Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγροτεμάχιο σε 700μ από θάλασσα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Έχω το εξής θέμα:

Μέτρησα ένα οικόπεδο στον Μαραθώνα και από το google μέτρησα ότι απέχει 700μ από την θάλασσα.

Καταρχήν τα 700μ από πού τα μετράω?

Από την γραμμή αιγιαλόύ?Από την γραμμή παραλίας?

Εγώ μέτρησα οπτικά από εκεί που τελειώνει το κύμα στο google

Αν τελικά είμαι 690μ τι θα αλλάξει?γιατι η συμβολαιογράφος μου λέει οτι πρέπει να είναι >από 700μ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα εχει να κανει με την εφορια. Τα 700 m ειναι οριο αλλαγης αξιας του ακινητου. Εγω τις αποστασεις αυτες τις μετραω πανω στην πινακιδα ΓΥΣ μεχρι εκει που δειχνει ακτογραμμη.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα έχει να κάνει αποκλειστικά με τη φορολογία. Υπάρχουν κλίμακες φόρου ανάλογα με την απόσταση από τη θάλασσα. 100-500-800μ έχουν κλιμάκωση φόρου, από 800 και πάνω είναι ίδιος ο φόρος σε σχέση με την απόσταση από θάλασσα.

Πολλοί ιδιοκτήτες πιέζουνε να βάλεις στο τοπογραφικό του συμβολαίου μεγάλη απόσταση ώστε να γλιτώσουνε φόρους. Προσοχή όμως γιατί τόσο ο ιδιοκτήτης όσο και ο/η συμβολαιογράφος δεν φέρουν καμία ευθύνη για αυτήν την απόσταση.

Ακόμα και από εφορία σε εφορία ερμηνεύουν διαφορετικά την απόσταση αυτή.

To μεγαλύτερο ποσοστό των εφοριών θέλει το μήκος αυτό να είναι ευθεία γραμμή χάρτου π.χ. google earth όπως σωστά το μέτρησες.

Υπάρχουνε όμως εφοριακοί (λίγοι δυστυχώς) που δέχονται την πραγματική απόσταση από τη θάλασσα (όδευση δηλ.). Αυτό είναι και το ορθότερο διότι

λαμβάνει υπόψην την ρεαλιστική απόσταση.

Βάσει της λογικής των περισσότερων εφοριακών η κορυφή του Άθωνα για παράδειγμα απέχει 300 μέτρα από τη θάλασσα όμως αν εσύ είσαι εκεί και θελήσεις να πας στη θάλασσα θα διανύσεις μαζί με τις στροφές κανά 4άρι χιλιόμετρα.

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.