Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπεύθυνη δήλωση θεμελιακής


Recommended Posts

Η γείωση μπορεί να μετρηθεί.

Ακόμα και να έχει γίνει η θεμελιακή αν δεν είναι μέσα σε κάποια στάνταρς τότε είναι σαν να μην υπάρχει.

Οι Ηλεκρολόγοι όμως μπορούν να σου πουν περισσότερα....

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια, υπάρχει η δυνατότητα ή διαδικασία ελέγχου αν έγινε εγκατάσταση της θεμελιακής ή όχι; Και ρωτώ γιατί αυτό που μου έρχεται στο νου είναι : ένα ηλεκτρόδιο το πολύ 2μ στον οπλισμό της θεμελίωσης και έτοιμη ...

και επίσης ένα άλλο ερώτημα το οποίο είναι πιο σημαντικό ξατά τη γνώμη μου ... το κόστος της θεμελιακής είναι μεγαλύτερο από την κλασική μέθοδο; και επαναλαμβάνω "ακούγονται διάφορα και έχω χάσει τη μπάλα"

 

Ο μόνος έλεγχος που μπορείς να κάνεις είναι να μετρήσεις την τιμή της αντίστασης γείωσης γιατί με το μάτι δεν φαίνεται κάτι γιατί έχουν πέσει τα μπετά.

Κατά την γνώμη μου το έντυπο που παρέθεσα παραπάνω θα πρέπει να είναι υποχρεωτικό και όχι προαιρετικό όπως είναι.

Ο κόστος της θεμελιακής είναι πάρα πολύ μεγαλύτερο απο την κλασική μέθοδο με τα ηλεκτρόδια.Ξεκινάει απο 450Ε και ανεβαίνει ανάλογα με τα m2 η καλύτερα ανάλογα με τα περιμετρικά μέτρα της οικοδομής.Τα υλικά κοστίζουν πολύ παραπάνω και η δυσκολία στη κατασκευή της θεμελιακής είναι πολύ μεγαλύτερη απο την κλασική μέθοδο με τα ηλεκτρόδια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πλήρως με τον hector, μόνο που έχω διαπιστώσει ένα πρόβλημα στις πολεοδομίες που δεν ζητάνε την μελέτη της θεμελειακής, μου έχουν τύχει 2 περιπτώσεις που έχουν εκδωθεί άδειες οικοδομής χωρίς να περιλαμβάνουν μέσα μελέτη θεμελειακής. Συνήθως (εγώ πάντως το κάνω) να αφήνω 2 επισκέψημα πλαστικά φρεάτια (με ακροδέκτη απο την θεμελειακή και μία ράβδο γείωσης) για να μπορεί κάποιος να ελέγξει την θεμελειακή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό η θεμελιακή γείωση να είναι υποχρεωτική εδώ και τουλάχιστον 5 χρόνια και πολλοί συνάδελφοι να μην το γνωρίζουν (το ίδιο συμβαίνει και με πολλά υποκαταστήματα της ΔΕΗ).

 

Και το ζήτημα είναι πως εφ'όσον δεν κατασκευαστεί θεμελιακή γείωση εξ'αρχής δεν μπορεί να κατασκευαστεί στην συνέχεια, γιατί πολύ απλά δεν θα είναι θεμελιακή !!! Άρα δεν μπορεί να δοθεί βεβαίωση θεμελιακής γείωσης !!!

 

Αυτά όμως συμβαίνουν όταν κάποιοι τα κάνουν όλα..........

 

Άγνοια της ισχύουσας Νομοθεσίας δεν επιτρέπεται.

Ιδίως σε όσους εμπλέκονται με τα κατασκευαστικά έργα. Και ο τομέας της οικοδομής είναι ο κατ'εξοχήν χώρος απασχόλησης των περισσότερων Μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα

 

η θεμελιακή ειναι ο καλυτερος τροπος κατακευης γεωσης με τα παρακάτω πλεονεκτηματα:

 

- επιτευξη της χαμηλοτερης τιμής αντιστασης γειωσης (σε σχεση με αλλα συστηματαγειωσεως)

-δημιουργια ισοδυναμικής επιφάνειας

- δυνατοτητα υπαρξης αναμονων για την αμεση γειωση μεταλλικών κατασκευων και δικτυων

-καθως ειναι εγκιβωτισμένη στο σκυροδεμα της θεμελιωσης ειναι προστατευμένη απο τη διαβρωση

-ειναι συνηθως τοποθετημένη χαμηλά στο εδαφος (στο βαθος θεμελιωσης) οπου η υγρασια και η θερμοκρασια του εδαφους ειναι σχεδον σταθερη, διασφαλιζοντας σχεδον σταθερη τιμή αντιστασης γειωσεως τοσο το καλοκαιρι οσο και το χειμωνα

- δεν απαιτει ξεχωριστη εκσκαφή

 

Το κοστος των υλικών κατασκευης μιάς θεμελιακής γειώσεως σε ενα κτισμα π.χ. 15 μ χ 15 μ θα ειναι μεγαλυτερο απο το κοστος υλικών κατασκευής ενος απλού τριωνου 3 ελαφρά επιχαλκωμενων ηλεκτροδιων και μερικών μετρων αγωγού χαλκού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.