Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση στο Πήλιο...


GLΑΣ

Recommended Posts

ΕΧΩ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΣΤΟ ΠΗΛΙΟ (ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΙΜΟ ).Η ΠΡΩΤΗ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΑΝΑΝΕΩΘΗΚΕ ΣΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ,ΚΑΙ Η ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΛΗΓΕΙ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΕΝΟ ΟΚΤΩΒΡΗ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΠΙΚΕΙΤΑΙ,ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ( ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΤΙΜΩΤΕΡΟ ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ,ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΗΣ ).

ΕΠΙΤΕΠΕΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ,ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ?? ( ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ Η ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΜΗΠΩΣ ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΕΤΑΙ ΑΣΑΦΕΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ?? )

ΕΦ ΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΡΕΠΤΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ? ( ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ?? )

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται στο φόρουμ.

Δημοσιεύετε τα μηνύματά σας στην σωστή κατηγορία.

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

έχεις τη δυνατότητα να πουλήσεις το ακίνητο με την οικοδομική του άδεια. Ο νέος ιδιοκτήτης δίναται με αναθεώρηση της υπάρχουσας άδειας να αλλάξει το όνομα του ιδιοκτήτη και τον επιβλέποντα μηχανικό (τον μελετητή δεν γίνεται). Εκ νόμου, αν δεν ορίζεται αλλιώς, ο μελετητής και ο επιβλέπων είναι το ίδιο πρόσωπο ακόμη και αν δεν έχει πληρωθεί την επίβλεψη. Οπότε σε οιαδήποτε απο τις 2 περιπτώσεις ο επιβλέπων μηχανικός πρέπει να δηλώσει παραίτηση.

Ο μηχανικός της Αττικής το μόνο που μπορεί να χεώσει extra είναι η απόσταση εκτός έδρας.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη αναθεώρηση δεν επιτρέπεται.

 

Μπορείς όμως να πάρεις αναθεώρηση επ' αόριστον μόνο αν ολοκληρώσεις τον οικοδομικό σκελετό (μπετά).

Link to comment
Share on other sites

...

ΕΠΙΤΕΠΕΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ,..

...

Όχι δεν. Ο νόμος σ αυτό είναι σαφέστατος.

Μόνο αν έχεις κατασκευάσει όλο τον φέροντα σκελετό του κτιρίου θα μπορούσες να πάρεις απεριόριστη ισχύ, όπως σψστα σου είπαν.

 

Με τις νέες σκέψεις για άδειες προβλέπουν η απεριόριστη να είναι ακόμα πιο αυστηρή. Μπετό + όψη. Αυτές οι «νέες σκέψεις» μπορεί να ψηφιστούν και μέσα στο καλοκαίρι.

Ή πουλάς ή κτίζεις ή χάνεις και την οικοδομική άδεια και τους όρους δόμησης που είχες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση ενημερωση σας,Παραμενω με την απορια ,γιατι απευθυνομενος σε Πολεοδομια ( Αθηνας) και στη Νομικη Υπηρεσια του Υπουργειου,μου απαντησαν οτι ΜΑΛΛΟΝ εχω δικαιωμα δευτερης αναθεωρησης...( ειναι δυνατον οι αρμοδιοι φορεις να μου απαντουν με ¨μαλλον ¨??)Το προβλημα μου ειναι οτι αν δεν πουληθει μεχρι τον Οκτωβρη ,χανω την αδεια και ο επομενος ιδικτητης -οποτε βρεθει - θα ξαναμπαινει στην ταλαιπωρια εκδοσης νεας αδειας...Με ανησυχησε και η αποψη οτι με τον εκκολαπτομενο καινουργιο νομο ,θα αλλαξουν οι συντελεστες δομησης...δηλαδη υπαρχει περιπτωση να καταργηθουν οι παρεκκλισεις ?? ( εγω ειμαι στην παρεκκλιση που το οικοπεδο αν και 3000μ ειναι οικοδομησιμο επειδη εφαπτεται στο δρομο)

Αν μεταβιβασω την ιδιοκτησια αποκλειστικα στη συζυγο μου ( τωρα εχει το 1/2) θεωρειται νεος ιδικτητης και δικαιουται δευτερη αναθεωρηση ?? ( Οπως καταλαβαινετε,ψαχνω οποιοδηποτε παραθυρακι ,για να σωσω οτι εχω ξοδεψει....)Και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

S.O.S.

Το Πήλιο έχει ενταχθεί σε ελεγχόμενη περιοχή Natura 2000

Θα πρέπει οπωσδήποτε ο Μηχανικός να ελέγξει αν το ακίνητό σου εμπίπτει

στην ζώνη .

Αν ναι ...χάνεις το δικαίωμα παρέκκλισης αν δεν ''ρίξεις'' τα μπετά μέχρι την λήξη της αναθεώρησης :(

Link to comment
Share on other sites

Οι αναθεωρήσεις για παράταση ισχύος και όσον αφορά την ημερομηνία λήξης της γίνονται μόνο με βάση την ημερομηνία έκδοσης της αδείας και δεν λαμβάνεται κάποιος άλλος παράγοντας υπόψιν (όπως αλλαγές ιδιοκτητών που λες) Όπως είπε και ο Didonis:

 

Ή πουλάς ή κτίζεις ή χάνεις και την οικοδομική άδεια και τους όρους δόμησης που είχες.

 

Τώρα αν είσαι και μέσα στη νατούρα που λέει και ο venezia , ξεκινάς άμεσα τα μπετά για να μην χάσεις εντελώς ένα άρτιο και οικοδομήσιμο περιουσιακό σου στοιχείο και μείνεις με ένα χωράφι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν. Ο νόμος σ αυτό είναι σαφέστατος.

Μόνο αν έχεις κατασκευάσει όλο τον φέροντα σκελετό του κτιρίου θα μπορούσες να πάρεις απεριόριστη ισχύ, όπως σψστα σου είπαν.

 

Με τις νέες σκέψεις για άδειες προβλέπουν η απεριόριστη να είναι ακόμα πιο αυστηρή. Μπετό + όψη. Αυτές οι «νέες σκέψεις» μπορεί να ψηφιστούν και μέσα στο καλοκαίρι.

Ή πουλάς ή κτίζεις ή χάνεις και την οικοδομική άδεια και τους όρους δόμησης που είχες.

 

Η συγκεκριμένη αναθεώρηση δεν έχει να κάνει με τον χρόνο διάρκειας της ΟΑ αλλά με το ιδιοκτησιακό της καθεστώς. ο χρόνος ισχύος παραμένει ως έχει, απλά αλλάζει ο ιδιοκτήτης. Δεν κατατίθενται ούτε αμοιβές.

Η απαγόρευση αναφέρεται ως προς το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.