Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

Δηλαδή αν τους γυαλίσει μπορούν να μου παρουν όποτε τους καπνίσει το χωράφι, το οικόπεδο ή το σπίτι μου;

Ρε παιδιά στην Αφρική συμβαίνουν τέτοια πράγματα;

 

Στο Μνημόνιο 3 φαντάζομαι πως θα μπορούν οι ξένοι να παρουν και τη γυναικα μου αμα τους γυαλίσει.

 

 

myri στα αλήθεια διαβάζοντας το άρθρο που παρέθεσε ο grtopo οδηγήσε στο παραπάνω συμπέρασμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ φίλε μου αυτό που καταλαβαίνω είναι το εξής:

Αν για παράδειγμα έχω ένα αγροτεμάχιο π.χ στη κορυφή ενός λόφου που τυγχάνει να συνορεύει με μια προς εκποίηση δημόσια έκταση...... και ο "στρατηγικός επενδυτής" κρίνει ότι ΔΕΝ του φθάνει η έκταση αυτή αλλά καλό θα ήταν να έχει κάτι τις παραπάνω δηλαδή ΚΑΙ την έκτασή μου καθώς και όποια άλλη όμορη για να φτιάξει εκεί ένα "europeanee club" ..... ΠΑΡΈΧΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ :

Στο Υπ. Οικονομικών να το απαλλοτριώσει, να το αποδώσει στο ταμείο εκποίησης και αυτό να το ξεπουλήσει στον "επενδυτή"!!!

 

Εσύ τι καταλαβαίνεις??

Link to comment
Share on other sites

Αμέσως αμέσως αυτό είναι αρκετά διαφορετικό από αυτό που λέει ο myri Και αύριο θα το ακούς από πολλά στόματα που δεν θα έχουν διαβάσει καν το άρθρο.

Αλήθεια μέχρι τώρα στην Ελληνική επικράτεια δεν γινόντουσαν απαλλοτριώσεις για λόγους μείζονος σημασίας δημόσιου συμφέροντος; Δεν έχετε ποτέ ακούσει για Insiders που είχαν προνομιακή πληροφόρηση και εκμεταλλεύτηκαν μελλοντικά σχέδια για δρόμους, σχέδια πόλεως, δεν έχετε ακούσει για παρεμβάσεις στις χαράξεις και στα σχέδια για να εξυπηρετηθούν διάφορα τοπικιστικά συμφέροντα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε μου, αυτά ΠΑΝΤΑ συνέβαιναν και όσοι παρεπιδημούσαν την Ιερουσαλήμ και είχαν την πληροφόρηση έκαναν κινήσεις επενδυτικές στις περιοχές αυτές και επωφελούνταν από τις απαλλοτριώσεις κλπ.... ή "επέμβαιναν" στην αλλαγή ή της χάραξης ή στη χωροθέτηση!!!

ΌΜΩΣ οι απαλλοτριώσεις αυτές ΟΝΤΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΝ για λόγους Δημοσίου συμφέροντος, όπως δρόμοι, ΣΕΑ, ΒΙΠΕ κλπ.......

ΑΥΤΟ που θα γίνει ... ξεπερνά το "Δημόσιο" συμφέρον!!!!

 

Όταν ο "επενδυτής" που θα εκφράσει το ενδιαφέρον του για τη συγκεκριμένη περιοχή του ανωτέρου παραδείγματος και θα αρχίσει η (συγ)ραφή του σχετικού Π.Δ ας πούμε για την τροποποίηση του διέποντος της περιοχής Ρυθμιστικού Σχεδίου, ΖΟΕ, ΓΠΣ, των κατά παρέκκλιση όρων δόμησης κλπ ......

ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ θα έχει δρομολογηθεί Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ ... ΩΣΤΕ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΚΤΑΣΗ ΝΑ ΠΕΡΙΛΗΦΘΕΙ στην ΕΚΠΟΙΗΜΕΝΗ!!!

 

ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΗ ΧΩΡΑ!!!!

 

Γι αυτό σου λέω φίλε μου ... εκεί στον κύκλο των χαμένων αξιών..... αρχίστε να συλλογίζεστε και τις χαμένες πατρίδες!!!

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη ,grtopo , ειδες καθολου το χωροταξικο του τουρισμου να αφησεις την τελευταια σου πνοη απο τα γελια; οποτε, τι σε ενοχλει ακριβως σε αυτο το χοιροστασιο; η βρωμα, η θεα της κοπριας η η ιδια η ιδεα οτι ζεις σε χοιροστασιο; εμενα προσωπικα με πνιγει η δυσωδια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι προτρέχουμε να βγάλουμε συμπεράσματα με μόνα στοιχεία πιθανολογούμενες προθέσεις. Δεν θα ήταν πιο έντιμο να δούμε που, πότε και με ποιο τρόπο και για ποιο όφελος θα εφαρμοσθεί αυτή η διάταξη; Πρέπει ντε και καλά να κάνουμε επαναστατική γυμναστική ή δεν είμαστε αρκετά επαναστάτες όταν πραγματικά γίνει όπως μου τα λες να πάμε και να διεκδικήσουμε την πατρίδα; Θα έχουμε χάσει το επαναστατικό μας οίστρο τότε;

 

Επίσης υπάρχει και μια άλλη ανάγνωση του θέματος, κατά πόσο δηλαδή κανείς δέχεται ότι είμαστε σε κατάσταση τέτοια που η πώληση, εκποίηση, αξιοποίηση της όποιας εν δυνάμει έκτασης προκειμένου να χαλαρώσει η θηλιά του χρέους αποτελεί τελικά μείζονος σημασίας δημόσιου συμφέροντος πράξη. Πριν το απαντήσετε όμως σκεφθείτε τη διαδικασία και πως πρέπει να προβλεφθεί και τελικά να γίνει και όχι να συμπεριλάβετε στην εξίσωση το ποιοι θα το υλοποιήσουν, γιατί αυτό συνήθως έχω παρατηρήσει, χτυπάει στο θυμικό μας και τα φέρνουμε όλα τούμπα. Εστω λοιπόν ότι αυτός είναι ο νόμος και μετά από εκλογές καλείτε ο grtopo να τον εφαρμόσει, τι λες; Σου δίνει τα περιθώρια να κινηθείς με επωφελή για το δημόσιο συμφέρον τρόπο;

 

Κατά παρόμοιο τρόπο η άποψη μου έχει τεθεί και εδώ

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ φίλε μου.....

Ελπίζω να τον κακοεφαρμόσουν άλλοι λιγότερο τουλάχιστο μειοδότες!!!

Αυτό που ΔΕΝ έχω υπόψη είναι το εξής: Υπόθεση εργασίας>> ας υποθέσουμε ότι μέχρι το τέλος του χρόνου γίνονται εκλογές... κι ανατρέπεται αυτή η εκποιητική κυβέρνηση. Η διάδοχη κυβέρνηση είναι υποχρεωμένη να εφαρμόσει τον εφαρμοστικό??? δλδ ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ από κάπου να δράσει με ΖΗΛΟ στις ταγές του εφαρμοστικού ??? ή μπορεί με ένα νέο νόμο να τον ακυρώσει????

ΑΝ ο κύβος ερρίφθη και πλέον ΟΠΟΙΟΣ (ακόμα και ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ) καλείται να το εφαρμόσει... δεν έχει νόημα να συζητάμε παρά μόνο να οργανωνόμαστε για ανένδοτο ενοπλο αγώνα με λαϊκά δικαστήρια για τους 155!!!!

Αν όμως μπορούν να ανατραπούν .... τότε έχει νόημα να το διαλογιστούμε - συζητήσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά.

Όμως εδώ φίλε μου δε συζητάμε για ένα ΑΠΛΟ νόμο, όσο κι αν προσπάθησαν επιτυχώς να το περάσουν με απλή πλειοψηφία....

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε όχι μόνο 180 αλλά πάνω από 200, μιας και αυτό το μόρφωμα ΔΕΣΜΕΥΕΙ ΓΕΝΕΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ!!!!! Να μη σας πω πως θα έπρεπε να γίνει ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ να αποφασίσει ο ΛΑΟΣ τη πορεία όχι μόνο τη δική του αλλά και των απογόνων του!!!!

 

Το θέμα είναι πως αυτός ο Νόμος ... έχει πίσω του μια δανειακή σύμβαση ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΙΕΘΝΗ!!! Αυτό .... ΑΝΑΤΡΕΠΕΤΑΙ????

 

Πάντως βρε παιδιά πρώτη φορά είδα νόμο σε ΜΙΑ κόλλα χαρτί με ΜΟΝΟ ΝΟΥΜΕΡΑ.... ΠΟΥ ΝΑ ΑΛΥΣΣΟΔΕΝΕΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΔΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ!!!!

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕ!!!!!

 

ΤΡΕΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΟΛΕΣ ΚΙ ΟΛΕΣ... Η ΠΡΩΤΗ : Ο ΤΙΤΛΟΣ

Η ΔΕΥΤΕΡΗ: ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ

Η ΤΡΙΤΗ: ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Το θέμα είναι πως αυτός ο Νόμος ... έχει πίσω του μια δανειακή σύμβαση ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΙΕΘΝΗ!!! Αυτό .... ΑΝΑΤΡΕΠΕΤΑΙ????

Αυτό που το είδες; δεν υπάρχει κάποια δανειακή σύμβαση συνδεδεμένη με το μεσοπρόθεσμο και τον εφαρμοστικό.

 

ΤΡΕΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΟΛΕΣ ΚΙ ΟΛΕΣ... Η ΠΡΩΤΗ : Ο ΤΙΤΛΟΣ

Η ΔΕΥΤΕΡΗ: ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ

Η ΤΡΙΤΗ: ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ!!!

 

Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.