Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το ΠΑΣΟΚ καταργεί και το επάγγελμα του μηχανικού;


MAKAP

Recommended Posts

Αρα, έχουμε ένα σύστημα το οποίο προσπαθεί να εκφράσει ως ποσοστό επί του έργου, το οποίο ακόμη και το αυξημένο που λέει ο terry απέχει κατά πολύ από το πραγματικό, τις αμοιβές των μηχανικών και τις εισφορές υπέρ τρίτων (που ανάθεμα αν έχουν κάποια ανταπόδοση στο έργο, ΕΜΠ???).

Υπάρχει μηχανικός που θεωρεί αυτό το σύστημα έστω και κατά 5% ορθολογικό, δίκαιο, αποτελεσματικό;

Αυτή η διαμόρφωση των τιμών δεν αποτελεί ρύθμιση αγοράς και επαγγέλματος; Αλήθεια τι έχει γίνει με το θέμα του ανοίγματος των επαγγελμάτων, όπου μία παράμετρος για να χαρακτηριστεί κάτι ως κλειστό ήταν και η ρύθμιση των αμοιβών με κανονιστικές διατάξεις, έχω την εντύπωση ότι μετά από όλες τις φασαρίες που ακούστηκαν μόνο οι μεταφορές κάτα κάποιον τρόπο άνοιξαν, χωρίς να ξέρω και εκεί λεπτομέρειες. Για ρίξτε λίγο φως.

 

 

Δεν μου είπατε η εφορία πως υπολογίζεται τελικά για τους μηχανικούς γιατί από το παράδειγμα του dim10 από πάνω δεν βγάζω άκρη πως βγάζει τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 216
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ελάχιστη αμοιβή προσδιορίζει κρατήσεις υπερ τρίτων ΚΑΙ την απόδειξη που θα εκδώσει ο μηχανικός δηλαδή το φορολογητέο εισόδημά του (τα έσοδα που θα δηλώσει στην εφορία).

 

Εάν κάποιος μηχανικός θέλει να κάνει έκπττωση, έως τώρα , θα μπορούσε να μην πάρει όλη την ελάχιστη αμοιβή αλλά η απόδειξη θα είχε το ποσό της ελάχιστης αμοιβής και φυσικά θα φορολογούνταν για το ποσό αυτό.

 

Με το νέο σύστημα ο μηχανικός πλην της ανωτέρω επιλογής θα έχει την δυνατότητα να εγκρίνει μέσω τεε έκπτωση, οπότε να εκδώσει μια απόδειξη με το πραγματικό ποσό που πήρε και να φορολογηθεί μόνο γι΄αυτό.

 

Αν όμως το ΤΕΕ εγκρίνει όλες τις προτεινόμενες εκπτώσεις τότε δεν μιλάμε για ελάχιστη αμοιβή αλλά για ελεύθερη αμοιβή και στάνταρ εισφορές. Σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορώ να καταλάβω πως πιστεύουν κάποιοι συνάδελφοι ότι οι καθαρές αμοιβές μας θα αυξηθούν αλλά ούτε πως το κράτος θα αποφύγει την φοροδιαφυγή (που τώρα ισχύει το αντίθετο λόγω των μη νόμιμων εκπτώσεων)

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε τι σημαινει αυτο??

Κατοικια 150τ με υπογειο 100τμ θα εχει κοστος ΟΑ καμια 70000Ε....

 

Σιγά ρε φίλε μη φτάσει 1.000.000 ευρώ.

 

250 τ.μ. x 750 ευρώ/ τ.μ. = 187.500 ευρώ

 

Και αν υποθέσουμε ότι φτάνουμε το 10% πάμε στις 18.750 ευρώ.Πολύ λογική αμοιβή για μελέτη-επίβλεψη, ενώ μέχρι σήμερα αυτά τα νούμερα έβγαζαν ΚΑΤΩ από 10.000 ευρώ.

 

Μην τρελαθούμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

ζαβι

Προγραμμα αμοιβων εχεις..

Βαλλε τον προυπολογισμο 187500Ε και πες μου τι κοστος ΟΑ βγαζει...

Δεν τα λεω απο το μυαλο μου..

Ο "αλγοριθμος" δεν αλλαζει...

Ετσι υπολογιζοναι οι αμοιβες....

 

ΥΓ πρεπει να εχει πεσει ο σερβερ της Ινσοφτ και δεν μπορω τωρα να ανοιξω το προγραμμα..

Link to comment
Share on other sites

ilsal,

γιατί σου διαφεύγει ότι το τεε θα έχει την δυνατότητα να καθορίσει το όριο εκπτώσεων και δεν θα εγκρίνονται οτιδήποτε εκπτώσεις (διαβάστε και το σχετικό νόμο όπου το αναφέρει).

 

Terry

Οποιος θα θέλει να κτίσει, θα κτίζει αλλά όχι των 150 τ.μ. μονοκατοικία αλλά των 100 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να παρατέθηκε κάπου ο νόμος γι' αυτό έκανα εικασία. Αν ισχύει αυτό που λες τότε δεν έχουμε "ανοιγμα" αμοιβών αλλά απλή αναπροσαρμογή καθως προσδιορίζοντας την έκπτωση πάλι προκύπτει μία ελάχιστη. Σε παρακαλώ βάλε το νόμο που αναφέρεσαι γιατί μονο τα άρθρα από το fimotro και την newsit βλέπω

Link to comment
Share on other sites

http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/0c/79/f2/0c79f2f698f8a0e329ff63a12ef4319d94b47a0a/application/pdf/document.pdf

 

Σελίδα 1262 -άρθρο 7 παρ. 1 και 2.

 

Το σημείο αιχμής είναι η καθιέρωση της ελάχιστης αμοιβής με βάση αναλυτικό προυπολογισμό (άρθρο 6), οπότε με την εφαρμογή νόμιμων εκπτώσεων θα έρθουμε εκεί που είμασταν και πριν ή και πιο πάνω (άποψη του ΤΕΕ που προς το παρόν συμφωνώ ελλείψει εναλλκατικής πρότασης).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, εσείς το δέχεστε και το θεωρείτε λογικό η αμοιβή σας (έστω η ελάχιστη) να προσδιορίζεται ως ποσοστό του κόστους μιας κατασκευής ή να προκύπτει από κάποιο αλγόριθμο; Εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος.

Γιατί είναι παράλογο;

Κτίζεις μέγαρο vs κάνεις περίφραξη: η αμοιβή ανάλογα με το κόστος του έργου είναι παράλογη;

 

Για να δούμε τώρα γιατι μπαίνει ο αλγόριθμος:

Στην περίφαξη που κάνεις πρέπει να κάνεις Τοπογραφικο, ο μηχανικός ασχολέιται με την αρτιότητα, καταπατήσεις κλπ. και φέρει ευθύνη για πάντα

Ε, δεν μπορεί να πληρωθεί με ποσοστό επί του έργου 10% του κόστους περίφραξης. Εδώ χρειάζεται ο αλγόρυθμος.

 

Τωρα πόσο σωστός είναι ο αλγ΄ριθμος, μεγάλη ιστορία.

Σίγουρα υπάρχουν περπτώσεις που αδικείται ή αντίθετα ευνοείται κόσμος.

 

Προσπαθώ να καταλάβω τη λογική..οπότε λέω, ότι η ελάχιστη αμοιβή του μηχανικού που προκύπτει αλγοριθμικά με κύρια παράμετρο τον προϋπολογισμό του έργου σκοπό έχει:

Τη ρύθμιση της αγοράς, προφανώς δεν επιτρέπεται αμοιβή κάτω από την ελάχιστη, τουλάχιστον νόμιμα.

Την καταβολή ενός ελάχιστου ανάλογου φόρου και ΦΠΑ

Την καταβολή εισφορών

Υπάρχει κάτι άλλο;

Ναι το πιο σημαντικό, η ελάχιστη αμοβή έχει ως στόχο να εξασφαλίσει την ποιότητα και την ασφάλεια.

 

Για να μην είναι οι μελέτες ζωγραφιές και να μη γίνονται οι επιβλέψεις δια αλληλογραφίας, επειδή στο όνομα του ανταγωνισμού κάποιοι "συνάδελφοι" δουλέυουν με τον παραπάνω τρόπο και διαλύουν τον υγιή ανταγωνισμό.

 

Θα μου πεις εξασφαλίζεσαι πλήρως; Όχι φυσικά

Όμως αυξάνονται οι πιθανότητες όταν η αμοιβή είναι αξιπρεπής να γίνεται σωστή δουλειά.

 

...

Αυτή η διαμόρφωση των τιμών δεν αποτελεί ρύθμιση αγοράς και επαγγέλματος;...

Τα τεκμήρια διαβίωσης τι ακριβώς είναι;

Δεν είναι ένας παράλογος τρόπος να ορίσεις το εισόδημα του καθενός;

 

Δεν μου είπατε η εφορία πως υπολογίζεται τελικά για τους μηχανικούς γιατί από το παράδειγμα του dim10 από πάνω δεν βγάζω άκρη πως βγάζει τα νούμερα.

Που να ξέρουμε τι θα κάνει η εφορία :smile: & :cry:

 

κάθε εβδμάδα μας έρχεται και νέο μαντάτο

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πιο σημαντικό, η ελάχιστη αμοβή έχει ως στόχο να εξασφαλίσει την ποιότητα και την ασφάλεια.

 

 

Eχουμε παρελθον με την συγκεκριμενη συζητηση...

Εγω επειδη διαβαζα τα μαθηματικα μου μικρος καταλαβαινω οτι η αποψη σου αποτυπωνεται στην παρακατω σχεση....

 

Ελαχιστες αμοιβες<=>ποιοτητα μελετων-επιβλεψεων..

 

Οκ ολοι λοιπον ξερουμε οτι οι ελαχιστες αμοιβες ισχυουν, αρα το θεωρω αξιωμα..

Ας παμε και στο δευτερο σκελος της διπλης ισοτητας...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΜΕΛΕΤΩΝ????????????????????????????????????????????

Που την ειδατε??????????????????????

Πειτε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγω θεωρω λοιπον δεδομενο οτι ποιοτητα μελετων-επιβλεψεων ΔΕΝ υπαρχει..

 

Σου ακυρωσα την ισοτητα στο δευτερολεπτο...

ΤΕΛΟΣ...

 

Δεν ισχυει οτι οι ελαχιστες διασφαλιζουν συγκεκριμενο επιπεδο στην δουλεια μας..

Δεν ξερω αν αυτη ηταν αρχκη σκεφη οταν δημιουργηθηκαν, αλλα ξερω οτι ΔΕΝ δουλεψε...

 

Ας κατεβουμε απο το ροζ συννεφακι των ελαχιστων αμοιβων...

Ελεος πια...

Το μονο που διασφαλιζουν ειναι να κονομανε οι αρχηστοι του κλαδου, το ΤΕΕ, το κρατος και οι ιδιωτες να βρισκουν μελετες-επιβλεψεις σε τιμη ευκαιριας....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.