Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλαστικά λούκια στέγης


ducatista

Recommended Posts

Μια χαρά είναι, εγώ έχω βάλει πολλές φορές την εταιρίας Nicoll που έχει αρκετά ειδικά τεμάχια και χρώματα. Προσοχή στις διατομές γιατί διαφέρουν σε σχέση με τις σωλήνες αποχέτευσης π.χ Φ80 αντί για Φ 75

Link to comment
Share on other sites

απλο ειναι αυτο που ρωτας!!!!

**********************

αντιστοιχα ψαξε ολες τις εταιρειες και παρε τηλεφωνα και καταλογους

 

 

Να αποφεύγετε παρακαλώ links σε εταιρίες.

Υπενθυμίζω ότι υπάρχει και το Showroom ss_sk

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον georgecv. Καλή επιλογή και καλό σύστημα στήριξης στο γείσο (όχι στα κεραμίδια). Απλά μην προτιμήσεις την πρώτη ποιότητα. Η μεσαία είναι ιδανική.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω έναν μικρό ενδοιασμό για τα πλαστικά.

Συγκεκριμένα, η πρώτη ύλη που χρησιμοποιούν είναι το nylon το οποιο έχει πολλές διαβαθμίσεις ποιότητας.

Από την ποιότητα του εξαρτάται (πέρα από τις μηχανικές αντοχές) η διάρκεια του στον χρόνο.

Όταν λοιπόν θα πρέπει να επιλέξω λουκια για στέγη (συνήθως όχι εύκολη η πρόσβαση μετά την τοποθέτηση ) και μετά από 10 χρονια έχει ξεραθεί και αρχίζουν οι ρηγματώσεις τότε θα υπάρχει πρόβλημα.

Τα σπίτια στην τελική δεν είναι προϊόν για μικρό χρονικό διάστημα λίγων ετών αλλα πολλών.

Και η Ελλάδα έχει έναν Ήλιο (και υπεριώδης) που οι βόρειες χώρες δεν έχουν.

Οποτε αν γνωρίζει κάποιος τι συμπεριφορά έχουν στον χρόνο >20 ετών θα ήταν χρήσιμο.

Όχι εργαστηριακή γήρανση αλλα τοποθετημένα.

Τι εγγύηση στον χρόνο από τον Ήλιο για την Ελλάδα δίνουν?

 

 

υ.γ.

Κλασικό παράδειγμα τα πρώτα συνθετικά κουφώματα αρχές του 90 που είχαν γίνει εισαγωγή στην Ελλάδα από Γερμανικές εταιρίες με όλα τα πιστοποιητικά βγήκαν προβληματικά, παρ ότι ήταν πανάκριβα.

Τα ιδία κουφώματα στην Γερμανία δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

ο Ήλιος μας γαρ..... και την γερμανία λυγίζει

Link to comment
Share on other sites

Το απόλυτο ανοξείδωτο υλικό το γνωρίζεις πως δεν υπάρχει.

Είναι και θέμα βαφής ή γαλβάνιζε...

Ανάλογα το μέταλλο ακόμα και αλουμινίου....

Link to comment
Share on other sites

Εστω σε "χρωμα" ανοξειδωτο υπαρχουν???

Με ενδιαφερει, γιαυτο ρωταω...

 

Εχω στεφτει να παρω σωληνες ανοξειδωτους και να φταιξω εγω τα λουκια, αλλα παει στο θεο το κοστος....

Link to comment
Share on other sites

Ότι υπάρχουν υπάρχουν και σε ανοξείδωτο σατινέ απλά δεν έχω κάτι πρόχειρο να σου προτείνω.

Ή γκουκγλάρισε το ή υπομονή μπας και έχει κάποιος άλλος πιο συγκεκριμένη πληροφορία να σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.