Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση αδείας και προσθήκη ορόφου


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ο πελάτης μου έχει αρχίσει τις εργασίες για την κατασκευή του κτιρίου και αυτές τις ημέρες καλουπώνει την πλάκα της οροφής . Η άδεια έχει βγει από εμένα για ισόγεια κατοικία (όπως μου ζήτησε) . Τώρα μου ζήτησε να αναθεωρήσουμε την άδεια και να ρίξουμε και τον πρώτο όροφο. (Στατικά έχει υπολογιστεί από πριν). Το θέμα είναι ότι δεν έχει σκοπό να τους τελειώσει και τους δύο ορόφους (2 κατοικίες ισόγειο - πρώτος) άλλα μόνο το ισόγειο. Του είπαν, αντί για κεραμοσκεπή τα ίδια λεφτά είναι να ρίξει και την άλλη πλάκα και να την αφήσει με τα μπετά . Για να πάρει ρεύμα τώρα όταν με το καλό τελειώσει το ισόγειο , τι χρειάζεται; Πρέπει και ο πάνω όροφος να τελειώσει;

 

Οι αμοιβές πως θα πρέπει να υπολογιστούν ; Η διαφορά με την πρώτη άδεια;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

mallias77

 

Για να πάρει ρεύμα δεν χρειάζεται να έχει τελειώσει και τους δύο ορόφους.

 

Τελειώνοντας το ισόγειο η υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού θα γράφει ότι το μεν ισόγειο κατασκευάσθηκε σύμφωνα με τις προδιαγραφές κλπ. κλπ. κλπ. στον δε όροφο έχει αποπερατωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου ή όπου τον φθάσει.

 

Οι αμοιβές και τα φορολογικά θα υπολογιστούν για το διώροφο πλέον και θα αφαιρεθεί ότι έχει πληρωθεί...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.