Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβατικό σοβάτισμα εξωτερικής θερμομόνωσης


FouksMechMech

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα "μαθηματικοποιήσω" την ερώτησή μου:

 

Έστω κτίριο (Φ.Ο. από σκυρόδεμα και εξωτερικές τοιχοποιΐες από τούβλο).

 

Ας υποθέσουμε ότι τοποθετούμε εξωτερική θερμομόνωση (κολλητή και με μηχανική στήριξη) και ας υποθέσουμε ότι δε θέλουμε το λεπτό σοβά της "θερμοπρόσοψης", αλλά συμβατικό σοβά.

 

Το να τοποθετήσουμε πλέγμα (160gr/m2) με κόλλα (σα να κάναμε θερμοπρόσωψη) και μετά συμβατικό σοβά, είναι επαρκές?

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά αυτό το σουβαδάκι των 3-5mm δεν μου κάθεται καλά. Μπορεί η εξηλασμένη πολυστερίνη να σουβατιστεί συμβατικά (πεταχτό/λάσπωμα/ψιλό) χωρίς να γεμίσει ρηγματώσεις?

 

Χρειάζεται ΚΑΙ νευρομετάλ? Και αν βάλουμε νευρομετάλ (γαλβανιζέ) δε θα σκουριάσει (ειδικά σε παραθαλάσσιο)? Υπάρχει βέβαια και ανοξείδωτο (catnic) αλλά μήπως πάει ο κούκος αηδόνι?

 

Χρειάζεται μήπως και το μπλέ πλέγμα? Έχει κάποιος εμπειρία από κάτι αντίστοιχο?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το επιχρισμα να μεριμνήσεις ώστε να είναι πιστοποιημενο ως υλικό (δηλαδή να σου παραδωθει σε σιλό).

Η Θερμομονωση να είναι τύπου shapemate. Θα κανείς κοληση και μηχανική στήριξη τοσο της μόνωσης όσο και του νευρομεταλλ (γαλβανιζε ή καλύτερα ανοξείδωτου).

 

Καλύτερη λύση η κάλυψη της Θερμομονωσης όχι με επιχρισμα αλλά με τσιμεντοσανιδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν εμπιστεύομαι τους έτοιμους σοβάδες. Κάπου κλέβουν... ή στο τσιμέντο.... ή στον ασβέστη....

 

Θα μου πεις, "εμπιστεύεσαι τον ταλιμπάν εργάτη, που ανάλογα πως έχει ξυπνήσει, βάζει τσιμέντο ή ασβέστη στο σοβά"?

 

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα γμτ.

 

Εννοείται ότι θα βάλω είτε ξυλότυπου, είτε γκοφρέ (fibran για θερμοπρόσοψη) και με κόλλα και με βύσματα.

 

Το νευρομετάλ προσφέρει ελαστικότητα? 'Η μόνο καλύτερη πρόσφυση επειδή λειτουργεί ως "οπλισμός"? Μήπως κάνει το σοβά "ψαθυρό" και ρηγματώνει πιο πολύ?

 

Τελικά στο σοβά επί πολυστερίνης, θέλουμε υψηλή αντοχή ή/και υψηλή ελαστικότητα ?

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να οπλίσεις τον σοβά με ίνες και να βάλεις πρόσμικτο που δίνει γεφύρωση ρωγμών.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι κ. Ροδόπουλε ότι αυτό δεν αρκεί.

 

Έχω ξανασοβατίσει εξηλασμένη πολυστερίνη συμβατικά, και με ίνες και με latex.

 

Σε μερικά σημεία όμως, εμφανίστηκαν οι άτιμες οι ρηγματώσεις. Γι' αυτό λέω ότι το ψιλοφοβάμαι. Δεν πρόκειται περί αμφισβήτισης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα σε συστημα εξωτερικης θερμομονωσης θα πηγαινa βασει προδιαγραφων συστηματος και με τα υλικα τα δικα του..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σύστημα εξωτερικής Θερμομονωσης με τσιμεντοσανιδες. Ναι μεν είναι ακριβότερο (ειδικά αν καταλήξεις σε διπλή τσιμεντοσανιδα) σε σχέση με την λύση οποιοδήποτε επιχρισματος, αλλά είναι ότι το καλύτερο!

 

Μόνο να χρησιμοποιήσεις αξιόπιστο συνεργείο γυψοσανιδαδων.

Link to comment
Share on other sites

Οι ρηγματώσεις στο σοβά σε αυτές τις περιπτώσεις είναι σαν μονόδρομος και δυστηχώς δεν έχουν και καμία λογική ως προς τη φορά τους. Τόσο το "ελαφρύ" όσο και το "δυνατό" κονίαμα με χρήση υαλονήματος έχουν τα ίδια αποτελέσματα. Το νευρομετάλ είναι μια λύση (την οποία δεν έχω εφαρμόσει ακόμα οπότε μιλάω θεωρητικά) η οποία φαίνεται πιο αποδοτική αν σκεφτώ οτι εργάζεται άψογα σε ξύλινες επιφάνειες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά αυτό το σουβαδάκι των 3-5mm δεν μου κάθεται καλά. Μπορεί η εξηλασμένη πολυστερίνη να σουβατιστεί συμβατικά (πεταχτό/λάσπωμα/ψιλό) χωρίς να γεμίσει ρηγματώσεις?

Όμως αυτό το σουβαδάκι, λόγω οργανικής σύνθεσης, δεν είναι ψαθυρό όπως ο κλασικός σοφάς.

Σε επιφάνεια νευρομετάλ έχει νόημα να προηγηθεί το πεταχτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.