Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

Καλώς τονα κ ας άργησε!!!:D

Άργησα γιατί είχε απεργία το τρόλευ στο στρουμφοχωριό και ο αντικαταστάτης είχε "γονική". ;-P

 

 

Τί σε ενοχλεί αφού αυτοί πληρώνουν για να διατηρεί ο κάθε καταχρεωμένος νεοέλληνας ένα ποσοστό του επιπέδου ζωής του?Έκανε τίποτα να το αλλάξει το γεγονός της καταχρέωσης ή πιστεύεις ότι το να κατέβει κάποιος στο Σύνταγμα είναι αρκετό?

 

Σε ενοχλεί η σαμπάνια, σε ενοχλεί η παρέα, σε ενοχλεί η πολυτέλεια, σε ενοχλεί το Λονδίνο ή σε ενοχλεί η λεηλασία τελικά?Τί είδους συμπλέγματα είναι αυτά, μου λες? Μήπως ζητάς να στα χαρίσουν τα λεφτά τους?ΣΤΑ ΧΑΡΙΖΟΥΝ ΦΙΛΕ, και παίρνουν το αντάλλαγμά τους.Διότι ξέρουν ότι λεφτά ΔΕΝ πρόκειται να πάρουν πίσω.

 

Δεν πληρώνουν φίλε μου. ΔΑΝΕΙΖΟΥΝ. Επιχειρηματική κίνηση κάνουν. ΚΕΡΔΟΣ θα βγάλουν. Και όλα αυτά ότι μας πληρώνουν τάχα μου οι φορολογούμενοι Γερμανοί είναι μέγα ψέμα. Εδώ και 20 χρόνια δεν μας πληρώνει κανένας φορολογούμενος Γερμανός. Business κάνανε. ΤΟΚΟΥΣ πέρνανε. Κέρδος καθαρό. 450 δις έχουμε πληρώσει από το 2000 εως το 2010 σε τόκους και χρεολύσια. 1.5 φορές το δημόσιο χρέος.

 

Άρα δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει καθόλου αν θα πάρουν πίσω τα λεφτά τους. Μέτρα λοιπόν μέχρι ένα όριο. Υπάρχει μια κόκκινη γραμμή. Αν δεν θέλουν τότε ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΜΕ ΚΑΤΆΡΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΝΕΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ! Τολμάνε ? δεν θα μάθουμε ποτέ, γιατί δεν τόλμησε να θέσει αυτό το ερώτημα (διπλωματικά βεβαιως) ο άτολμος πολιτικάντης Jefry Mineiko Papandreas

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω μια υπόθεση εργασίας και όποιος θέλει απαντάει. Εννοείται ότι αναφέρομαι κυρίως σε όσους καταλαβαίνουν ότι εμείς φταίμε για τα χάλια μας και όχι οι άλλοι...οι άλλοι έτσι κι αλλιώς δεν πρέπει να προβληματίζονται και πολλοί αφού δεν νοιώθουν καμιά ευθύνη έτσι κι αλλιώς, αποδεικνυόμενο και από την ευκολία με την οποία προτείνουν δραχμές, πολέμους και άλλα τέτοια επαναστατικά και υπεύθυνα κατά τα άλλα.

 

Εστω ότι εγώ χρωστάω, γιατί είχα μπαμπά ανοιχτοχέρη και ελαφρόμυαλο, και ως γνωστό τα χρέη κληρονομούνται. Τα λεφτά που βγάζω δεν με φτάνουν να πληρώσω τις δόσεις μου, κάνω ότι μπορώ, σφίγγω το ζωνάρι αλλά δεν βγαίνει, τα χρέη μου είναι τέτοια που αυτοτροφοδοτούνται. Ο μόνος τρόπος να ανακόψω αυτή τη δυναμική είναι να αποπληρώσω ένα κομμάτι του χρέους για να γεννάει λιγότερους τόκους. Εν τω μεταξύ ο μπαμπάς, βρήκε από τον παππού και άφησε (δεν πρόλαβε να τα φάει αυτά, να'ναι καλά το τσιγάρο) κανά δυο οικόπεδα. Ολοι μου λένε κύττα να δεις, αν δεν θες μια ζωή να δουλεύεις για τους τόκους και πολύ περισσότερο να μην περάσεις και στα δικά σου παιδιά την ίδια κατάσταση, θα πρέπει να πουλήσεις τα οικόπεδα. Τα βάζουμε κάτω με χαρτί και μολύβι, δόξα τω θεώ ο μπαμπάς μας σπούδασε και μάθαμε πέντε κολυβογράμματα, και βλέπουμε ότι αν πιάσουμε τόσα από τα οικόπεδα και τα λεφτά που πάρουμε δεν τα κάνουμε 17μέτρο ιστιοπλοικό, που πάντα ονειρευόμασταν, όντως υπάρχει ελπίδα, με μια καλή διαχείριση και των υπόλοιπων εξόδων, να μπορώ να πάρω ανάσα μετά από δέκα χρόνια και να κληρονομήσω στα παιδιά μου μια καλύτερη οικονομική κατάσταση.

Βγαίνω στην αγορά, στους μεσίτες, και ρωτάω πόσο πιάνουν τα οικόπεδα που έχω, και μου λένε... Οτι ναι μεν είναι σε καλά σημεία και θα υπάρξει ζήτηση αλλά δεν είναι και τα μοναδικά, και δίπλα και παραδίπλα πωλούνται αντίστοιχα οικόπεδα. Ρίχνει μια ματιά και στα συμβόλαια που μου άφησε ο μπαμπάς και βλέπει ότι είναι και ολίγον περίεργα, με μάρτυρες κάτι ξαδέλφια για τη χρησικτησία που τελικά πήρα αλλά και κάποιος βοσκός τα διεκδικεί γιατί έβοσκε τα πρόβατα του, κυττάει μετά και τι χτίζουν και βλέπει και ένα συντελεστή 0,2 για το ένα και ότι το άλλο δεν χτίζει γιατί είναι εκτός σχεδίου, και μου βγάζει μια τιμή α. Η οποία δεν μου πολυαρέσει, τη θεωρώ πολύ χαμηλή, λόγω συναισθηματικού μου δεσμού με τα οικόπεδα, βλέπετε με πήγαινε βόλτα ο μπαμπάς εκεί όταν δεν ήταν με τις γκόμενες, και λόγω του ότι σε αυτή την τιμή δεν πολυαξίζει να τα πουλήσω γιατί δεν βγαίνει η άσκηση με τα νούμερα. Το κομπιούτερ βγάζει 50 δις, και ο μεσίτης λέει 30.

Εστω τώρα λοιπόν ότι ο μπαμπάς μέσα στις πολλές μαλ@κίες που άφησε έκανε και ένα καλό. Είχε εξαγοράσει ένα δικαίωμα και μου το μεταβίβασε και αυτό. Το δικαίωμα αυτό έλεγε ότι μπορούσα να ορίσω εγώ το συντελεστή δόμησης των οικοπέδων κατά το δοκούν καθώς επίσης και με την υπογραφή μου να κλείσω κάθε νομική εκκρεμότητα ώστε τα οικόπεδα να μπορούν να μεταβιβαστούν με καθαρούς τίτλους. Αυτό το δικαίωμα, εφόσον το εξασκούσα, θα αύξανε δυνητικά την τιμή των οικοπέδων στη ζητούμενη τιμή πώλησης ή θα ήταν και ένα καλό διαπραγματευτικό στοιχείο όταν θα παζάρευα την τιμή. Και έτσι θα πήγαιναν όλα όπως τα έβαλα στο excel.

Ελα όμως που έχω και ένα γιο και μια κόρη, και τους τα είχα τάξει όσο ήταν μικρά τα οικόπεδα, και δεν θέλουν ούτε να ακούν για πώληση των οικοπέδων. Τι τους τα λέω έτσι, τι αλλιώς, αυτά δεν με πιστεύουν. Νομίζουν ότι έχω και εγώ γκόμενα και με έχει χτυπήσει στο κεφάλι η καψούρα και κάνω ότι μου λέει. Λένε ότι με έχει βάλει να τα πουλήσω, αυτή έχει κανονίσει με κάτι ξαδέλφια της να τα πάρουν 'μπιρ παρά' και ότι από πάνω με έχουν πείσει να τους δώσω και παραπανω αέρα γιατί δεν τους βγαίνουν τα μέτρα για τις μαιζονέτες που θέλουν να χτίσουν στα οικόπεδα μας.

 

Τι να κάνω ο έρμος; :sad:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εντάξει, να απολύσουμε όλους τους Δ/Υ! Εδώ και τώρα! :lol:

 

Ο.Κ, αποκαταστάθηκε η "εξωγήινη" νοημοσύνη μου; 8-)

Τώρα νομίζω ότι δεν έχεις δικαίωμα να λες ότι λαΐκίζω! :rolleyes:

 

 

Όχι, τώρα δεν έχω!!!:D

 

Φίλε η νέα γενιά θα βρει τη ''νέα τάξη πραγμάτων'' όπως ακριβώς βρήκε η δική μας τις non stop σπουδές χωρίς αντίκρυσμα και τον αυτοσκοπό του διορισμού στο δημόσιο.Ίσως μεγαλώσει σε καλύτερο περιβάλλον από εμάς με καλύτερους στόχους.

 

Μην ξεχνάς ότι περνάμε μεταβατική περίοδο, η κατάσταση δεν έχει σταθεροποιηθεί, ΜΟΝΟ όταν σταθεροποιηθούν τα πράγματα θα ξέρουμε ποιά είναι η ''νέα τάξη πραγμάτων''

 

Έσσεται Ήμαρ!!!!

 

 

Δεν πληρώνουν φίλε μου. ΔΑΝΕΙΖΟΥΝ.

 

 

Ωραία ρε φίλε, αφού κανείς μας δεν τους γουστάρει, ας ζήσουμε χωρίς αυτούς.Μπορούμε?Και σε παρακαλώ σε αυτό το ερώτημα να απαντήσεις ρεαλιστικά και ως μεγάλος άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

@vmantas

Διαγραφή χρέους εφόσον ο δανειστής δεν δέχετε καμιά διαπραγμάτευση. Όταν δανείζεις πέρνεις κι ένα ρίσκο, τι να κάνουμε τώρα, έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Διαγραφή χρέους εφόσον ο δανειστής δεν δέχετε καμιά διαπραγμάτευση. Όταν δανείζεις πέρνεις κι ένα ρίσκο, τι να κάνουμε τώρα, έτσι είναι.

 

Θα το'κανα αν αυτά που έβγαζα με έφθαναν για να ζήσω, αλλά δυστυχώς δεν με φτάνουν, οπότε τους έχω ανάγκη ακόμα. Για πόσο; Αν στρωθώ στη δουλειά, μαζέψω τα περιττά μου έξοδα, πιάσω και κάτι πελατάκια που μου έφευγαν από το γραφείο γιατί είχα κάτι λαμόγια υπάλληλους, και πουλήσω και ένα οικοπεδάκι που λέγαμε, για να βγαίνουν τα νούμερα, τότε σε 3-4 χρονάκια θα μπορώ να τους χειριστώ αλλιώς. Τώρα πρέπει να ταίσω τα παιδιά μου, χρειάζομαι δανεικά απεγνωσμένα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω ο έρμος; :sad:

 

Ή τα πουλάς, ή αυτοκτονείς.Ή παίρνεις και τα παιδιά πακέτο και μεταναστεύεις.Το τελευταίο στην αλληγορία δεν παίζει φυσικά......

 

Αν δεν θέλουν τότε ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΜΕ ΚΑΤΆΡΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΝΕΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ! Τολμάνε ? δεν θα μάθουμε ποτέ, γιατί δεν τόλμησε να θέσει αυτό το ερώτημα (διπλωματικά βεβαιως) ο άτολμος πολιτικάντης Jefry Mineiko Papandreas

 

Για τον χαρακτηρισμό του Τζέφρι συμφωνώ κ επαυξάνω.Μάλιστα για τον παππού του (τον Μινέικο) υπάρχει μια φήμη για τους Βαλκανικούς (πολέμησε ΚΑΤΑ της απελευθέρωσης των Ιωαννίνων) που δεν μπορώ να διασταυρώσω εύκολα, μιας κ η νεώτερη ιστορία γράφεται εκ των υστέρω από τους νικητές, κ αυτή που μαθαίνουμε είναι εντελώς προπαγανδιστική.

 

Όσο για την παγκόσμια κρίση, τί κρίση μεγαλομανίας είναι αυτή θεέ μου?Πόσο ποσοστό της Ευρωπαϊκής Οικονομίας πιστεύεις ότι αντιπροσωπεύουν τα χρέη της Ελλάδας για να έχεις τέτοια μεγαλομανία και ελληνοκεντρισμό?Μυαλό δεν βάζεις, διακατέχεσαι από συναισθηματισμούς φίλε................

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι προσωπικο το σχολιο γιατι τον συναδελφο δεν τον γνωριζω, αλλα η αποψη μου ειναι οτι η ελλαδα θα καταστραφει γιατι οι περισσοτεροι ελληνες σκεφτονται σαν τον georges.

 

Εγω το δεχομαι οτι αυτη ειναι η πλειοψηφια στην χωρα και σεβομαι τη δημοκρατια και τη θεληση του λαου, γιαυτο κ την εκανα με ελαφρα πηδηματακια. Αλλα η πραγματικοτητα ειναι αυτη. Η θεληση του λαου εκφραζεται στο συνταγμα.

 

σας φταινε τα λονδινα και οι σαμπανιες, καποιοι που συνομωτουν πισω απο την πλατη σας, το μεγαλο κεφαλαιο και οι μιζες, οι μεγαλοεπιχειρηματιες και διαφορα αλλα.

 

η ιστορια του κρατιδιου στο οποιο ζειτε λεει ομως οτι 3-4 φορες σας εχουν σωσει απο θανατο απο πεινα οι αμερικανοι, οι αγγλοι και οι γαλλοι. το ιδιο συμβαινει κ τωρα και προφανως θα πουληθει ολη η ελλαδα για να εχετε να φατε στην ελλαδα.

 

δικιο εχετε που μιλατε για ξεπουλημα, απλα δεν ειναι η πρωτη φορα κ δεν ειναι τοσο τραγικο γιατι εχει ξαναγινει. κυκλους κανει η ζωη, κυκλους η οικονομια, κυκλους η αναπτυξη.

 

ΑΦΟΥ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΤΑΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ. ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ.

 

Τα νουμερα ειναι συγκεκριμενα. Κινητοποιηθειτε και διωχτε τον γιωργακη και το πασοκ, αυριο θα σας παρει πιο σκληρα μετρα ο σαμαρας αφου θα σας πει οτι παρελαβε χειροτερη κατασταση απο αυτη που νομιζε και δεν καταφερε να επαναδιαπραγματευτει τιποτα λογω μαλακιας του πασοκ. Μπεε, μπεε, μπεεεε.

 

τα νουμερα ειναι συγκεκριμενα. βαδιζετε ολοταχως να δοκιμασετε στην πραξη τις οικονομικες θεωριες τσαρλατανων ή αυτων που κατηγορειτε (αλλα δεν εχετε ιδεα τι ακριβως παιζεται στο σιτυ γιατι ενημερωνεστε απο μπλογκς και φτανετε μεχρι τον εκονομιστ). Για να γνωριζετε βεβαια τι παιζεται ακριβως, θα επρεπε να ειχατε κανα χαρτι στην αγορα, αλλα τοτε θα λεγατε αλλα προφανως. Ετσι ειναι η ζωη.

 

Λοιπόν, ή θα κανετε μοκο τωρα, παιρνοντας παραταση στην παραταση και εξισοροπωντας μια δημοσιονομικη κατασταση οριακη σε βαθος 10-15 χρονων και προφανως ξεπουλωντας τα παντα, ή θα γυρισετε την ελλαδα 30 χρονια πισω.

 

αντιλαμβανομαι την ψυχολογια και την ελξη μιας "νεας αρχης" και μιας ξαλαφρωσης που φερνει η σκεψη της δραχμης, της ελευθεριας, της εθνικης περηφανιας και του βαθυτατα ελληνικου χαρακτηριστικου του να πεις "αντε γ@μηθειτε, ειμαι ελευθερος!". Το ειπαμε και μια δυο φορες στο παρελθον, μονο που και τις 2 κοντεψε να αφανιστει το εθνος και μας σωσανε παλι ολοι αυτοι που κατηγορει ο μεσος ελληνας, απο το ναβαρινο μεχρι τα δεκεμβριανα.

 

Εγω δεν ειμαι κακοπροαιρετος ουτε θεωρω οτι γνωριζω τις πρακτικες συνεπειες ενος μπαμ, εχω μιλησει με ανθρωπους με μεγαλα @ρχιδι@ στο λονδινο και στην αθηνα και στην νεα υορκη (ελληνες και ξενους), αυτα που συμβαινουν δεν εχουν ξαναγινει ακριβως και ουδεις γνωριζει στο κατω κατω τι ακριβως θα παιχτει σε βαθος 1-2 ετων.

 

Εχει περασει το ελληνικο εθνος και πιο δυσκολα. Ας δειξετε ποσο μεγαλα @ρχιδι@ εχετε και βαρεστε κανονι.

 

Αλλα ειναι κριμα, και αυτο εμενα με στεναχωρει προσωπικα, να γινουν ολα αυτα και να παραμεινει στην ελλαδα ως κυριαρχη σκεψη η δαιμονοποιηση της δημιουργιας, της επιχειρηματικοτητας, της σκληρης δουλειας, της κοινωνιας που εχει κοινους στοχους.

 

Γιατι ολο βριζετε τα ιδια και τα ιδια και δεν εχετε καταλαβει τι σημαινει να εισαι ελευθερος. Ο κομμουνισμος, που εγω μαλλον τον ξερω καλυτερα απο πολλους "αριστερους" εδω μεσα, ειναι στην αναλυση ΠΡΩΤΟΣ, ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ, THE ABSOLUTE TRUTH. Στη συνθεση μας τα χαλαει λιγο.

 

Αλλα ξαναλεω και κλεινω. Μοναδικη ευκαιρια να απαλαγει το ελληνικο κρατος απο το βαριδι. Βεβαια το βαριδι κοντευει να φτασει να ειναι οι μισοι ελληνες, οποτε αρκετα δυσκολο να δωθει πρακτικη λυση, ποσο μαλλον χωρις ηγετες. Αλλα εδω ουτε στη θεωρια δεν συμφωνει κανεις.

 

Ζητω λοιπον ο πιο παρανοικος, μονολιθικος, σοβιετικου τυπου, φασιστικος, γκανγκτερικος δημοσιος τομεας που υπαρχει αυτη τη στιγμη εκτος αφρικανικης ηπειρου. Ζητω η χωρα που η δεξια ειναι πιο κρατικιστικη απο την αριστερα. Ζητω η χωρα που απο το 81 και μετα μαθαμε να λαδωνουμε και τον κλητηρα για να κανουμε την πιο απλη δουλεια. Ζητω ο ελληναρας που εκφραζετε ολοι, κ εγω μαζι σας. Τιποτα δεν θα μεινει, γιατι αυτο μας αξιζει. Το χειροτερο κρατος! Τι λεει αυτο για τους πολιτες του?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να ευθυμήσουμε λίγο, αλλά και για να θυμηθούμε ότι το "ξεπούλημα" όσων δεν μας ανήκουν είναι κοινή λογική εδώ και 40 χρόνια...

 

Link to comment
Share on other sites

....

....

....

 

Τι να κάνω ο έρμος; :sad:

 

Αφού κατάφερες μετά από τόσο καιρό να βάλεις σε μια συγκεκριμένη τάξη και ιεράρχηση και δομή τα δεδομένα σου…

 

Τα ιδία τα ερωτήματα, όπως τα τοποθετείς και ιεραρχείς, προσδιορίζουν πια και την λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.