Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακοίνωση της ΕΕΤΕΜ για τις Αμοιβές


Recommended Posts

-Αν από την μια θες να βγεις από την όποια «ομπρέλα προστασίας» του ΤΕΕ πως ζητάς να σε κάνει ισότιμο μέλος?

-Αν αυτός είναι ο στόχος τότε καλά τα λες...

 

-Είναι σαφής η απάντηση μου όσο το ΤΕΕ δεν βοηθάει να υπάρξει λύση στα Επαγγελματικά Θέματα και δικαιώματα των πτυχιούχων Μηχανικών τόσο και εμείς δεν έχουμε καμία υποχρέωση προς αυτό, Συμφωνώ σε ενιαίο επιμελητήριο, όχι όμως για νταβατζήδες στο κεφάλι μου...!

-Ο στόχος μου είναι να λυθεί εδώ και χρόνια το πρόβλημα της μη έκδοσης Επαγγελματικών δικαιωμάτων των πτυχιούχων Μηχανικών των ΤΕΙ με κύριο υπεύθυνο το ΤΕΕ!

Και εσύ να ήσουν στη θέση μου το ίδιο θα υποστήριζες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι σαφής η απάντηση μου όσο το ΤΕΕ δεν βοηθάει να υπάρξει λύση στα Επαγγελματικά Θέματα και δικαιώματα των πτυχιούχων Μηχανικών τόσο και εμείς δεν έχουμε καμία υποχρέωση προς αυτό, Συμφωνώ σε ενιαίο επιμελητήριο,
Αυτό είναι το λογικό και το σωστό. Έπρεπε να πραγματοποιούσαν εγγραφή κανονικά στο ΤΕΕ οι Μηχανικοί ΤΕ. Τώρα τα υπόλοιπα είναι γεγονότα Ελλαδιστάν.

 

Και δεν σημαίνει ότι θα είχαν τα ίδια επ. δικαιώματα με τους διπλωματούχους. Αυτό είναι άλλο θέμα. Απλά εγγραφή στο ΤΕΕ. Και όπως έχω πει πολλές φορές θα είχανε τα επ. δικαιώματα στην ειδικότητά τους. Οι Μηχανικοί των δομικών έργων απεριόριστα στα κτιριακά (μελέτη-επίβλεψη, ιδιωτικά ή δημόσια) και οι των υποδομής στα έργα υποδομής πάλι μελέτη-επίβλεψη, ιδιωτικά ή δημόσια. Δεν σημαίνει ότι με την εγγραφή στο ΤΕΕ θα απειλούσαν τους διπλωματούχους ή θα αποκτούσανε τα ίδια δικαιώματα (που έτσι και αλλιώς δεν προβλέπεται και έτσι είναι το σωστό).

Απλά να τους άφηνε το ΤΕΕ να εγγραφούν κανονικά. Τεχνικό επιμελητήριο είναι δεν είναι το CERN.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Pappos έχει δίκιο. Το ίδιο και ο stayros. To TEE δεν μπορεί να μας εγκαλέσει για τίποτα. Δεν είμαστε μέλη του, δεν έχει καμιά δικαιοδοσία πάνω μας και η ανακοίνωση της ΕΕΤΕΜ κινείτε στο σωστό πλαίσιο. Η αλήθεια πάντως είναι ότι υπάρχει νομικό κενό. Τόσα χρόνια μιλάγαμε για ενιαίο φορέα μηχανικών και για ενιαίο ασφαλιστικό φορέα (TΣΜΕΔΕ). Το ΤΕΕ "σαμπόταρε" και τα δύο. Με τις υγείες τους τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια μιλάγαμε για ενιαίο φορέα μηχανικών και για ενιαίο ασφαλιστικό φορέα (TΣΜΕΔΕ).

 

Αυτό πάλι με το ΤΣΜΕΔΕ είναι για να δείχνει πόσο Ελλαδιστάν είμαστε.

Τριτοκοσμικές καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

....

Επαγγελματικών δικαιωμάτων των πτυχιούχων Μηχανικών των ΤΕΙ με κύριο υπεύθυνο το ΤΕΕ!

Και εσύ να ήσουν στη θέση μου το ίδιο θα υποστήριζες.

 

Μπορεί αγαπητέ, τι να σου πω…. Αλλά μπορεί και όχι.

Ξέρεις συχνά είναι και τα βιώματα που έχει ο καθένας μας που προσδιορίζουν την στάση του και όχι πάντοτε η θέση (με θέα ή μη) που κατέχει.

 

Δεν νομίζω ότι για το πρόβλημα των Τεχνολογικών ιδρυμάτων και των επαγγελματικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα την ευθύνη την έχει το ΤΕΕ. Είναι πιο εύρη το πρόβλημα και πιθανά το ξέρεις καλύτερα από εμένα αφού έχεις φάει στο πετσί σου τις αρνητικές σφαλιάρες αυτής της κατάστασης.

Διότι όταν ήσουν παιδάκι 17 ή 18 χρόνων διάβαζες και όπου καθόταν ο βαθμός έμπαινες.

Λίγες εβδομάδες εξετάσεων προκαθόρισαν τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής χιλιάδων ανθρώπων.

Αλλού λαχταρούσες και αλλού σε έριξαν

Απαράδεκτο

 

Φυσικά δεν είναι του παρόντος θέματος να το αναλύσω, οπότε ας μη το επεκτείνουμε άλλο.

 

Από εκεί και πέρα τα περί των αμοιβών ας ζητά ο καθένας στην τελική όσο θέλει. Προσωπικά τις ελάχιστες έως τώρα αμοιβές τις λάμβανα οπ όψιν μου μόνο ως ελάχιστες και ενημέρωνα και τον πελάτη ότι σίγουρα μπορεί να βρει και πιο φτηνά.

Δική του η επιλογή και η απόφαση.

Δική μου και η επιλογή τρόπου εργασίας και αποτίμησης της δουλειάς μου.

 

 

Υ.Γ.

κλωτσώντας πόρτα που θες να μπεις το μόνο που κερδίζεις είναι να μπει πιο ενισχυμένη πόρτα… κατάλαβες τι εννοώ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν το ΤΕΕ έχει απειλήσει πως θα διακόψει τα όλα τα δημόσια έργα αν δοθούν ΕΔ στους Μηχανικούς ΤΕ, μάλλον έχει σημαντική ευθύνη.

 

Όταν έχει επιτρέψει το επάγγελμα του μηχανικού να ρυθμίζεται σήμερα με νόμους του 1930 έχει σημαντική ευθύνη.

 

Όταν δεν είχε διαμαρτυρηθεί ποτέ για την ίδρυση νέων τμημάτων πολυτεχνίων, αλλά χρησιμοποιεί σήμερα τον υπερπληθυσμό των Μηχανικών ΠΕ για να μην πάρουν οι Μηχανικοί ΤΕ ΕΔ, έχει σημαντική ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο, σίγουρα το ΤΕΕ έχει σημαντικό ρόλο.

Ως μέλη του θέλουμε να έχει ρόλο, ανεξάρτητα αν στο ζήτημα των επαγγελματικών δικαιωμάτων είναι εις βάρος των δικαιωμάτων των Τ.Ε.

Όπως και εσύ θέλεις να έχει ρόλο το δικό σας όργανο για τα διαφαινόμενα Ε.Δ που πάνε να δώσουν τώρα στα ιδιωτικά «κολέγια».

 

Όπως είπα, είναι άλλο θέμα όλο αυτό, το ξέρεις εσύ πολύ καλά και δεν θέλω προσωπικά, να επεκταθώ αποσπασματικά σ αυτό το νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ Σταύρο μπορεί να έχει επιτρέψει και διατηρήσει όλα αυτά που λές αλλά η ευθύνη είναι ΚΑΘΑΡΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ. Κανένας από τους καραγκιόζηδες υπουργούς παιδείας, -ακόμη και ο σημερινός πρωθυπουργός πέρασε από εκεί- δεν κοιτάξαν κάτι άλλο από τις πανελλαδικές εξετάσεις και το παραμύθι του ασύλου... έχεις ακούσει κάτι να γίνεται πέραν από αυτά τα δύο? Τίποτα!

Ούτε και οι αντίστοιχοι υπουργοί εργασίας στο ποσοστό που ίσως εμπλέκονται, δεν ασχολήθηκαν με το θέμα...

Ετσι, το ΤΕΕ απλώς βολεύτηκε στα ήδη ισχύοντα και νομίζω - για να μη λέμε ότι μας κατέβει - ότι κι εμείς αν τα πράγματα ήταν αντίστροφα, θα κάναμε το ίδιο...

Οταν υπάρχουν δύο πλευρές που διαφωνούν, ο τρίτος που αποφασίζει φέρει και την ευθύνη... όχι κάποιος από τους δύο διαφωνούντες.... και όταν αυτός ο τρίτος είναι το κράτος, τότε εξ' ορισμού είναι υπεύθυνο και όλα τα άλλα είναι απλώς για να πλακωνόμαστε εμείς εδώ...

Το ΤΕΕ καλά κάνει αφού έχει και συντεχνειακό χαρακτήρα...

Η ΕΕΤΕΜ καλά κάνει και φωνάζει, αν και μάλλον ψιθυρίζει παρά φωνάζει...

 

Θα συμφωνήσω με τον Didonis... πολύ λογικά ακούγονται αυτά που λέει... Ολοι θέλουμε τον φορέα μας να έχει ρόλο στα ζητήματα που μας αφορούν...Απλώς η ΕΕΤΕΜ ήρθε δεύτερη και με πολύ λιγότερη μαχητικότητα και επιρροή στα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.