Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδοση Εναλλάκτη Θερμότητας


mallias77

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς τι απόδοση έχει ένας εναλλάκτης θερμότητας (με 3 ηλιακούς συλλέκτες επιλεκτικούς) ; Μου το πρότεινε ένας μηχανολόγος για να μην αντικαταστήσω το μπόιλερ (2ης ενέργειας) γιατί 1,5 χρόνο το έχω.

Ο ηλιακός θερμοσίφωνας είναι καλύτερη λύση ; Το κόστος του εναλλάκτη με τις πλάκες είναι 1600 ευρώ + εργατικά (εύκολη περίπτωση 2 σωλήνες).

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Πες μου τι επιφάνεια έχει ο εναλλάκτης, την διατομή του σωλήνα του εναλλάκτη, την περιοχή της εγκατάστασης, την επιφάνεια του κάθε συλλέκτη, την κλίση τους και την χωρητικότητα του boiler και θα στην βγάλω την απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσεις 2.000 € για εναλλάκτη για να κάνεις τι ακριβώς; Τι εφαρμογή είναι; Πως θα δουλεύει το σύστημα;

Οι εναλλάκτες είναι ακριβή λύση και την εφαρμόζουμε σε μεγάλες παροχές ΖΝΧ...

Link to comment
Share on other sites

Αντί να βάλω ηλιακό θερμοσίφωνα και να αλλάζω με βάνα την παροχή ζεστού (ηλιακό - καυστήρα) νερού μου πρότειναν με 3 πλάκες (6 τ.μ.) και έναν εναλλάκτη θα έχω ζεστό νερό

χρησιμοποιώντας το μπόιλερ που έχω ήδη 2πλης ενέργειας.

Η καλύτερη λύση θεωρητικά είναι νέο μπόιλερ 3πλης ενέργειας άλλα είναι καινούργιο αυτό που έχω.......

Ο εναλλάκτης σαν συσκευή κοστίζει 400 εύρω και τοποθετείτε εύκολα στην παροχή νερού και θέλω 2 σωλήνες άνοδος - κάθοδος (όχι νερού) για τις πλάκες στην οροφή.

Ένας καλός ηλιακός έχει 1300 - 1500 + εργασία

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον εναλλάκτη, θα χρειαστείς και κυκλοφορητή μεταξύ αυτού και του boiler.

 

Το boiler λογικά έχει μία σερπαντίνα χαμηλά, ή κάποιον μανδύα κλπ. Δεν θα έχεις την καλύτερη συνεργασία με τον εναλλάκτη. Όποτε χρειάζεται θέρμανση του boiler από τον λέβητα, θα ζεσταίνεται όλο το περιεχόμενο του boiler. Κατά συνέπεια, τα ηλιακά θα βλέπουν έναν ζεστό στόχο, οπότε θα έχουν μειωμένη απόδοση.

 

Τι χωρητικότητα έχει το boiler?

 

Πιθανότατα είναι προτιμότερο να αντικατασταθεί το boiler με ένα τριπλής ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μέσα στην προσφορά ήταν κυκλοφορητής , θερμοστάτης και δοχείο συμπλήρωσης (νομίζω) και πλάκες 3.

 

Το μπόιλερ είναι 160lt και είναι στο υπόγειο.

 

Αν βάλω τώρα ηλιακό στο μέλλον δεν έχει νόημα να αλλάξω το μπόιλερ .

Αν βάλω εναλλάκτη δεν θα έχει καλή απόδοση άλλα στο μέλλον αλλάζω το μπόιλερ και συνεργάζονται όλα σωστά (καυστήρας - ηλιακό - ρεύμα).....

 

Δίλημμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα οτι μιλούσες για πλακοειδή εναλλάκτη.

 

Νομίζω πως είναι καλύτερο να πάρεις ένα boiler τριπλής να τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα οτι μιλούσες για πλακοειδή εναλλάκτη.

 

Νομίζω πως είναι καλύτερο να πάρεις ένα boiler τριπλής να τελειώνεις.

 

Εγώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς θα κάνει ο εναλλάκτης.

 

Αφού το boiler είναι διπλής ενέργειας, έχει ήδη μια σωλήνα - "σπιράλ" στο κάτω μέρος του (αναμονές) δια μέσω της οποίας θα ρέει το υγρό του ηλιακού και θα αποδίδει την θερμότητά του στο νερό, που βρίσκεται μέσα στο boiler. Στο πάνω μέρος υπάρχει μια ακόμη σωλήνα - "σπιράλ" για τον λέβητα.

 

Μήπως είναι μεν διπλής ενέργειας, αλλά ηλεκτρικό - λέβητας;

 

Ισχύουν αυτά, ή δεν κατάλαβα καλά;

Γιατί να πάρει και boiler τριπλής ενέργειας; Θα βοηθήσει κάπου; (εκτός αν είναι ηλεκτρικό - λέβητας)

Link to comment
Share on other sites

Στα διπλής, η μία πηγή θερμότητας είναι αντίσταση. Στα τριπλής οι δύο πηγές είναι από ρευστά και η τρίτη από αντίσταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.