Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρειος Πάγος: 500.000 ευρώ σε οικοδόμο που έμεινε ανάπηρος από πτώση


nikmmech

Recommended Posts

Άρειος Πάγος: 500.000 ευρώ σε οικοδόμο που έμεινε ανάπηρος από πτώση

 

Ο Άρειος Πάγος επικύρωσε εφετειακή απόφαση που είχε επιδικάσει σε οικοδόμο 51 ετών το ποσό των 500.000 ευρώ για την ηθική βλάβη που υπέστη, καθώς παρέμεινε κατά 80% μόνιμα ανάπηρος, πέφτοντας το 2003 από 3,5 μέτρα ύψος, επειδή δεν υπήρχαν στην οικοδομή που δούλευε τα απαιτούμενα προστατευτικά κιγκλιδώματα.

 

Ο άτυχος οικοδόμος εξήλθε του νοσοκομείου με αναπηρικό καροτσάκι κι έκτοτε παρέμεινε ανάπηρος ολικά και ισόβια ανίκανος για κάθε εργασία και με αδυναμία αυτοεξυπηρέτησης.

 

Από το ΙΚΑ αρχικά έλαβε επίδομα παραπληγικού (μοναδικό εισόδημά του) και στη συνέχεια κρίθηκε από την αρμόδια υγειονομική επιτροπή ανάπηρος κατά 80%, ισόβια τελείως ανίκανος για κάθε εργασία και έλαβε τελικά σύνταξη 800 ευρώ μηνιαίως.

 

Σύμφωνα με τους δικαστές η πτώση του οικοδόμου αποδείχθηκε ότι οφείλεται στο ότι η επιβλέπουσα μηχανικός και η κατασκευάστρια εταιρεία της διπλοκατοικίας, ως εργολάβος του έργου, δεν είχαν τοποθετήσει τα απαιτούμενα από την εργατική νομοθεσία προστατευτικά κιγκλιδώματα ή δίχτυ σε ύψος 3 μέτρων το οποίο να εμποδίζει την ελεύθερη πτώση των εργαζομένων στην οικοδομή. Αυτό επιβεβαιώνεται και από την έκθεση των τεχνικών επιθεωρητών εργασίας. Έτσι, αποκλειστικά υπεύθυνοι του ατυχήματος κρίθηκαν η μηχανικός και η κατασκευάστρια εταιρεία.

 

 

http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=1&artid=103250

Link to comment
Share on other sites

To είδα και εγώ . Τυπικά είναι σωστό . Στην πράξη που χτίζει ο καθένας , ο άτυχος , εργάτης , μηχανικός κλπ την πληρώνει .

 

Αλλά το σύστημα που ευνοεί τα ατυχήματα παραμένει απείραχτο .

Link to comment
Share on other sites

..η επιβλέπουσα μηχανικός και η κατασκευάστρια εταιρεία της διπλοκατοικίας, ως εργολάβος του έργου, δεν είχαν τοποθετήσει τα απαιτούμενα από την εργατική νομοθεσία προστατευτικά κιγκλιδώματα ή δίχτυ σε ύψος 3 μέτρων Έτσι, αποκλειστικά υπεύθυνοι του ατυχήματος κρίθηκαν η μηχανικός και η κατασκευάστρια εταιρεία.[/b]

 

Σκεπάρνι και καρφιά λοιπόν συνάδελφοι να στερεώνετε δίχτυα και κιγκλιδώματα αν δεν το κάνει ο εργολάβος.

 

Σε αυτή την χώρα είναι από χρόνια θεσμοθετημένος ο Διπλωματούχος Μ@@@@@ς .

 

Επισήμως αναφέρεται ως "Eπιβλέπων Μηχανικός".

 

Αυτά βλέπω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαζα ταμπελάκια με τους κανόνες ασφαλείας και έκανα συστάσεις στους εργάτες αλλά όπως φαίνεται δεν επαρκεί...

 

Η λύση είναι η εξής: Πλήρης και αναλυτική αναγραφή στο ημερολόγιο μέτρων ασφαλείας των μέτρων που λαμβάνονται/προτείνονται.

 

Παιδιά είναι να μην γίενι το κακό! Οι μάστορες σε κοιτούν γελώντας ειρωνικά όταν κάνεις συστάσεις αλλά όταν πληρώσει κανένας πακιστανός τότε κάποιος μπορεί να πάει στο χώμα και κάποιος μπορεί να πάει στην φυλακή....

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα Γιάννη δεν είναι να τα αναγράφουμε στο ΗΜΑ αλλά να προσπαθούμε να τα εφαρμόζουμε διότι μόνο η αναγραφή δεν μας καλύπτει.

Και αυτό διότι οφείλουμε όταν δεν εφαρμόζονται τα μέτρα να το κοινοποιήσουμε στις αρχές και να προβούμε σε διακοπή των εργασιών μέχρι συμμορφώσεως των μέτρων.

 

Νομίζω μετά από δύο έγγραφες καταχωρήσεις μας στο ΗΜΑ και όταν δεν τηρούνται τα μέτρα οφείλουμε να σταματήσουμε το έργο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το θυμάμαι αλλά πιθανόν να είναι έτσι...

Θέλουν προσοχή αυτά τα πράγματα και ας γκρινιάζουν ο εργολάβος και οι μαστόροι...

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση την δίνει ο ilias: διακοπή εργασιών σε περίπτωση μη συμμορφώσεως. Ξέρω ότι η πιάτσα δεν δουλεύει έτσι αλλά το θέμα είναι ότι η πιάτσα δουλεύει όπως την μάθουμε εμείς. Από την στιγμή λοιπόν που η επίβλεψη δεν προέβη σε διακοπή εργασιών τότε φέρει και αυτή μερίδιο της ευθύνης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα την είχα αυτή την απορία. Από που προκύπτει πως είμαστε υποχρεωμένοι για διακοπή εργασιών;

Στην επιθεώρηση που είχα ρωτήσει, ως επιβλέπων, μου είπαν πως η υποχρέωσή μου σταματά στην αναγραφή στο ΗΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

όσο η επιθεώρηση εργασίας δεν κάνει ελέγχους σε όλους τους εργολάβους (για να τα επιβάλει τα μέτρα) θα πεθαίνει ή η επιβλέπουσα/ων (εννοείται της πείνας) ή κάποιος εργαζόμενος (εννοείται πέφτοντας)

 

(αυτό είναι το συμπέρασμα που έβγαλα ως ομοιοπαθής με την επιβλέπουσα το 2002)

Link to comment
Share on other sites

Ποια επιθεώρηση εργασίας ρε παιδιά...Εδώ πας να βγάλεις ημερολόγιο και βαριούνται να σφραγίσουν τις σελίδες.

Σιγά μη βγουν στη ζέστη να κάνουν ελέγχους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.