Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

Όταν σου τα έλεγα εγώ zavi με έλεγες εμμέσως πλην σαφώς "μπαταχτσή" και με κατηγορούσες ότι δε με νοιάζει αν καταστραφεί η χώρα... Τυπικά οφείλεις μια συγγνώμη και σε εμένα

 

Φίλε μου είσαι ΤΕΕ 2005 και έχεις να πληρώσεις ΤΣΜΕΔΕ κατά τα λεγόμενά σου από το 2006, ενώ σταμάτησες να εργάζεσαι αρκετά μετά το 2006.Ποιά συγγνώμη οφείλω και για ποιό λόγο? ΠΟΤΕ δεν σε αποκάλεσα ούτε εμμέσως ούτε πλην σαφώς μπατατχσή (σε αποκάλεσα εν δυνάμει παράλυτο), είπα απλά ότι αν έχεις ΠΡΕΠΕΙ να πληρώσεις ενώ αν δεν έχεις τότε δεν πληρώνεις, εκ των πραγμάτων ουκ αν λάβεις παρά του μή έχοντος.Στην τελική δεν μου πέφτει εμένα λόγος αν ο κάθε συμπολίτης μου αθετεί τις υποχρεώσεις του, αρκεί να μην αποκαλεί εμένα ''κορόιδο''.Τελικά όταν λες εισαγωγικά ως σημείο στίξης εννοείς όντως αυτό που κάνουν κάποιες γκόμενες με τα δάχτυλά τους δίπλα από τα αυτιά τους σαν κουνελάκι ναι ή όχι?

 

Αλλά σου είπα ότι δεν έχω πρόθεση να αρπαχτούμε, δεν τα έχω μαζί σου, αρκεί να μη μου σπας τα νεύρα γιατί εγώ είμαι από τους μαλάκες που πληρώνουν για να έχουν ενημερότητες.Παρεπιπτόντως, αν με χρειαστείς ποτέ για βιτρίνα, ή οποιοσδήποτε άλλος, είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος, η καλύτερη βιτρίνα, παιδί μάλαμα, γυαλιστερός, ξάστερος και πεντακαθαρίδης.;)

 

Σκέψου ότι πλέον έχω και πόθεν έσχες για εργολαβία (μέχρι Α1) ΧΩΡΙΣ δάνειο!!!!

 

Παρέχω την προστασία μου σε όποιον τη χρειάζεται, και ειδικά σε όποιον είναι ''καλό παιδί''.:D H ενημερότητα στις μέρες μας είναι τίτλος ευγένειας, και αποκτώ ξανά ως απόγονος των Ανδηγαυών τη θέση που μου αξίζει.Τέλος, μην ξεχνάς φίλε ότι εγώ δεν μένω Βόρεια Προάστεια, μένω κέντρο κέντρο κοντά στα Πακιστάνια , το σπίτι μου δεν έχει πρασιά (π.χ. σαν το Νέο Ηράκλειο ;)) και πληρώνω ενοίκιο.;)Η δε έδρα μου είναι σε τριτοκοσμική περιοχή.

 

Να σου πώ ακόμη ότι εγώ είμαι κατά της χρεοκοπίας.Είμαι όμως υπέρ του να βγει κάποιος και να πει σε τί κατάσταση βρισκόμαστε στ αλήθεια.Και πότε θα σταθεροποιηθεί η κατάσταση.Αν είναι να περάσουμε στις νέες ισορροπίες σε 2 χρόνια, κανείς δεν θα μείνει όρθιος μέχρι τότε....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ότι είναι η μόνη αποδεκτή και βιώσιμη λύση;

 

Η χρεοκοπία είναι δυνατόν ποτέ να είναι αποδεκτή και βιώσιμη λύση;

Αναπόφευκτη, οδυνηρή, απαράδεκτη, τραγική, απορριπτέα, καταστροφική ναι, αλλά βιώσιμη; και αποδεκτή;

Και μάλιστα χρεοκοπία ενός κράτους; Και με ποια αιτιολόγηση;

ότι δεν μπορούμε να μειώσουμε τις δαπάνες του δημόσιου τομέα;

ότι δεν μπορούμε να εισπράξουμε τους φόρους;

ότι δεν μπορούμε να περιορίσουμε την παραοικονομία;

ότι δεν μπορούμε να ανεβάσουμε την παραγωγικότητα μας;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπαθεί να πετύχει η χώρα είναι κάτι ανεφάρμοστο. Τα νούμερα δεν βγαίνουν. Νομίζω ότι πλέον πολύ αργά. Υπάρχει ένας μύθος και μια σύγχηση σχετικά με το πλεόνασμα και το πρωτογεννές πλεόνασμα (και αντίστοιχα το έλλειμα).

 

Η χώρα έχει ως στόχο την επίτευξη πρωτογεννούς πλεονάσματος μέσω μιας αποτυχημένηες συνταγής, αυτής του ΔΝΤ. Επίσης για κάποιο άγνωστο λόγο (ας εξηγήσει κάποιος αν ξέρει) οι "ειδικοί" (με εξαιρέσεις βέβαια) μιλάνε πάντα για πρωτογενές πλεόνασμα (δηλ. μείωση του ελλείματος) αλλά ΞΕΧΝΑΝΕ να προσθέσουν του τόκους των δανείων. Δηλ. την ανάγκη κεφαλαιοποίησης των τόκων που προκύπτει ως υποχρέωση για τη χώρα καθε χρόνο.

 

Αν λοιπόν το πρωτογεννές έλλειμα (έσοδα μειον έξοδα) είναι 7 δις, σε αυτά έρχονται να προστεθούν αλλά 15-16 δις τόκοι. Συνολικά δηλαδή η χώρα θα έπρεπε να έχει πλεόνασμα 15+7 = 21 δις. Η' εναλλακτικά να πετύχει ρυθμό αύξησης του πλεονάσματος μεγαλύτερο από το ρυθμό αύξησης των τόκων. Έτσι καταλαβαίνω εγώ. Αυτό λέει η φτωχή λογική μου. Αυτό όμως είναι όχι παντελώς αδύνατο, αλλά κινείτε στη σφαίρα του παραλογισμού και δεν υπάρχει πουθενά.

 

Ως εκ τούτου, η ΜΟΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΚΡΙΣΗ ΧΡΕΟΥΣ ΣΤΗΝ Ε.Ε. δεν είναι άλλη παρά η ΔΙΑΚΡΑΤΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΧΡΕΩΝ. Το πρόβλημα πλέον δεν απαιτεί οικονομετεχνική λύση, αλλά μια γενναία ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΛΥΣΗ.

 

Σε ότι αφορά τη χώρα μας, πιστεύω πλέον πως είναι 99% βέβαιο πως θα πάμε σε κάποιου είδους αναδιάρθρωση του χρέους. Δηλαδή σε κάποιου είδους haircut. Ακόμα και εδώ όμως δεν έχω ξεκαθαρίσει ούτε εγώ τι ακριβώς σημαίνει αυτό, διότι άλλοι λένε πως ένα haircut στα ομόλγα ΔΕΝ μας συμφέρει αφού θα πρέπει να αντισταθμίσουμε το διαγραφέν ποσοστό με άλλες εγγυήσεις, ενώ άλλοι μιλάνε για γενικό haircut.

 

To βέβαιο είναι πως η συνταγή ΔΝΤ δεν αποδίδει. Τα έσοδα μειώνονται, δεν υπάρχει ανάπτυξη ενώ αποδυναμώνεται συνεχώς η παραγωγική βάση. Οι λύσεις του ΔΝΤ και της Τρόικα εκτιμώ ότι δεν είναι τίποτα άλλο παρά πίστωση χρόνου πριν την καταστροφή. Το σύστημα έχει χρεοκωπήσει. Οι Η.Π.Α. είναι επίσης στα όρια της χρεοκωπίας. Η κρίση χρέους επεκτείνετε σε όλη την Ευρώπη. Αν χτυπηθεί η Ιταλία, η κατάρρευση της Ευροζώνης και μια νένα παγκόσμια κρίση θα είναι πλέον πραγματικότητα.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας οραματιστής ηγέτης ούτε στην Ελλάδα ούτε στην Ε.Ε. Πως να υπάρχει άλλωστε αφού πλέον η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ελέγχεται από τους τραπεζίτες και τους χρηματιστές.

 

Η Ελλάδα πρέπει να σταματήσει εδώ και τώρα τον καταστροφικό δρόμο του ΔΝΤ.

Στην αρχή πίστευα πως θα έπρεπε να ζητήσουμε επιμήκυνση αποπληρωμής με ισόποσες δόσεις και μείωση των επιτοκίων στο βασικό επιτόκιο της ΕΚΤ. Αυτό όμως δεν συζητιέται καν. Κάθε άλλη λύση πλην αυτής δεν οδηγεί πουθενά.

Ισως πρέπει να προχωρήσουμε σε στάση πληρωμών.

Link to comment
Share on other sites

Αποτυχημένες συνταγές είναι όσες εφαρμόστηκαν τα τελευταία 30 χρόνια. Το μνημόνιο 1 δεν εφαρμόστηκε ποτέ για να το κρίνουμε.

 

Οι "ειδικοί" σχετικά με το πρωτογενές πλεόνασμα έχουν στο μυαλό τους: Αν έχεις πρωτογενές πλεόνασμα μπορείς στους δανειστές σου να πεις ότι κύριοι ζω και χωρίς δανεικά. Οι τόκοι σας όμως με πνίγουν. Έτσι, για αυτά που χρωστάω ελάτε να τα βρούμε αλλιώς δεν παίρνετε ευρώ. 100 φορές τα έχουμε πει μεταξύ μας.

 

Σήμερα, με τις ισχύουσες δομές, δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς τους δανειστές μας. Λύση μπορεί να δοθεί με πλήρη πολιτική ενοποίηση της ευρώ-ζώνης ώστε να υπάρχει κάλυψη ελλειμμάτων-πλεονασμάτων κλπ. Για να φτάσουμε εκεί όντως θέλει πολιτικούς με όραμα και γενναίες αποφάσεις από όλους (και κυρίως εμάς).

 

Το κομματικό σύστημα είναι χρεοκοπημένο γιατί κατάφερε να μας κάνει καταχρεωμένους και επαίτες. Το χρέος "χάρη" στα κόμματα της μεταπολίτευσης εκτινάχθηκε τα τελευταία 30 χρόνια από 0,475 δις σε 354 δις -745 φορές!!!- Το σημερινό κομματικό σύστημα πάει πακέτο με τους μεγαλοτραπεζίτες γιατί τόσα χρόνια διασφαλίζει τα συμφέροντα τους σε σχέση δούναι-λαβείν.

 

Για τη χρεοκοπία συμφωνώ 100% με τον 2016

Link to comment
Share on other sites

'''ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ΄΄

Και γιατί θεωρείς τα έξοδα δεδομένα??

Μείωσε τα έξοδα.

Να σου πώ τον τρόπο?Κατάργηση όλων των υπερωριών και όλων των επιδομάτων σε ΔΕΚΟ και ΔΥ. Μην απολύεις κόσμο, αλλά τουλάχιστον μείωσε τα ψευτοεπιδόματα και τις ψευτουπερωρίες.Κόψτα τελείως. Άδικο?Μπορεί.

Αυτά που υφιστάμεθα εμείς είναι δίκαια?

 

Και θα μου πείς πόσα είναι αυτά?Δεν ξέρω, το κράτος τα ξέρει και όταν τα κόψει θα τα μάθουμε κι εμείς.

 

Θα πείς βέβαια, είναι αντισυνταγματικό να απολύσεις ΔΥ και να κόψεις τις υπερωρίες και να απολύσεις συμβασιούχους κτλ κτλ.

Ενώ η ΠΤΩΧΕΥΣΗ του κράτους είναι συνταγματική βλέπεις.....

 

Όταν το κράτος μας εξευτελιστεί τελείως και οι ...ούρκοι φτάσουν στο Σύνταγμα προτείνω να προσφύγουμε στο Συμβούλιο της Επικρατείας για τον 13 μισθό.Και τα επιδόματα, ξέρετε ζέσταμα μηχανής, ποδόλουτρα, ανύπαντρης κορασίδας..................

Link to comment
Share on other sites

Κατά προέκταση, οι πασόκοι είναι του γένους των Αυνανιδών ή Αυνανιστών, με την αθεράπευτη συνήθεια να χώνουν κολοκυθάκια εις βάθος του ορθού τους την ώρα που εξασκούν την αρχέγονη τέχνη τους που τους κάνει μοναδικούς στον πλανήτη Γη στον τομέα της προσβολής της δημοσίας αιδούς.

Τέλος, μην ξεχνάς φίλε ότι εγώ δεν μένω Βόρεια Προάστεια, μένω κέντρο κέντρο κοντά στα Πακιστάνια , το σπίτι μου δεν έχει πρασιά (π.χ. σαν το Νέο Ηράκλειο ) και πληρώνω ενοίκιο.

Η δε έδρα μου είναι σε τριτοκοσμική περιοχή.

 

Για να σε κάνω μπαρούτι….

Πάω στοίχημα ότι οι Πασόκοι λένε ότι εσύ είσαι αυνανιστής.

Και για μένα το ίδιο λένε….

Και τό χειρότερο είναι πως δεν είμαι σίγουρος για το ποίος έχει δίκαιο……:lol:

Link to comment
Share on other sites

Tα έξοδα ήδη έχουν μειωθεί σε ότι αφορά μισθούς. Το θέμα δεν είναι τόσο απλό. Οι μισθοί των δ.υ. μειώθηκαν και θα μειωθούν κι άλλο. Ο αριθμός τους επίσης έχει μειωθεί, όχι σημαντικά, αλλά κάτα κάτι χιλιάδες.

 

Ως χώρα δεν μπορείς να μειώνεις συνεχώς τα έξοδα, μερικά εκ των οποίων είναι και ανελαστικά. Πρέπει να αυξήσεις τα έσοδα, όχι με φόρους, αλλά με σωστό έλεγχο και κυρίως μεσω της ανάπτυξης.

 

Αυτό που λες kasvan δεν ξέρω πόσο αληθεύει. Είναι μια θεωρία. Τι πάει να πει δεν μπορώ να πληρώσω τους τόκους αλλά επειδή έχω πλεόνασμα 1 δις ας πούμε θα με δανείσουν πιο εύκολα και με χαμηλότερο επιτόκιο ? Κάθε φορά θα πρέπει να δανείζομαι νέα χρήματα για να αποπληρώνω τους τόκους των προηγούμενων. Δηλαδή κάθε χρόνο θα δανείζομαι για να πληρώσω δανεικά. Με αυτό το ρυθμό, στο τέλος οι τόκοι θα φτάσουν όσο είναι όλα τα έσοδα.

 

Δηλαδή θα έχεις κάποια στιγμή έσοδα 55 δις, έξοδα 54 δις, (πρωτογενές πλεόνασμα 1 δις) και τόκους 25 δις. Τι σόι λογική είναι αυτή ? Ειδικά στη περίπτωσή μας που έχουμε ένα χρέος 400 δις κοντά.

 

Πλέον δεν μπορεί να υπάρξει λύση για την Ελλάδα, πλην της διαγραφής μέρους του χρέους. Επίσης πόσες χώρες στην Ευρωπη έχουν πρωτογεννές πλεόνασμα ? Αγγλία, Ιταλία, Γαλλία, Βέλγιο, Ισπανία, ΗΠΑ, όλοι έχουν δημοσιονομικά ελλείματα. Για ποιό πλεόνασμα συζητάμε ?

Link to comment
Share on other sites

Το μνημόνιο 1 δεν εφαρμόστηκε ποτέ για να το κρίνουμε.

Ναι βρε παιδιά δεν εφαρμόστηκε, όμως δεν νομίζω πως ήταν εφαρμόσιμο.

 

Αντι να πούνε βάζω στόχο το 10 για να πιάσω το 9.

Βάλανε στόχο το 100 και πιάσανε το 5.

Ούτε έτσι γίνεται σοβαρή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

το αξιεπαινο λοιπον ειναι, πως ακομη το πασοκ εχει 25% στην προθεση ψηφου, οταν ο Παρων ΥπΟικ που καλειται να μαζεψει λεφτα για το ελληνκο δημοσιο ειναι ΑΥΤΟΣ που με νομο του ΧΑΡΙΣΕ τα χρεη των αρη και παοκ ΠΡΟΣ το ελληνικο δημοσιο.

 

 

Υποθέτω οτι πρόκειται για τους ίδιους ψηφοφόρους (και τους βουλευτές τους) που επέτρεπαν και επιτρέπουν ακόμη και σήμερα στον θείο να έχει το μονοπώλειο στο στοίχημα του ΟΠΑΠ με "διαφανείς συμβάσεις" και τεχνολογία μίζενς πάνω από 15 χρόνια και με την κρατική επιδότηση του στοιχήματος χωρίς να του χαριστούν χρέη (για ποιό λόγο άλλωστε όταν στραγγίζεις 1 δις / έτος καθαρό χρήμα; ) και να αγοράζει γκαγκά..τσηδες, παράγκες και 13 καθαρά πρωταθλήματα και lol...

 

Υ.Γ. και για να κάνει περήφανο και τον στρατό της Θ7 βγάζει και το γήπεδο της ΑΕΚ από το φάκελο ΟΑ2004 σε dt και βάζει το Καραϊσκάκη, πάλι με "διάφανες διαδικασίες" και ξανά lol.

Link to comment
Share on other sites

Οι "ειδικοί" σχετικά με το πρωτογενές πλεόνασμα έχουν στο μυαλό τους: Αν έχεις πρωτογενές πλεόνασμα μπορείς στους δανειστές σου να πεις ότι κύριοι ζω και χωρίς δανεικά. Οι τόκοι σας όμως με πνίγουν. Έτσι, για αυτά που χρωστάω ελάτε να τα βρούμε αλλιώς δεν παίρνετε ευρώ. 100 φορές τα έχουμε πει μεταξύ μας

Αυτή είναι η λύση. Η μόνη λύση. Η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.