Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

Βασίλη το σενάριο είναι αρκετά πραγματικό αφου προσωπικά πιστεύω οτι με την δανειακή σύμβαση, έχουμε ήδη δώσει το ένα παιδί χωρίς καν το μαυρο φίδι που τους έφαγε. Απλά έχω την εντύπωση οτι η πλειοψηφία του κόσμου ακόμα και των 155 δεν γνωρίζουν ή δεν θέλουν να γνωρίζουν. Το ΠΑΣΟΚ αποφάσισε να δώσει το ένα παιδί και να σώσει το άλλο. Το τι σώζει θα το δούμε αν και έχω την υπόνοια οτι κράτησε το σπλάχνο του που ονομάζονται ΔΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

. Το ΠΑΣΟΚ αποφάσισε να δώσει το ένα παιδί και να σώσει το άλλο. Το τι σώζει θα το δούμε αν και έχω την υπόνοια οτι κράτησε το σπλάχνο του που ονομάζονται ΔΥ.

 

επειδη χαθηκαμε με τις παρομοιωσεις, ποιο ακριβως ειναι το παιδι που εννοεις φιλε?

 

 

Το τι σωζει θα το δουμε οντως..,ακομα δεν ξερουμε. Το σπλαχνο του πηρε ηδη ποδι, απλα για επικοινωνιακους λογους πιστεω οτι δεν το ειπαν ξεκαθαρα. Θα παρει ποδι πολυς περιττος κοσμος, και θα ριξουν το φταιξιμο στον κακο ιδιωτη που απολυει. Ετσι ειναι αυτα.

 

Ο κοσμος στο συνταγμα ΟΥΤΕ υποσυνειδητα δεν μουτζωνει τον εαυτο του. Ζηταει παραπανω. Καλα κανει, αυτη ειναι η δουλεια του, να ζηταει. Αν δεν ζητησει, δεν θα δωσουν. Βεβαια, εδω αρχιζει το ανεκδοτο , οσα και να ζητησει πλεον, μονο να του παρουν θα μπορουν, οχι και να του δωσουν απο πανω. Διοτι του τα εδωσαν μαζεμενα.

 

Ρε, συνειδητοποιειτε οτι μια γενια εφαγε τους πορους τριων γενεων? τα νουμερα που λεω δεν ειναι τυχαια. Το συνειδητοποιειτε για να συνεχιζετε να φωναζετε? εγω τουλαχιστον ξερω απο ποιον να τα ζητησω, αλλα παιρνω τα φρυδια μου οταν το κανω.

 

Επιτελους ηρθε κατι καλο, και το φτυνετε ολοι. Καθηστε στη μιζερια του 2508, της απουσιας χωροταξικου, των καταπατησεων των δημοσιων εκτασεων απο ιδιωτες, τα ακινητα του δημοσιου να σαπιζουν και αγιος ο θεος, κατα τα αλλα ο μισθος να σταζει. Και μιληστε για εθνικη κυριαρχια, οταν αυτο στην πραξη σημαινει κατασυναστευση του πολιτη απο το κρατος.

 

Απο το 1986-25 χρονια δηλαδη, υπαρχει η νομοθεσια για την προστασια του περιβαλλοντος. Παραπονεθηκε ποτε κανεις περα απο την τινα? στον τομεα εργου μου μεσα σε νατουρα κοπηκαν 30.000 κορμοι, διοτι το να φτιαχτει σηραγγα προεβλεπε λιγοτερες μιζες μεταξυ υπουργων και βουλευταδων. Κ αυτο ειναι ενα μονο κομματι στα πολλα....τιε κομπινες ενταξης στο σχεδιο ειμαι ο μονος που τις ξερω? μελετητες εδω μεσα δεν υπαρχουν? δηλαδη τι θελετε, να συνεχιζονται αυτες οι κομπινες εσαει? χωρις τουλαχιστον την αξιοποιηση της γης που τοσο την εχουμε αναγκη τωρα ωστε να συνεχισουμε να υπαρχουμε?

 

Ωραια ρε παιδια, συμφωνω, ξεπουλημα γινεται, ποτε κανεις ειπε το αντιθετο? το να διαφωνησω μονο για τη διαφωνια ειναι εντελως ασκοπο, για να εχω το δικαιωμα να διαφωνησω πρεπει να καταθεσω εναλλακτικη. Και αυτη δεν υπαρχει, τουλαχιστον αμεσα. Το fdi ΠΩΣ ακριβως θα το φερετε στη χωρα? η μηπως πιστευετε οτι θα συνεχισετε να παιρνετε και αλλα δανεια για να ζησετε???????μπορει καποιος να απαντησει υπευθυνα και συνειδητα πως θα φερετε fdi ενω οι φοροι δεν κατεβαινουν???????ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ????? η απλα θελει να λεει "οχι" σαν τους γραφικους εργατοπατερες? διοτι, και πιστεψτε με αν θελετε, αυτη την παρουσα στιγμη no fdi=no food. ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ.

 

Σκυψτε κεφαλι, προσκυνηστε, και φατε τα ψιχουλα που σας δινουν. Ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε. Και στις επομενες εκλογες μην ξεχαστειτε, ψηφιστε πασοκ, ετσι για να υπαρχει και νοημα να συνεχισει ο νεοελληνας να διατηρει τη μοναδικοτητα του.

Link to comment
Share on other sites

Ο σοφός δείχνει το φεγγάρι και ο βλάκας κυττάει το δάκτυλο

Όπα....

Βασίλη και Zavi....

Διακρίνω έπαρση

 

Βασίλη με τιμά που ζητάς την γνώμη αν και δεν ξέρω αν με διαβάζει και κανείς άλλους εκτός δυο τρις.

Θα σου πω την γνώμη μου αλλά ίσως είμαι λίγο καυστικός ακόμα και με φίλους σαν και σένα.

Για μένα κάνετε ακριβός το ίδιο λάθος που κάνει το ΚΚΕ.

Υποτιμάτε τους αγανακτισμένους.

Ο καθένας τους υποτιμά για τους λόγους του.

 

Το ΚΚΕ ασκεί κριτική γιατί θεωρεί ότι οι αγανακτισμένοι θα έπρεπε να ταυτιστούν με τις θέσεις του. Για άλλη μια φορά βλακώδες για μένα αντί να ταυτιστεί το κόμμα με τον πολίτη απαιτεί ο πολίτης να ταυτιστεί με το κόμμα.

Παραμένει απόμακρο στην συνείδηση του πολίτη και συμπεριφέρεται με τρόπο που τον φοβίζει και αυτο δεν λέει να το καταλάβει χροοοοοονια τώρα.

 

Αυτοί που θεωρούν ότι οι αγανακτισμένοι θα έπρεπε σώνει και καλά να κατέβουν με προτάσεις τεχνοοικονομικοπολιτικές για μένα είναι αλλού.

 

Μα ποιος είπε ότι είναι πολιτικό κόμμα οι αγανακτισμένοι….

Αγανακτισμένοι για μένα Βασίλη… και αυτό θα στο πω μιας και με στεναχωρεί με σένα μιάς και μίλησες για αξίες στα πρώτα σου πόστ αλλά την μάχη δεν την είδες…..

Οι αγανακτισμένοι για μένα παλεύουν για χαμένες αξίες….

Όχι όλοι αλλά οι πιο πολλοί.

Με τα συνθήματα τους είτε είναι υβριστικά είτε όχι ζητάνε τα παρακάτω….

 

Τέρμα η ανοχή στο ψέμα των πολιτικών.

Τέρμα η ανοχή στην εξαπάτηση.

Τέρμα η ανοχή στην «δημοκρατία» της ολιγαρχίας και των μέσων ενημέρωσης.

Τέρμα η ανοχή στην Κρατική Βία

Τέρμα η ανοχή στο ξεπούλημα της χώρας.

Σεβασμός στον πολίτη.

 

Για μερικές αξίες σαν και αυτές παλεύουν πολλοί εκεί κάτω και για μένα προς τιμή τους….

Μου είναι αδιάφορο αν μέσα σε αυτούς είναι και κάποιοι βολεμένοι που λέει ο Zavi.

Βασίλη τώρα αν εσύ ζητάς οι αγανακτισμένοι να κατέβουν με οικονομικές ή πολιτικές προτάσεις θα σου πω συγνώμη φίλε αλλά ο πολίτης δεν μπορεί να δώσει τέτοιες προτάσεις….

Οπως έχω ξαναπεί ακόμα και αυτοί που ασχολούνται με τα οικονομικά ο καθένας λέει τα δικά του.

Ο περισσότερος κόσμος εκει κάτω πιστεύει ότι αν οι παραπάνω αξίες και αρχές κατανοηθούν τότε μόνο θα βρεθεί και η λύση της κρίσεως.

Τότε και μόνο τότε ο Zavi θα δικαιωθεί που φωνάζει για λαμόγια.

Γαλουχείτε μία άλλη κοινωνία εκεί κάτω και δεν το έχετε πάρει χαμπάρι….

Όσο αντέξουν τον πόλεμο που δέχονται εγώ θα είμαι μαζί τους.

Για μένα πολλά παιδιά από αυτούς εκεί κάτω είναι παλικάρια.

 

Με λίγα λόγια αυτά που έλεγες και εσύ στα πρώτα σου πόστ λέω και εγώ με την διαφορά ότι εγώ θεωρώ ότι η μάχη αξιών δίνετε εκεί κάτω αυτή την στιγμή και πουθενά αλλού.

Link to comment
Share on other sites

 

Georges σου τη χαλάω, δεν θα γίνει άνοιγμα λογαριασμών, παρόλο που θα το ήθελα κ εγώ.

 

Όμως ΘΑ πέσει τσεκούρι στους βολεμένους.Καλή φάση έ?:):):):)

 

 

 

Αν δεν γίνει άνοιγμα λογαριασμών εγώ τάσσομαι στο πλευρό του Φωτόπουλου (έχεις κανέναν χειρότερο να προτείνεις ? ΕΘΕΛ ίσως ? ). Διότι μόνο αν γίνει άνοιγμα λογαριασμών θα δούμε ποιοί είναι οι πραγματικά ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ. Πόσοι έχουν τι και πως το απέκτησαν. Αυτή θα είναι πραγματική κάθαρση.

 

Αν όχι, τότε γιατί να δεχθώ ότι ο φταίει ο Φωτόπουλος ? πόσα να έφαγε μη παράγοντας ? Να πω ότι 20 χρόνια δεν έκανε απολύτως τίποτα (που δεν είναι και αληθές). Να τοδεχθώ για χάρη της κουβέντας ? οκ. 1500ευρωχ12μηνεςχ20χρονια = 360.000 ευρω. Ε όχι ρε φίλε. Ανοίχτε τους λογαριασμούς σας να δούμε τι έχετε όλοι.

 

ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ Χ ΔΗΜ. ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΔΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛ. ΕΠΑΓΓ., ΠΟΥ ΚΟΒΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ. Να δούμε που πήγαν τα λεφτα και μετά μαζί σας για κάθε Φωτόπουλο. Να δούμε, πληρώνουν αναλογικά με βάση τα όσα ΚΕΡΔΙΣΑΝΕ όλα αυτά χρόνια μέχρι σήμερα ? Αλλιώς ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ και ξερό ψωμί (παραλλήρημα παπαστρουμφ :) )

Link to comment
Share on other sites

Νταξ, τωρα τουλαχιστον εισαι ειλικρινης. Γενοπ δεη κ ξερο ψωμι, ξερο κυριολεκτικα γιατι φρεσκο δεν εχει αλλο, ψηφιστηκε η λυτρωση των υπολοιπων φιλε.

 

Το νουμερακι σου βαλτο επι 100.000 κατ ελαχιστο ετσι για να γελασουμε, να δουμε τι εχουν φαει και οι δικοι σου. Μην ξεχνιεσαι, απο ΔΗΜΟΣΙΟ χρημα, ετσι? και οχι μονο το εφαγαν, αλλα οπως βλεπεις δεν βγηκε και ΤΙΠΟΤΑ σε καλο για τους υπολοιπους, παρα μονο καρκινος.

 

Αλλα ετσι ειναι τα πραγματα φιλε μου. Η ζωη ειναι σαν το αγγουρι, αλλος το τρωει και δροσιζεται, αλλος το τρωει και ζοριζεται.

 

Εσσεται Ημαρ.

 

Ελα, ηρθε η ωρα σου για εθνικη κυριαρχια.

 

Α, ξεχασα, ο φωτοπουλος παιδι του πασοκ δεν ειναι? γιατι μπερδευομαι τελευταια....

Link to comment
Share on other sites

zavi, το είπα ειρωνικά όπως κατάλαβες. Διότι, δεν μπορεί ο γαίδαρος να λέει τον πετινό κεφάλα. Δηλαδή, δεν μπορεί να τρωκτικά της μιας πλευράς (κρατικοδιαίτoι επιχειρηματιες, ΣΕΒ, εκδότες, μεγαλοδημοσιογράφοι, Ξαφάδες κλπ) να προσπαθούν να ρίξουν τις ευθύνες στα τρωκτικά της άλλης πλευράς (ΓΕΝΟΠ, Φωτόπουλοι κλπ) . Διότι αυτό επιχειρείται σήμερα αν δεν το χεις καταλάβει. Η ομάδα των πρώτων τρωκτικών ζητά τώρα να μεγιστοποιήσει τα κέρδη της επικαλούμενη ως ενόχους ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τους δεύτερους και αρνούμενη να πληρώσει ούτε ένα ευρώ. Και μαζί με τους δεύτερους να πληρώσει και όλος ο κόσμος. Γιαυτό έδωσα και το link απο το δημοσιεύμα της Guardian.

 

Το έχω ξαναπεί. 40-50 δις καταθέσεων Ελλήνων πολιτών βρίσκονται μόνο στην Ελβετία, χωρίς να υπολογίζουμε offhsore εταιρείες κλπ. ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΑΡΣΗ Ο ΜΙΝΕΙΚΟ ? ΑΝΟΙΓΜΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ και μετα βλέπουμε για τις εκτακτες εισφορες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη, καταρχήν το κινέζικο ρητό ήταν καλαμπούρι και από τη μεριά μου με μεγάλη δόση σαρκασμού, προφανώς δε φαίνεται στο γραπτό λόγο αυτό....εγώ πάντως ούτε κάνω το σοφό, ούτε θέλω να με πουν έτσι, αλλά ας το αφήσουμε αυτό ένα καλαμπούρι ήταν.

 

Μα για τους αγανακτισμένους εγώ δεν είπα ότι πρέπει να κατέβουν με πολιτικό σύνθημα όλοι μαζί, όσο είναι αγανακτισμένοι ετερόκλητοι εκφράζουν ότι εκφράζουν, και μάλλον συμπίπτουν οι γνώμες μας για το τι εκφράζουν, προφανώς μιλάμε για αξίες. Αλλά επειδή ακριβώς δεν είναι συντεταγμένοι, και έτσι πρέπει να είναι, γιατί έτσι είναι η φύση του φαινόμενου, φοβάμαι ότι ούτε αυτό μπορούν συστηματικά να διεκδικήσουν και έτσι ολισθαίνουν προς άλλα συνθήματα υπό την πίεση του ψυχολογικού φαινομένου της αγέλης.

Από όσα βέβαια βάζεις σαν συνθήματα το όχι στο ξεπούλημα της χώρας, θα πρέπει να καταλάβεις ότι όταν λέγεται υπό την παρούσα συγκυρία οικονομικού προβλήματος τότε πρόκειται για οικονομική θέση. Και εκεί λέω εγώ ότι το κίνημα αυτό σιγά σιγά επειδή ακριβώς ήταν αγνό και δεν είχε κάποιο συγκεκριμένο σύνθημα ή 'κομματική' θέση και ήταν αυθόρμητο, σχεδόν νομοτελειακά κατέληξε να λέει εκφράζει σήμερα με μια φωνή μία θέση, συγκεκριμένη οικονομική. Αν θες από το αγνών προθέσεων σύνθημα 'όχι στο ξεπούλημα της χώρας', σιγά-σιγά, ασυνείδητα πήγε στο όχι στο μεσροπρόθεσμο, όχι στον εφαρμοστικό, αύριο θα λέει όχι στη νέα δανειακή σύμβαση, και αυτά είναι οικονομικές προτάσεις και πολιτικές θέσεις στη σημερινή συγκυρία. Πρόσεξε με δεν κρίνω καλές κακές το φαινόμενο προσπαθώ να περιγράψω και εκεί ζητάω τη γνώμη σου επειδή έχεις στοιχεία από ιδία εμπειρία. Ξαναλέω δεν ξέρω αν η 'ανάγνωση' που κάνω της ολίσθησης από μη πολιτικά συνθήματα προς πολιτικά συνθήματα συγκεκριμένης θέσης είναι σωστή ή όχι, και σε αυτό θέλω τη γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι μερικές λέξεις.

Δυσπιστία λόγο επαναλαμβανόμενης εξαπάτησης από τα ίδια πρόσωπα.

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι σίγουρος ότι σε πιάνω...

για ποιο πράγμα είναι υπεύθυνη η δυσπιστία; για τη μετατροπή του κινήματος των αγανακτισμένων από κίνημα διεκδίκησης αξιών σε κίνημα διεκδίκησης οικονομικών ή πολιτικών αιτημάτων; Και τελικά έχεις όντως παρατηρήσει αυτή την αλλαγή που περιγράφω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.