Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίσκεψη σε συμβεβλημένο ιατρό


Recommended Posts

και εγώ τους ρωτάω πριν γιατί δεν μου αρέσει η κοροϊδία. Αν θες να είσαι συμβεβλημένος πάρε αυτά που δικαιολογεί το ταμείο.

 

Για οδοντιάτρους πιο παλιά που είχα κοιτάξει ΔΕΝ είχε η λίστα (και λογικό αφού με 2 € όχι σφράγισμα αλλά ούτε καραμέλα δεν παίρνεις)

Link to comment
Share on other sites

Οδοντιατρικές εργασίες θεωρούνται είδος πολυτελείας. Υπάρχουν κάπου τα τιμολόγια του δημοσίου (με κάτι τιμές τύπου 7,0Ε το σφράγισμα κλπ). Βασικά, μόνο αν έχεις μαζέψει 5-6 αποδείξεις από ιατρούς συμφέρει να πας και αυτή, για να αυξηθεί λίγο το ποσό και να πάρεις και το γνωστό (μπλε) χαρτί που λέει τι αναγνωρίστηκε/δεν αναγνωρίστηκε από το ταμείο και μπορεί να μπει στη φορολογική δήλωση για να εκπίψει.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε βρε Μυρι, δλδ αν ενας οδοντιατρος ειανι συμβεβλημμενος (δεν γινεται με οδοντιατρους νομιζω, παραδειγμα λεω) πρεπει να δε χρεωσει 2Ε το σφραγισμα..???

Φυσικά!!!

 

Γι'αυτο λέγεται συμβεβλημμένος και βρίσκεται στη λίστα και εγώ τον επιλέγω και πηγαίνω!

 

Δεν είναι στη λίστα για διαφήμιση!!

 

Δηλαδή οι λοιποί γιατροί που δεν 'διαφημίζονται' στη λίστα τι είναι;

Κοροίοδα; όπως όλοι οι έντιμοι άνθρωποι στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Νεώτερα :

 

Αυτό με τις αποδείξεις επαληθεύτηκε. Στις γενικές αίματος (περίπου 130Ε) η μικροβιολόγος έγραψε μία μία τις επιμέρους, καθώς και το επιμέρους κόστος αυτών (μου είπε ότι την είχε πατήσει σε προηγούμενη περίπτωση και έτσι πρέπει να κόβονται) / οι εξετάσεις δεν χρειάζονται, τους αρκεί μόνο το παραπεμπτικό παθολόγου ή χειρούργου (και η απόδειξη) και η απόδειξη του μικροβιολόγου (ή του εργαστηρίου). Πράγματι, πήρα όλο το ποσό. Στον οφθαλμίατρο πήρα 30Ε, ακριβώς γιατί έγραψε και τι επιπλέον έκανε.

Γενικώς, καλό είναι να τους το υπενθυμίζετε όταν φτάνει η ώρα να γράψουν αιτιολογία πάνω στην απόδειξη.

 

Υ.Γ. Α, δόντια 6,38Ε - αν δεν κάνω λάθος - το σφράγισμα. Και είναι και ολόκληρη μανούρα για να κάνεις 2 σφραγίσματα (σε δύο διαφορετικές επισκέψεις) μέσα στο ίδιο εξάμηνο (για το 1ο οκ, το 2ο χρειάζεται προέγκριση από το ΤΣΜΕΔΕ !!!).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απόδειξη ήταν για 40Ε, της είπα ότι θα κάνω και δεύτερο μες το εξάμηνο και μου είπε ότι θέλω προέγκριση. Ήμουν τυχερός όμως, γιατί στην απόδειξη είχε γράψει "επίσκεψη", οπότε γλύτωσα την (επικείμενη) προέγκριση, που σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να είχα (όλα αυτά για να πάρω 6,38Ε περίπου πίσω...).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.