Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

Δεν μπορω να καταλαβω συναδελφοι γιατι "χτυπιεστε"...

Ο... Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε...", απλά βάζει και την "βούλα" στον τρόπο ζωής μας τα τελευταία 35-40 χρόνια τουλάχιστον!

 

Το ρουσφέτι, η κοινωνική αδικία, το τέλμα στην κοινωνια μας, η κατάλυση του Κράτους, η απώλεια της Εθνικής Κυριαρχίας, πλέον δεν αποτελούν Λιακοπουλιάδες, αλλά Νόμο του Κράτους!!!

 

Ποτέ ξανα συνέλληνας, δεν θα αισθανθει άσχημα κάνοντας τα παραπάνω, αφου όχι μονο δεν θα παρανομεί, αλλά θα είναι και καλός πολίτης, εφαρμόζοντας τον Εφαρμοστικό Νόμο!!

 

Γιούπιιιιι!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από κει κ πέρα εσύ τί λες να κάνουμε?Να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας ο καθένας?

 

Εγώ ξέρεις τί λέω φίλε?Έχω κάποια λεφτά στην άκρη.Μου φτάνουν να συντηρηθώ 10 μήνες ακόμη.Πριν από ένα μήνα σου έλεγα 11, είδες πόσο ακριβής είμαι?

 

 

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=181240&postcount=22

 

Scripta manent. @@ρια ακριβής είσαι... Με βάση το παραπάνω post, έπρεπε να έχουν τελειώσει τα λεφτά σου εδώ και 2 μήνες zavi. Πράγμα το οποίο συνέβη σε εμένα προ 3μήνου. Τι έγινε; Έκανες ...οικονομία ή έπιασες τίποτα λεφτάκια στο ενδιάμεσο που σου επιτρέπουν τώρα να λες αυτά τα αχαρακτήριστα που λες; Αυτή τη στιγμή, το ίντερνετ μέσω του οποίου γράφω εδώ, πρακτικά μου το πληρώνει ο πατέρας μου zavi. Το κρατάω ακόμα μπας και καταφέρω να βρω καμιά δουλειά! Το θεωρείς σωστό αυτό; Delivery δε με παίρνουν zavi! Γιατί με κόβουν μεγάλο, φοβούνται μην τους καταγγείλω γιατί έχουν επιλογή να με πάρουν μόνο "μαύρο". Να πάω να κάνω "πιάτσα" zavi; Μα δεν περνάει πια η "μπογιά" μου! Συναδέλφισα με 12 χρόνια προϋπηρεσία μισθωτού έμεινε από δουλειά πέρυσι τον Αύγουστο zavi. Η πρώτη δουλειά που μπόρεσε να βρει ήταν μόλις ...προ 2μήνου σε ...ανθοπωλείο. Αφού αναγκάστηκε να δουλέψει εκεί επί 1 μήνα τσάμπα, (και καλά "εκπαιδευόμενη") όταν πήρε τηλέφωνο να τους ρωτήσει τι θα γίνει επιτέλους, της είπαν πριν της κλείσουν το τηλέφωνο στα μούτρα "θα επικοινωνήσουμε εμείς μαζί σου". Και ακόμα περιμένει zavi... Το ζευγάρι (γιατί είναι παντρεμένη με άλλον συνάδελφο) το συντηρούν πλέον πρακτικά οι γέροι γονείς τους γιατί και ο συνάδελφος έχει ελάχιστη δουλειά πλέον και δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρει να πληρώσει "εισφορά αλληλεγγύης" και "τέλος επιτηδεύματος" ταυτόχρονα zavi... Δε συζητώ καν για τη δόση του (μικρού, πολύ μικρού) στεγαστικού.

Να σου φέρω και το παράδειγμα άλλου συναδέλφου που ενώ τελείωσε το 2ο μεταπτυχιακό του από πέρυσι το Σεπτέμβριο, έμεινε στο σπίτι του άπραγος μέχρι πριν 15 μέρες, οπότε και επειδή έσπασε το πόδι του ο αλβανός που είχε για "κουβαλητή" συγγενής του που προμηθεύει περίπτερα, φορτώνει-ξεφορτώνει πορτοκαλάδες από τα χαράματα μέχρι αργά το απόγευμα για ...40 ευρώ "μαύρα" την ημέρα; Ούτε και αυτουνού zavi του φτάνουν να πληρώνει πλέον το ΤΣΜΕΔΕ! Δε συζητώ για "εισφορές αλληλεγγύης" και "τέλη επιτηδεύματος", επειδή έκανε το λάθος να ξαναανοίξει προ 3μήνου τα βιβλία του για να κόψει μια "τακτοποίηση".

36 ετών το ζεύγος, 38 ετών ο τελευταίος (όπως κι εγώ άλλωστε). Δε θεωρώ σωστό zavi το ότι θα πάψουμε όλοι εμείς να πληρώνουμε τα πάντα, αλλά δε μας αφήνουν άλλη επιλογή όπως σου έδειξα zavi... ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ zavi! Οι πατεράδες μας δυστυχώς δε θα είναι για πολύ ακόμα μαζί μας.Απειλείς ότι θα κατέβεις στο Σύνταγμα ως εθελοντής των ΜΑΤ; Κάντο ρε φίλε! Εγώ σου λέω ότι θα κατέβω με κοντόκανη (απλά περιμένω να φθινοπωριάσει για να μπορώ να την κρύψω στο μπουφάν) και πολύ φοβάμαι ότι έτσι όπως θα είσαι με το κράνος και τη μάσκα δε θα σε γνωρίσω...

 

Υ.Γ. Ήταν απρέπεια μεγάλη αυτό που έγραψες για το ΤΣΜΕΔΕ και τα περί "αναπήρων" και "παραλύτων". Ξεπέρασες τα όρια αυτή τη φορά πραγματικά. Όπως σου υπέδειξαν και άλλοι, το αν εγώ δεν πληρώνω τίποτα (γιατί δεν έχω πλέον) θα με αναγκάσει το πολύ πολύ να πεθάνω στο δρόμο γιατί δε θα έχω θεωρημένο βιβλιάριο, ή να πουλήσω το σπίτι μου για να πληρώσω και να με καλύψουν. Από τα δικά σου λεφτά δεν πρόκειται να φάω πάντως μην ανησυχείς...

Link to comment
Share on other sites

@Ζαvi

Διαβάζω πολύ καιρό τις απόψεις σου όπως και όλων των άλλων μελών στο forum σχετικά με την οικονομική κατάσταση της χώρας και των πολιτών.

Σέβομαι απόλυτα τις απόψεις σου και τις βρίσκω ορθές κατά ένα μεγάλο ποσοστό. Ορθά μας λες ότι ως πολίτης θα πληρώσεις τα πάντα και αν φαλιρίσει το κράτος ή δεν γίνουν όλα αυτά που έχε αναγγείλει η κυβέρνηση τον 5/12 θα φύγεις αφού δεν θα αντέχεις άλλο και δεν θα σε φτάνει το κομπόδεμα σου για παραπάνω διαμονή. Μέχρι εδώ είσαι άψογος και είμαι μαζί σου.

Σκέψου όμως όλους αυτούς που δεν έχουν από τώρα να ζήσουν ή να πληρώσουν τις δόσεις τους στο ΤΣΜΕΔΕ. Τι γίνεται; Δηλώνουμε εθελοντές στα ΜΑΤ και τους αναγκάζουμε να τα βρουν;

Πίστεψε με αν περνούσε από το χέρι μου θα ανάγκαζα όλους τους πολίτες να πληρώσουν φόρους.

....

Κάτι άλλο. Πέρσι στην αρχή του προβλήματος πριν το ΔΝΤ το χρέος ανά κάτοικο ήταν περίπου στα 40.000 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Με όλα τα μέτρα που έχουν πάρει και έχει στεγνώσει η τσέπη του κόσμου τα έσοδα που υπολογίζουν ότι θα πάρουν που θα τα βρουν; Μήπως πάλι θα υπάρχει απόκλιση; Τότε τι θα γίνει νέα μέτρα;;;; Πόσο είναι το χρέος σήμερα ανά κάτοικο;

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Ήταν απρέπεια μεγάλη αυτό που έγραψες για το ΤΣΜΕΔΕ και τα περί "αναπήρων" και "παραλύτων". Ξεπέρασες τα όρια αυτή τη φορά πραγματικά.

 

To δικό μου είναι απρέπεια, το δικό σου με το ''κορόιδο'' είναι οκ.

Λυπάμαι παιδιά αλλά είμαι και θα είμαι "ελληνάρας" σε αυτό το θέμα. Εγώ είμαι ο "έξυπνος" που τελικά τη γλυτώνει και οι άλλοι είστε τα "κορόιδα".

 

Ντάξειιιιιιιιιιιιιι.........................

 

Όσο για το πόσο ακριβής είμαι, ναι, δούλεψα από τότε φίλε και έβγαλα άλλον ένα χρόνο.

 

Κοίτα να δεις.Δεν είναι ότι δεν αντιλαμβάνομαι ότι κάποιοι ζορίζονται.Κ εγώ ζορίζομαι.Δουλειά δεν θα βρεις από τον καναπέ, ούτε από το φόρουμ, αυτό είναι το μόνο σίγουρο πάντως, χωρίς να θέλω να ξεκινήσω καβγάδες.Ούτε λέω ότι ''δουλειά υπάρχει''.Λέω ότι το δίκανο καλύτερα θα ήταν να το χρησιμοποιήσεις μπας και βρεις καμιά δουλειά, αντί να το πάρεις μαζί σου για καβγάδες.Λες και εγώ γουστάρω τα τελευταία μου λεφτά να τα δίνω στο ΤΣΜΕΔΕ.Δεν έχει ''γουστάρω'' φίλε, έχει ''πρέπει''.Αν δεν έχεις, μη δώσεις.Ούτε κ εγώ θα μπορέσω να πληρώσω τα τέλη μου φέτος αν δεν πάρω την επιστροφή φόρου.Είναι θέμα cash flow φίλε και οικογενειακού σχεδιασμού.Εφόσον ο σχεδιασμός έχει ήδη ολοκληρωθεί, το να ζητάνε εκπρόθεσμα χωρίς να πληρώνουν με τη σειρά τους, σημαίνει ότι δεν θα πάρουν.Αν το ζήταγαν εμπρόθεσμα πριν την ολοκλήρωση του σχεδιασμού, θα ήταν μέσα στα προβλεπόμενα έξοδα.Με πιάνεις?Αν δεν έχεις, δεν δίνεις, είναι απλό, μη θίγεσαι, αν όμως δεν δίνεις, οι άλλοι που δίνουν δεν είναι ''κορόιδα''.

 

Όσο για το φίλο σου που άνοιξε βιβλία για έναν ημιυπαίθριο........................έλεος ρε φίλε!!!!!!:lol:Μίλα σοβαρά ή πάψε!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ζαβι, το ειπες και πριν:

εισαι σε αλλη κατηγορία απο μόνος σου...

Και ξέρεις γιατι;

Διότι, όπως λες, εχεις φραγκα για άλλους 11 μήνες και αν δεν "βγει" το θεμα, εχεις την πολυτέλεια να μπορείς να ψαξεις και αλλες μαμαδες πατρίδες.

 

Πολλοί όμως, όχι μόνο δεν έχουν φράγκα για 11 μήνες, οχι δεν εχουν ναυλα για αλλες πατριδες, αλλά ούτε μέχρι το πατρικο του παππου τους στο χωριο δεν εχουν να πανε, να ξαναρχισουν απο το μηδεν, με τον μαχτσε τους ...

 

Στην Αλβανία περπατώντας θα παμε ρε συ, δεν το εχεις παρει γραμμη;

 

Οπότε φίλε, σεβάσου αυτη την μεγάλη μερίδα των συναδέλφων σου και μην προκαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε φίλε, σεβάσου αυτη την μεγάλη μερίδα των συναδέλφων σου και μην προκαλεις.

 

Εσύ αντί να μοντάρεις να είσαι on time στο ραντεβού να κόψουμε τη φάτσα σου, έρχεσαι τώρα και μου κάνεις συστάσεις.

 

Όχι ρε φίλε, δεν σέβομαι κανέναν, η εργοδοσία έτσι επιτάσσει.Επίσης, έτσι επιτάσσει ο αρχηγός της ομάδας στην οποία ανήκω.Και η άποψη του αρχηγού της ομάδας μου πρέπει να επιβληθεί, ειδάλλως το επιτελείο θα μου σκίσει τα μάτια.Η δική μου η ομάδα θα ανακηρυχθεί νικητής γιατί φοράμε τολμονίκι, hasta la victoria siempre!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έτσι επιτάσσει ο αρχηγός της ομάδας στην οποία ανήκω.Και η άποψη του αρχηγού της ομάδας μου πρέπει να επιβληθεί, ειδάλλως το επιτελείο θα μου σκίσει τα μάτια.

Ο αρχηγος των Βαχομεχ;;;;

Των Βρυλ;

Των Τρόλλ;

Των Ελ;;;

Μπας και εισαι ο Πολεμαρχος του Θεου;

hasta la victoria siempre!!!!!!

E viva la revolution!

Link to comment
Share on other sites

Ο αρχηγος των Βαχομεχ;;;;

Των Βρυλ;

Των Τρόλλ;

Των Ελ;;;

Μπας και εισαι ο Πολεμαρχος του Θεου;

 

Αν σου απαντήσω θα πρέπει να σε σκοτώσω.Είναι need to know basis, κόψε τώρα τη φλέβα σου με τα αγγλικά μου φρακιν φρακ.Έλα, τσοπ τσοπ.U know because u need 2 know.Άσε που αν σου πώ ότι είμαι ένας Έψιλον μάλλον δεν θα με πιστέψεις, έτσι δεν είναι?Οι υπόλοιποι όμως μπορεί να πειστούν.Μην μπλέκεσαι στα πόδια μου, ενοχλητικό οκτάποδο.

Link to comment
Share on other sites

To δικό μου είναι απρέπεια, το δικό σου με το ''κορόιδο'' είναι οκ.

...............................

 

Όσο για το πόσο ακριβής είμαι, ναι, δούλεψα από τότε φίλε και έβγαλα άλλον ένα χρόνο.

 

..................

 

Όσο για το φίλο σου που άνοιξε βιβλία για έναν ημιυπαίθριο........................έλεος ρε φίλε!!!!!!:lol:Μίλα σοβαρά ή πάψε!!!:lol:

 

Τα εισαγωγικά ("") ως σημείο στίξης τα έχεις υπόψη σου; Ξέρεις τι σημαίνουν;

Δούλεψες από τότε; Good for you που λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι. Δεν αποκλείεται καθόλου να αρχίσω κι εγώ να λέω τέτοιες @@ριές αν δουλέψω, για αυτό και το συγκεκριμένο το έβαλα μόνο χάριν αστεϊσμού (να σε πειράξω ή να σε "εκθέσω" πες το όπως θες).

Όσο για το φίλο μου που άνοιξε βιβλία για έναν ημιυπαίθριο, να συμπληρώσω ότι δεν πήρε καν λεφτά γιατί ήταν ο ημιυπαίθριος της γκόμενάς του! Οι δε άλλοι 2-3 υποψήφιοι που εμφανίστηκαν, έκαναν έρευνα αγοράς στο αν μπορούν να κάνουν τη δουλειά ...τσάμπα αφού από όσο φάνηκε δεν είχαν τα λεφτά των προστίμων καν. Έτσι απλά για να ικανοποιηθεί η περιέργειά σου. Γιατί δεν έχει και καμία σημασία αυτό...

Ναι υπάρχουν συνάδελφοι σου που είναι σε απόγνωση zavi και ανοίγουν τα βιβλία τους μπας και κάτσει τίποτα. Ο agrafiot, ο jkar και εσύ τελικά κατά πως φαίνεται, δυσκολεύεστε (για τους λόγους σας ο καθένας) να το κατανοήσετε αυτό. Δεν έχει καμία σημασία όμως. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Θα τις πάρουμε εμείς οι υπόλοιποι τις αποφάσεις, που καίγεται ο κ*λος μας γιατί μάλλον είμαστε πολύ περισσότεροι. Απλά δυστυχώς δε φαίνεται τρόπος να αποφευχθεί η βία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.