Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

Κοίτα δίπλα στο σπίτι μου έχω 290 στρέμματα που πωλούνται προς 26εκ. Είναι εντός οικισμού. Επειδή υπάρχει ο παλιός συντελεστής με το 0.6 κάνεις πάρτι. Αλλα δεν θες. Αυτό που θες είναι να φτιάξεις 450-500 σπίτια για μία Α κλάση ανθρώπων που θα σου δώσουν τα 600-700Κ δίνοντας τους το όνειρο να το παίξουν αγρότες στην μεσόγειο. Βέβαια θέλεις να συνεργαστείς με διεθνείς οίκους property management που θα τα πουλήσουν. Δεν είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και απ όσο καταλαβαίνω απ αυτά που λέτε και απ όσα ...δεν λέτε, είναι είναι επίσης μάλλον πιθανό πως όσοι έχουν τις κατάλληλες γνωριμίες, τις σωστές δημόσιες σχέσεις και προσβάσεις στη πληροφόρηση θα είναι οι κερδισμένοι... ότι ακριβώς δίδαξε το ΠΑΣΟΚ για την αξιοκρατία. Δεν χρειάζεται κόπος. Δημόσιες σχέσεις χρειάζονται. Στενές και καλές σχεσεις με τα κέντρα της πολιτικής και οικονομικής εξουσίας.

Link to comment
Share on other sites

Ποια περιοχή να ενταχθεί ? Να απλωθεί και άλλο η Αθήνα ? Η Αθήνα πρέπει να αρχίσει να αραιώνει. Εδώ το κέντρο ερημώνει και εμείς θέλουμε να βγούμε ακόμη πιο έξω.

ε λοιπόν εδω έρχεται το μνημόνιο

να στείλει όλους τους βλάχους στα χωριά τους να μαζέψουν καμμιά πατατα

και να γεμίσει με άστεγους το κέντρο

Link to comment
Share on other sites

και ο εφαρμοστικός θα μεγαλώσει τα σχέδια πόλης?

 

πως οι εκτάσεις που προορίζονται για τουριστική κατοικία θα έχουν χαμηλή τιμή??

 

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως χωρίς χωροταξικό θα καθοριστούν οι τιμές γης??

Link to comment
Share on other sites

st2 εάν έχω καταλάβει καλά με τον εφαρμοστικό κάποιες εκτάσεις δημοσίου θα παρέχονται σε μεγάλες εταιρείες για εκμετάλευση με ίσως αυξημένο συντελεστή δόμησης και άλλα πλεονεκτήματα. Δεν έχει σχέση με εμάς τα μικρά ψάρια. Εμείς συζητάμε για το κόστος γης για μικρά ιδιωτικά έργα.

Link to comment
Share on other sites

st2

μπα τυχαίο είναι, δεν νομίζω να έχει ξανακούσει την λέξη Χωροταξια Έλληνας πολιτικός

 

αφου για να καταλάβεις το ΥΠΕ.ΧΩ.ΔΕ. μετονομάστηκε σε ΥΠΕ.ΚΑ.

διότι προφανώς Υπουργοί, Γραμματείς και Φαrισαίοι δεν γνώριζαν τι σημαίνει Χωροταξία ενώ το Κλιματική Αλλαγή το ακούγαν συχνά στις διαφημίσεις της greenpeace

Link to comment
Share on other sites

myri

συμφωνώ απόλυτα

 

nik

 

ωραία έστω ότι λίμνη βιστωνίδα ;) μπαίνει σε αυτό το καθεστώς του εφαρμοστικού

 

ερωτήματα :

γίνεται??

σε ποιον ανήκει ?

στο κράτος , στην μονή , είναι natura , σε κάποιον ΟΤΑ , στους ψαράδες , στα ψάρια ή στους κορμοράνους ???

 

και έστω ότι το ξεμπερδεύουν

 

τι θα γίνει μόνο εκεί θα χτίσουν τριγύρω όχι, πως θα πάνε οι άνθρωποι εκεί ?

το έργο δεν καταλαβαίνω πως θα το αναλάβει κάποια εταιρεία ? ανάθεση ? μελέτη - κατασκευή? και αν συμφωνηθεί να χτίσουν ξενοδοχείο και ο άλλος φτιάξει φυλακές?? ποιος επιβλέπει??

 

η γη δίπλα θα παραμείνει στο ίδιο καθεστώς προ της επένδυσης??

Link to comment
Share on other sites

st2

μπα τυχαίο είναι, δεν νομίζω να έχει ξανακούσει την λέξη Χωροταξια Έλληνας πολιτικός

 

αφου για να καταλάβεις το ΥΠΕ.ΧΩ.ΔΕ. μετονομάστηκε σε ΥΠΕ.ΚΑ.

διότι προφανώς Υπουργοί, Γραμματείς και Φαrισαίοι δεν γνώριζαν τι σημαίνει Χωροταξία ενώ το Κλιματική Αλλαγή το ακούγαν συχνά στις διαφημίσεις της greenpeace

 

 

Και μόνο γι' αυτή την ατάκα, έγραψες πολλά ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.