Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωρισμός ενιαίου καταστήματος σε δύο ανεξάρτητα.


Recommended Posts

Συνάδελφοι γεια σας.

Έχω μια οικοδομή του ’68 στα σχεδία της πολεοδομίας, στο ισόγειο φαίνεται ένα κατάστημα ενιαίο. Στην πράξη όμως έγιναν δυο καταστήματα. Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να ενοικίαση το ένα από τα δυο και να γίνει κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Τι διαδικασία πρέπει να κάνω στην πολεοδομία για να φαίνεται ότι είναι δυο καταστήματα? Αλλαγή χρήσης δεν είναι, αναθεώρηση δεν μπορώ να κάνω άρα πως το περνώ? Σαν διαχωρισμός ενιαίου καταστήματος σε δυο ανεξάρτητα? Σαν νομιμοποίηση διαχωρισμού καταστήματος σε δυο ανεξάρτητα? Έχω μπερδευτεί. Αμοιβή πάω με αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

Νέα άδεια

Τίτλος

Νέα διαρρύθμιση Ισογείου.

 

Από αμοιβές τι υπολογίζουμε τώρα και τι ισχύει, προσωπικά έχω χάσει την μπάλα. Δες πόσα θες εσύ και ζήτα τα να ξεμπερδεύουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ε>φόσον το κατάστημα είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος πρέπει να γίνει:

"αλλαγή χρήσης μέρους ισογείου από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος και εσωτερικές διαρρυθμίσεις".

Έτσι με την νέα κάτοψη που θα υποβάλεις θα φαίνεται και ο διαχωρισμός.

Οι διαρυθμίσεις χρειάζονται γιατί όλο και κάποια τουαλέτα θα χρειαστείς με προθάλαμο κλπ που απαιτείται από το υγειονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Δικό του πρόβλημα τότε πόσο θα πληρώσει αρκεί να μη σου ζητήσει συμμέτοχη στο κόστος αδείας.

 

Αν σου ζητήσει συμμετοχή στο κόστος άδειας αφού είσαι μηχανικός την εκδίδεις εσύ ο ίδιος, έχεις απαλλαγές και πάλι τον χρεώνεις όσα θες.

 

 

Είπαμε, καλοκαιράκι, διακοπές, έξοδα .....

 

 

edit

άσε, μπερδεύτηκα. Νόμισα πως έγραψες είσαι ο ιδιοκτήτης.

ζέστες αδερφε....

Link to comment
Share on other sites

Σε έχασα συνάδελφε. Τι εννοείς? Ο ιδιοκτήτης θέλει να φαίνεται η πραγματική κατάσταση στην πολεοδομία για να μπορεί ο μηχανικός του ιδιοκτήτη μετά να βγάλει την άδεια υγειονομικού. Λογικά ο ιδιοκτήτης θα πληρώσει εμένα για να κάνω των διαχωρισμό των καταστημάτων και ο ενοικιαστής τον δικό του μηχανικό για την άδεια καταστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.