Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθηκη κατ' επεκτασιν επι pilotis


Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι!

 

Μια βοηθεια γιατι καθε πολεοδομος λεει τα δικα του!

 

Εχω διωροφο κτιριο 90 τ.μ. σε οικοπεδο 200 τ.μ. περιπου.

Θελω να κανω (ανεξαρτητη με το υπαρχον κτιριο) προσθηκη κατ επεκτασην ενος τμηματος που στο ισογειο θα ειναι εντελως κενο (μονο οι κολωνες) και στον οροφο θα γινει χωρος φροντιστηριου. Η προσθηκη θα ειναι μεταλλικη και θα εχει διαστασεις περιπου 4,00μ επι 7,00.

 

Τα ερωτηματα ειναι :

1.Ο χωρος κατω απο το φροντιστηριο, θεωρειται pilotis? εχω το δικαιωμα να το δηλωσω ετσι? Αν οχι, τι στο καλο θεωρειται??

 

2. Στην καλυψη προφανως θα μετρησει το εμβαδον 4,00μ Χ 7,00μ , σωστα?

 

3.Στη δομηση μετρα μονο η επιφανεια του φροντιστηριου?

 

 

* Και κατι ασχετο με το θεμα : συναδελφος στην πολεοδομια, μου ειπε οτι στο μετρο της καταργησης των ελαχιστων αμοιβων μας, εχει δοθει παραταση 5 μηνων..Ισχυει κατι τετοιο? Οι πολεοδομοι μου λενε δεν ξερουν τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

1.Οταν λες ανεξάρτητη προσθήκη πως την εννοείς ? Υπάρχει απόσταση Δ μεταξύ τους ή ακουμπάνε (με αντισεισμικό αρμό)?

Η πρόσβαση προς το φροντιστήριο από που θα είναι?Πού βρίσκεται δηλ η σκάλα και πόσα τετραγ. είναι?

2.Στην κάλυψη μετράει.

3. Το τι θα μετρήσει στη δόμηση θα εξαρτηθεί από τον χαρακτήρα που θα δώσουμε τελικά στην υποτιθέμενη τώρα πιλοτή.

Link to comment
Share on other sites

Θα ακουμπαει στο υφισταμενο κτιριο και θα χει αντισεισμικο αρμο.

 

Η προσβαση στο φροντιστηριο θα γινει απο εξωτερικη μεταλλικη σκαλα, πλατους (αφου τσεκαρω αν υπαρχουν καποιες ελαχιστες προδιαγραφες) 1,00m.

 

Εχω προβληματιστεί κυρίως επειδη διαβαζα το εξης:

 

" Η pilotis θα πρεπει να ειναι εντος του περιγραμματος του κτιριου και οχι εξω απο αυτο και αυτο προκυπτει απο το οτι θα πρεπει να καταλαμβανει τουλαχιστον το 50% της επιφανειας του κτιριου σε διαφορετικη περιπτωση θα μπορουσε καποιος να κατασκευασει κτιριο και διπλα κτιριο πilotis.

 

Η pilotis θα πρεπει να ειναι εντος του περιγραματος του κτιριου γιατι σε διαφορετικη περιπτωση θα μπορουσε καποιος ολο το κτισμα τις pilotis να ειναι σε διαφορετικη θεση απο αλλο κτισμα στο οικοπεδο και να πληροι τις προυποθεσεις 50% κτιριου, υψους, υπερυψωσης ".

 

Γι αυτο και δεν ειμαι σιγουρος εαν μπορω να περασω την αδεια ως :

 

"προσθηκη κατ επεκταση επι pilotis".

 

Υπενθυμιζω οτι η προσθηκη αρχιτεκτονικα ειναι επισης ανεξαρτητη απο το υπαρχον κτιριο.

Link to comment
Share on other sites

Και λειτουργικά ανεξάρτητη να είναι η προσθήκη πάλι είναι προσθήκη και έτσι μάλλον πρέπει να δούμε το κτίριο ως ένα.

Με αυτό το σκεπτικό δεν έχουμε πιλοτή αλλά Ημ. Χώρο όσο το ποσοστό που μας επιτρέπει η προσθήκη πχ. 4,00Χ7,00=28,00Χ0,15=4,20μ2 και το υπόλοιπο θα προστεθεί στον συντελεστή... (και όλο βέβαια στην κάλυψη)

Εκτός από τον έλεγχο της σκάλας έλεγξε αν υπάρχει απαίτηση πρόσβασης και για ΑΜΕΑ...

Link to comment
Share on other sites

1. Ενοείται θα λέγεται pilotis, καταρχήν θα πρέπει οι χρήσεις της περιοχής να την επιτρέπουν....

2.Ενοείται αν δεν έχεις αρχιτεκτονικές προεξοχές, προβόλους κλπ.

3. Ναι αν και απο τι διάβασα παρακάτω έχεις και μια εξωτερική σκάλα 1*χ θα μπεί και αυτή.......

* Οι αμοιβές τι σε νοιάζουν, προχώρα όπως είναι οι αμοιβές αυτήν την στιγμή......

5. Η ονομασία της νέας άδειας θα λέγεται "προσθήκη νέου κτίσματος επι pilotis".....

Link to comment
Share on other sites

καλά η εξωτερική ακάλυπτη σκάλα δεν απαγορεύεται;

(απ' ότι ξέρω επιτρέπεται μόνο στους οικισμούς με μεγ πλάτος 1 ή 1.2μ)

Και τί φροντιστήριο θα είναι αυτό 4χ7; (ακόμη και για ένα οικοδιδασκαλείο που έκανα τελευταία υπάρχουν προδιαγραφές)

Link to comment
Share on other sites

Οποτε :

Αν περασει ως pilotis θα χω ολη την επιφανεια να μετρα στην καλυψη....

 

ενω

 

Αν περασει ως Η/Υ θα μετρησει το εμβαδον εκτος του 15% στην καλυψη και στη δομηση?

 

 

*Ρilotis στην περιοχη επιτρεπεται.

 

Αν δεν επιτρεπεται εξωτερικη σκαλα (αν δεν κανω λαθος μεχρι πλατους 1,00μ επιτρεπεται), θα πρεπει να κανω κλιμακοστασιο ? Διαβασα σε εντυπο του υπουργειου που παρεχει τα κριτηρια καταλληλοτητας φροντιστηριων οτι απαγορευονται μεταλλικες και ξυλινες σκαλες.

 

Η υπηρεσια που δινει αδεια καταλληλοτητας απ οτι εψαξα ειναι η διευθυνση ιδιωτικης εκπαιδευσης του υπουργειου παιδειας. Βρηκα κι ενα τηλ : 210 3224683

Γνωριζετε αν ισχυει?

 

Ο πελατης θελει να δημιουργησει μια μονο αιθουσα διδασκαλιας, εξου και το μικρο εμβαδον.Στο προγραμμα αδειων το χω περασει ως "εκπαιδευτηριο".

Link to comment
Share on other sites

για δες μήπως μπορείς να βάλεις ανοιχτό χώρο στάθμευσης που δεν μετράει στη δόμηση και βάλε και ενα ΗΧ.

 

Σουφλιάς Ν3775 ΦΕΚ 122Α 21-7-2009

Άρθρο 41

2. α)…………………………………»..

β) Η περίπτωση (η) του εδαφίου (Β) της παραγράφου

1 του άρθρου 7 του ν. 1577/1985 (ΦΕΚ 210 Α) τροποποι−

είται ως εξής:

«η) οι υπέργειοι στεγασμένοι ανοικτοί χώροι στάθμευ−

σης επιβατικών αυτοκινήτων που κατασκευάζονται στο

ισόγειο του κτηρίου ή στην πυλωτή».

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.