Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία για Φ/Β


chris_drak

Recommended Posts

Γεια σας

Είμαι νέο μέλος στο forum και θέλω να κάνω επένδυση Φ/Β σε στέγη. (10 ΚW).

Ως επένδυση τη θεωρώ ιδανική αλλά το πρόβλημα μου είναι γιατί ενώ η ΔΕΗ πουλά το ρεύμα στα 0.13 λεπτά το αγοράζει 0.55 λεπτά.

Με αυτή τη λογική μπαίνει μέσα….Και αν είναι έτσι γιατί το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό λέγεται επιδοτούμενο πρόγραμμα. Και δεν το πληρώνει η ΔΕΗ αλλά ο ΔΕΣΜΗΕ, δηλαδή το κράτος, με τη ΔΕΗ ως ενδιάμεσο. Εν πάση περιπτώσει, ένας από τους πόρους είναι το λεγόμενο τέλος ΑΠΕ που το πληρώνουμε όλοι σε κάθε λογαριασμό της ΔΕΗ. Επίσης υπάρχουν και οι συμφωνίες με την ΕΕ για την διείσδυση των ΑΠΕ, και οι ποινικές ρήτρες για τη ρύπανση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Είμαι νέο μέλος στο forum και θέλω να κάνω επένδυση Φ/Β σε στέγη. (10 ΚW).

Ως επένδυση τη θεωρώ ιδανική αλλά το πρόβλημα μου είναι γιατί ενώ η ΔΕΗ πουλά το ρεύμα στα 0.13 λεπτά το αγοράζει 0.55 λεπτά.

Με αυτή τη λογική μπαίνει μέσα….Και αν είναι έτσι γιατί το κάνει.

 

 

Λογική η απορία σου... αλλά η δικιά μου είναι γιατί στις δηλώσεις των στελεχών της ΔΕΗ για την φοβερή μείωση της κερδοφορίας της επιχείρησης τα τελευταία χρόνια δεν αναφέρεται ποτέ το ποσόν που χάνουν κάθε χρόνο λόγω του ανταγωνισμού από την απελευθέρωση της αγοράς και των πληρωμών στους παραγωγούς ηλεκτρικής ενέργειας από ΑΠΕ.

 

Γιαυτό θέλει η ΔΕΗ να κατασκευάσει και εργοστάσιο Φ/Β πλαισίων.

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ όχι απλά δε χάνει από τα Φ/Β (γενικότερα από τις Α.Π.Ε),το αντίθετο μάλιστα.

 

Είναι έτσι διαμορφωμένο το παιχνίδι που η ΔΕΗ οφελείται αλλού και μάλιστα στο πολλαπλάσιο...

 

Το τέλος Α.Π.Ε. που πληρώνουμε δεν είναι παρά μια στρέβλωση της αγοράς ηλεκτρισμού.

 

Έτσι όπως είναι διαμορφωμένη η αγορά Η/Ε (με τους υφιστάμενους κώδικες διαχείρισης και συναλλαγών),βλέπω τη ΔΕΗ να τη συμφέρει να επενδύει αποκλειστικά σε Α.Π.Ε.

 

Τέλος,εξαιρετική μελέτη του κ. Κάπρου,για το πως επωφελούνται οι προμηθευτές από την διείσδυση των ΑΠΕ.

 

 

 

Και κάτι το οποίο έχω ξαναγράψει σε παλαιότερη δημοσίευση.

''Πρόσφατη μελέτη καθηγητή του Ε.Μ.Π. δείχνει το πόσο οφελείται η ΔΕΗ από τις Α.Π.Ε.

Το 2011 η οριακή τιμή του συτήματος εκτιμάται ότι θα μειωθεί κατά 9.5 ευρώ/MWh λόγω της διείσδυσης των ΑΠΕ, δημιουργώντας έτσι ένα τεράστιο όφελος για τους προμηθευτές που αγοράζουν ηλεκτρική ενέργεια(γνωρίζουμε όλοι ποιός είναι ο μεγαλύτερος....).

Πιο συγκεκριμένα,για το 2011 εκτιμάται ότι θα πληρώσουν φθηνότερη Η/Ε κατά 734 εκατομμύρια ευρώ ενώ οι συνολικές πληρωμές των μονάδων ΑΠΕ εκτιμώνται σε 625 εκατομμύρια.''

Link to comment
Share on other sites

Chris_drak θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις τι πανελ,βάσεις και inverter θα βάλεις. Καθώς και πόσο θα σου κοστίσει αυτο. Επειδή τοποθετούμε και εμεις στα Χανιά και θα ήθελα να δω συγκριτικά κάποιες τιμές για να δω αν είμαστε ανταγωνιστικοί. Τις τιμές στείλε τις με pm...

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ όχι απλά δε χάνει από τα Φ/Β (γενικότερα από τις Α.Π.Ε),το αντίθετο μάλιστα.

 

Είναι έτσι διαμορφωμένο το παιχνίδι που η ΔΕΗ οφελείται αλλού και μάλιστα στο πολλαπλάσιο...

 

Το τέλος Α.Π.Ε. που πληρώνουμε δεν είναι παρά μια στρέβλωση της αγοράς ηλεκτρισμού.

 

Σοβαρά δεν χάνει η ΔΕΗ; Δεν μας ενδιαφέρει το τέλος ΑΠΕ.

Εγώ πιστεύω το αντίθετο. Δηλαδή ότι χάνει και γιαυτό ακριβώς μας δημιουργεί τόσα χρόνια προβλήματα με διάφορες μεθόδους σε όσους προσπαθούν να εγκαταστήσουν Φ/Β συστήματα.

 

Τώρα ανακάλυψε τον κορεσμό του δικτύου για να δικαιολογεί άρνηση σύνδεσης. Με το ΔΕΣΜΗΕ υπήρξε ανταλλαγή ανακοινώσεων γιατί ζήτησε από την ΔΕΗ σοβαρή τεχνική ανάλυση και όχι φούμαρα.

Link to comment
Share on other sites

aiche,όχι η ΔΕΗ δεν χάνει λεφτά.Κερδίζει μάλιστα!

 

Και εγώ πιστεύω για άλλους λόγους καθυστερεί.Είναι και αυτή η γραφεικοκρατία-νοοτροπία,που πολλές φορές είναι τροχοπέδη από μόνη της...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.