη διαδρομή να έχει γίνει μαύρος από μπλε να υπάρχει κομμένος ουδέτερος όπως 1 και ο διακόπτης να δουλεύει ανάποδα όπως 2 :?:

κλείνω προς το 2……….

αλλά όλα αυτά είναι εικασίες ένα πολύμετρο θα σου λύση το πρόβλημα και θα δεις εάν υπάρχουν επαγωγικά

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λεπτομερή Ελεγχο στον πίνακα διαπιστώθηκε οτι το καλώδιο του ουδετέρου της γραμμής της κουζίνας είχε συνδεθεί στην μπαρα της γείωσης. Η δε γείωση του σπιτιου ήταν συνδεδεμένη στην μπάρα του ουδετέρου οπου συνδέονταν και οι λοιποί ουδετεροι πλην αυτού της κουζίνας. ΔΔΕ δεν υπήρχε.Και Τωρα Ρωτάω εγω σε μια τέτοια περίπτωση που στον πίνακα η Γείωση είναι συνδεδεμένη με τον Ουδέτερο και δεδομένου ότι το σπίτι ειναι στην Αθήνα, τι θα μπορούσε να σύμβει σε ενα κακο σενάριο, δηλάδη υπάρχει η ασΦαλεια που προσφέρει η Γειωση ή όχι; Με άλλα λόγια σ' ένα σπίτι που ο ουδέτερος και Η γείωση είναι συνδεδεμένοι στον πίνακα ή μετά απο αυτόν τι μπορει να συμβεί; Και επείσης μία αλλή απορεία είναι αν Υπηρχε ΔΔΕ στην παραπάνω περίπτωση θα Επεφτέ; Σας Ευχαριστώ παντως για την βοήθεια σας την εκτιμώ πολύ, και επισης θα ήθελα μια απάντηση στα παραπάνω γιατί ειμαι νέος Ηλεκτρολόγος και εχω μπερδέψει μερικά Πράγματα!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως γίνεται , αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.

Το περιεργο είναι οτι οταν ανοίγω το κύκλωμα με τον διακοπτη αυτον στον πίνακα δεν εχει ταση ούτε η φαση στο ηλεκτρικο μαγειριο ουτε ο ουδέτερος. Οταν το κλεινω το διακοπτη του μαγειρειου στον πινακα τοτε εχει ταση και το καλώδιο του ουδετέρου και η φάση ( η ηλεκτρική κουζίνα δεν ειναι συνδεδεμένη στα καλώδια)

 

Αν υπήρχε ΔΔΕ θα το διάβαζε

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λεπτομερή Ελεγχο στον πίνακα διαπιστώθηκε οτι το καλώδιο του ουδετέρου της γραμμής της κουζίνας είχε συνδεθεί στην μπαρα της γείωσης. Η δε γείωση του σπιτιου ήταν συνδεδεμένη στην μπάρα του ουδετέρου οπου συνδέονταν και οι λοιποί ουδετεροι πλην αυτού της κουζίνας. ΔΔΕ δεν υπήρχε.Και Τωρα Ρωτάω εγω σε μια τέτοια περίπτωση που στον πίνακα η Γείωση είναι συνδεδεμένη με τον Ουδέτερο και δεδομένου ότι το σπίτι ειναι στην Αθήνα, τι θα μπορούσε να σύμβει σε ενα κακο σενάριο, δηλάδη υπάρχει η ασΦαλεια που προσφέρει η Γειωση ή όχι; Με άλλα λόγια σ' ένα σπίτι που ο ουδέτερος και Η γείωση είναι συνδεδεμένοι στον πίνακα ή μετά απο αυτόν τι μπορει να συμβεί; Και επείσης μία αλλή απορεία είναι αν Υπηρχε ΔΔΕ στην παραπάνω περίπτωση θα Επεφτέ; Σας Ευχαριστώ παντως για την βοήθεια σας την εκτιμώ πολύ, και επισης θα ήθελα μια απάντηση στα παραπάνω γιατί ειμαι νέος Ηλεκτρολόγος και εχω μπερδέψει μερικά Πράγματα!!

 

τι λες τωρα????????καλα καθε φορα που θα ανοιγες το πορτακι του πινακα και θα ηταν μεταλλικο θα ειχες καποιο γαργαλλημα!!!!βαλε κανα ρελε να σωθεις.

Link to comment
Share on other sites

διαπιστώθηκε οτι το καλώδιο του ουδετέρου της γραμμής της κουζίνας είχε συνδεθεί στην μπαρα της γείωσης. Η δε γείωση του σπιτιου ήταν συνδεδεμένη στην μπάρα του ουδετέρου οπου συνδέονταν και οι λοιποί ουδετεροι πλην αυτού της κουζίνας.

 

Ο ουδέτερος της παροχής συνδέεται στη μπάρα ουδετέρου?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λεπτομερή Ελεγχο στον πίνακα διαπιστώθηκε οτι το καλώδιο του ουδετέρου της γραμμής της κουζίνας είχε συνδεθεί στην μπαρα της γείωσης. Η δε γείωση του σπιτιου ήταν συνδεδεμένη στην μπάρα του ουδετέρου οπου συνδέονταν και οι λοιποί ουδετεροι πλην αυτού της κουζίνας. ΔΔΕ δεν υπήρχε.Και Τωρα Ρωτάω εγω σε μια τέτοια περίπτωση που στον πίνακα η Γείωση είναι συνδεδεμένη με τον Ουδέτερο και δεδομένου ότι το σπίτι ειναι στην Αθήνα, τι θα μπορούσε να σύμβει σε ενα κακο σενάριο, δηλάδη υπάρχει η ασΦαλεια που προσφέρει η Γειωση ή όχι; Με άλλα λόγια σ' ένα σπίτι που ο ουδέτερος και Η γείωση είναι συνδεδεμένοι στον πίνακα ή μετά απο αυτόν τι μπορει να συμβεί; Και επείσης μία αλλή απορεία είναι αν Υπηρχε ΔΔΕ στην παραπάνω περίπτωση θα Επεφτέ; Σας Ευχαριστώ παντως για την βοήθεια σας την εκτιμώ πολύ, και επισης θα ήθελα μια απάντηση στα παραπάνω γιατί ειμαι νέος Ηλεκτρολόγος και εχω μπερδέψει μερικά Πράγματα!!

 

Αυτό καταρχήν δεν είναι τεχνικά σωστό. Δηλαδή δεν επιτρέπετε η γείωση εντός του πίνακα να συνδέεται με τον ουδέτερο. Βέβαια στην ουδετερογείωση (σύστημα γείωσης) αυτό που συμβαίνει στη πραγματικότητα είναι πως ο ουδέτερος της ΔΕΗ και η γείωση ενώνονται στο ρολόι.

Αν βάλεις ΔΔΕ όπως επιβάλλουν οι κανονισμοί, αυτός θα πέφτει συνεχώς αφού θα "βλέπει συνεχώς διαρροή" που θα γίνεται απο ουδέτερο προς γείωση. Διότι ο ΔΔΕ μετραει το διανυσματικό άθροισμα των ρευμάτων φάσεων - ουδετέρου. Έτσι από τον ΔΔΕ ενώ θα έπρεπε (στο μονοφασικό σύστημα - κουζίνα) να περνάνε ας πούμε 20Α, θα έπρεπε 20Α να επιστρέφουν και απο τον ουδέτερο. Αν ο τελευταίος όμως είναι συνδεδεμένος με τη γείωση μετά τον ΔΔΕ (στο πίνακα δηλαδή) τότε τα 20Α του ουδετέρου -αν θεωρήσουμε ίδια αντίσταση αγωγού- μοιραστούν σε 10Α στον ουδέτερο και 10Α στη γείωση (πολύ χονδρικά στο λέω), άρα ο ΔΔΕ θα βλέπει 20Α στη φάση, 10Α (ή τίποτα) στον ουδέτερο και θα πέφτει συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Στον Πίνακα που είναι Παλιός για την γραμμή της κουζίνας εχει ενα μονοπολικό διακόπτη μονο που κοβει την Φαση. Το περιεργο είναι οτι οταν ανοίγω το κύκλωμα με τον διακοπτη αυτον στον πίνακα δεν εχει ταση ούτε η φαση στο ηλεκτρικο μαγειριο ουτε ο ουδέτερος. Οταν το κλεινω το διακοπτη του μαγειρειου στον πινακα τοτε εχει ταση και το καλώδιο του ουδετέρου και η φάση ( η ηλεκτρική κουζίνα δεν ειναι συνδεδεμένη στα καλώδια)

αυτό πως γίνεται ρε παίδες? αδυνατώ να το καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστά συνδεδεμένος ο ουδέτερος της γραμμής στην μπάρα του πίνακα; Σφίξ' τον λίγο ή αποσύνδεσέ τον και επανασύνδεσε.

 

Είχα και εγώ πρόσφατα ένα τέτοιο θέμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.