Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαράδεκτη στατική μελέτη άλλου συναδέλφου.


 
xrysa1973

Recommended Posts

Αυτό που λέτε ότι "δεν έπεσε κανένα μέχρι στιγμής" δεν μπορεί να το λέτε σοβαρά...

 

Καταρχήν έχουν πέσει πολλά μεταλλικά. Από αέρα κυρίως.

Αν δεν έχουν πέσει του συγκεκριμένου με παρόμοιες διατομές είναι μάλλον μεγάλη τύχη παρά θέμα "εμπειρίας".

 

Προσοχή, λοιπόν, Χρύσα, διότι οι στέγες πάνε βόλτα από τον άνεμο...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έχουν πέσει πολλά μεταλλικά. Από αέρα κυρίως

 

Aπο ανεμο δυσκολο...

Η στεγη μπορει να εφυγε..

Να επεσε δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Τα ΗΕΑ180 δεν βγαίνουν.
Μου φαίνεται είχε πει για IPE180...και με τα HEA180 έχει μια σεβαστή διαφορά.

 

Καταρχήν έχουν πέσει πολλά μεταλλικά. Από αέρα κυρίως.

 

Η κύρια αστοχία των μεταλλικών (δεν αναφέρομαι στον σεισμό) είναι το χιόνι και ο άνεμος.

Συνήθως όμως εδώ στην Ευρώπη ισχύει το χιόνι.

Link to comment
Share on other sites

Χρυσα δεν ξερω ποσο σωστο/δυνατον ειναι..

Αλλα πολυ θα ηθελα τη μελετη με ενα μαιλ..

ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ....(αυτο και αν θα το ηθελα..)

 

Ξερεις με ποιο λογισμικο λυθηκε???

 

Ή μελέτη είναι σε χαρτί μόνο, δεν την έχω σε ηλεκτρονική μορφή. Εχω φτιάξει όμως ένα πλαίσιο με αντιγραφή που το τράβηξα εγώ από dxf του Metal cad, εκεί που έκανα και τον πρωτο έλεγχο. Η μόνη διαφορά είναι στην απόσταση των κοχλιων στον ακραίο κόμβο. Στο μεσαίο κόμβο και στην πλάκα έδρασης δεν μου έχει στείλει τίποτα. Με ποιο λογισμικό έγινε δεν ξέρω, δεν μου ήταν και πολύ αναγνωρίσιμο από την παρουσίαση η οποία είναι λιτότατη. Το τεύχος θα προσπαθήσω να το πάρω και φυσικά θα στο στείλω, δεν με πειράζει καθόλου.

 

Μου φαίνεται είχε πει για IPE180...και με τα HEA180 έχει μια σεβαστή διαφορά.

 

 

 

Η κύρια αστοχία των μεταλλικών (δεν αναφέρομαι στον σεισμό) είναι το χιόνι και ο άνεμος.

Συνήθως όμως εδώ στην Ευρώπη ισχύει το χιόνι.

 

Αν εννοείς το δικό μου είναι ΙΡΕ στη μελέτη οχι ΗΕΑ. Απλά μεσολάβησε και άλλη αναφορά σε κακή μελέτη και εκεί ηταν ΗΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

..ΙPE180 για κολωνα και ζυγωμα με τιποτα..ουτε με μαγικα!!!!! ακομα και ελκυστηρα να χρησιμοποιουσε για να μειωσει τις ροπες στο ζυγωμα δεν βγαινει με τιποτα, δεν το συζηταμε για τις κολωνες και με αποστασεις πλαισιων 10 μετρων!!!!!...χωρις αντιανεμια!!!!!!μην μιλησουμε για τις τεγιδες καλυτερα.. θα πρεπει να αστοχουν ολα τα μελη του φορεα κατα την διαστασιολογηση...

 

εαν τις διατομες τις διαλεγε καποιος ασχετος με στατικα κ.τ.λ θα πετυχαινε καποια δε μπορει..χαχαχα:P

 

ο κατασκευαστης τι λεει???πως θα το στησει κατα'ρχην?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , κατανόησα τη λογική του παλαίουρα. Έχει δίκιο.

Τα υποστυλώματα και τα ζυγώματα ΙPE180 δε θα πάθουν τίποτα γιατί δε θα στηρίζουν και τίποτα.

 

Πρώτα θα αστοχήσει η 10μετρη λεπτότοιχη C.

 

Ένας έμπειρος κατασκευαστής θα έπεφτε πολύ κοντά με τα αποτελέσματα της μελέτης.

Το πολύ να είχαν 1 διατομή διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα spy ,ο κατασκευαστης θα πρεπει να παρει και αυτος θεση για το συγκεκριμενο εργο, εμπειρικα και μονο θα πρεπει να φρικαρε και αυτος...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , κατανόησα τη λογική του παλαίουρα. Έχει δίκιο.

Τα υποστυλώματα και τα ζυγώματα ΙPE180 δε θα πάθουν τίποτα γιατί δε θα στηρίζουν και τίποτα.

 

Πρώτα θα αστοχήσει η 10μετρη λεπτότοιχη C.

 

Ένας έμπειρος κατασκευαστής θα έπεφτε πολύ κοντά με τα αποτελέσματα της μελέτης.

Το πολύ να είχαν 1 διατομή διαφορά.

αυτό είπα και γω. στην ουσία έχει καθοριστεί ο μηχανισμός αστοχίας οπότε τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία. αν είναι αντίσκηνο είναι και υπερδιαστασιολογημένος. εγώ είμαι φανατικιά με τον παλαίουρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.