Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες σε δικιά μου οικοδομή


Vaggasss

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ από το 2003 ως ηλεκτρολόγος μηχανικός με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος όπως προκύπτει με την εγγραφή. Από τότε εργάζομαι ως υπάλληλος σε εταιρία με την ιδιότητα του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού μα ΠΟΤΕ σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Ο πατέρας μου παλεύει εδώ και χρόνια να ολοκληρώσει μία μεζονέτα. Η οικοδομή είναι στην φάση που απαιτείτε εγκατάσταση ηλεκτρολογικών και υδραυλικών. Τα ηλεκτρικά αντί για να πληρώνω κάποιο ξένο δεν θα μπορούσα να τα αναλάβω ο ίδιος? Θα χρειαστεί να υπογράψω κάτι που δεν θα το επιτρέπει η ιδιότητα μου? Πρέπει να είμαι ελεύθερος επαγγελματίας?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εαν εισαι με δελτιο στην εταιρεια που εργαζεσαι τοτε το μονο που θελεις ειναι ενα χαρτι απαλλαγης πληρωμης απο το τεε για τις υπηρεσιες που θα παρεχεις στον πατερα σου. εαν τωρα δεν εχεις δελτιο τοτε θα χρειαστεις μια υπογραφη στην δηλωση που θα παραδοσης στν δεη.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει ξεκάθαρο το θέμα.

 

Οι εργασίες που ενδιαφέρεσαι να κάνεις εσύ αφορούν το τεχνικό/κατασκευαστικό κομμάτι με ίδια μέσα?

 

Τα θέματα έκδοσης άδειας σε ότι αφορά τα Η/Μ είναι προφανώς τακτοποιημένα έτσι?

 

Άδειες Ηλεκτρολόγου και Μηχανολόγου από την διεύθυνση ανάπτυξης της (πρώην) νομαρχίας σου έχεις πάρει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απόκρηση.

 

Για να γίνει ξεκάθαρο το θέμα.

 

Οι εργασίες που ενδιαφέρεσαι να κάνεις εσύ αφορούν το τεχνικό/κατασκευαστικό κομμάτι με ίδια μέσα?

Ναι ενδιαφέρομαι να το φτιάξω μόνος μου και με δικά μου υλικά

 

Τα θέματα έκδοσης άδειας σε ότι αφορά τα Η/Μ είναι προφανώς τακτοποιημένα έτσι?

Τι χρειαζομαι?

 

 

Άδειες Ηλεκτρολόγου και Μηχανολόγου από την διεύθυνση ανάπτυξης της (πρώην) νομαρχίας σου έχεις πάρει?

Μπορώ ενώ είμαι υπάλληλος και οχι με ΔΠΥ?

Είναι απλή διαδικασία?

 

Συγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς εφόσον πρόκειται για δικό σου σπίτι.(Σε καμιά άλλη περίπτωση) Βγάλε την άδεια του ηλεκτρολόγου,φτιάξε μια σφραγίδα και υπέγραψε στο τέλος την ΥΔΕ που θα χρειαστεί για την ΔΕΗ.Δεν χρειάζεται να έχεις κάνει έναρξη για να υπογράψεις δικό σου σπίτι η του πατέρα σου,απλός χρειάζεται η άδεια εξάσκησης επαγγέλματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.