Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο κοστίζει για το ΤΣΜΕΔΕ η πανοραμική ακτινογραφία;


lefterism

Recommended Posts

Συγνώμη που θα το πω αλλά και εγώ παίρνω πίσω από το Τσμέδε τουλάχιστον τα διπλάσια από αυτά που δίνω κάθε χρόνο..και δεν έχω ακόμα παιδιά. Τώρα που η κοπέλα μου είναι έγκυος....θα με φοβηθεί το μάτι τους! Κάθε 4-5 μήνες κάνω γενικό ρεκτιφιέ...οπότε σε γενικές γραμμές για μένα το ΤΣΜΕΔΕ είναι μια χαρα! Το θέμα είναι τώρα με τα ενιαία ταμεία τι θα γίνει.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Συγνώμη που θα το πω αλλά και εγώ παίρνω πίσω από το Τσμέδε τουλάχιστον τα διπλάσια από αυτά που δίνω κάθε χρόνο..και δεν έχω ακόμα παιδιά. Τώρα που η κοπέλα μου είναι έγκυος....θα με φοβηθεί το μάτι τους! Κάθε 4-5 μήνες κάνω γενικό ρεκτιφιέ...οπότε σε γενικές γραμμές για μένα το ΤΣΜΕΔΕ είναι μια χαρα! Το θέμα είναι τώρα με τα ενιαία ταμεία τι θα γίνει.....

 

Να ρωτήσω για να καταλάβω. Για να έχει και η κοπέλα σου και μέλλουσα γυναίκα σαυ περίθαλψη πληρώνεις κάποια εξτρα εισφορά? Μπορείς να εξηγήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά σου ασφαλίζονται και αυτά στο ΤΣΜΕΔΕ εφόσον το επιθυμείς ή στο ασφαλιστικό ταμείο της συζύγου σου. Δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω. Μπορείς να τα μεταφέρεις από το ένα ταμείο στο άλλο αρκεί να περάσει διάστημα δύο ετών αν θυμάμαι καλά.

Η σύζυγος σου μπορεί κι αυτή να ασφαλιστεί στο ΤΣΜΕΔΕ εφόσον δεν έχει πουθενά αλλού ασφάλιση.

Link to comment
Share on other sites

ΙΚΑ και ΤΕΒΕ για μενα ειναι απ τις χειροτερες. Δεν μπορεις να πας στο γιατρο που θες το οποιο ειναι πολυ σημαντικο για μενα.

 

Καλη ασφαλεια ειναι το δημοσιο και που ειναι σχεδον ολοι οι γιατροι συμβεβλημενοι και δεν πληρωνεις αλλα γραφουν στο βιβλιαριο. για οδοντιατρο και γυαλια ομως δινει ψιχουλα.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ ειναι μια καλη περιπτωση αφου παλι πας σε οποιο γιατρο θες (νομιζω) απλα εχει το κακο οτι τα προκαταβαλεις και μετα τα παιρνεις πισω.

 

 

Παντως για ακτινογραφια και υπερηχο που ειχα παει με βιβλιαριο δημοσιου μου ειπε ο ακτινολογος να μην του γραψω καθολου την ακτινογραφια παρα μονο τον υπερηχο (τα γραφει ο παθολογος) γιατι θα παρει 3 ευρω μονο απ την ακτινογραφια. Ετσι του εγραψα 2 υπερηχους και καθαρισα.

 

Μερικες φορες οι ασφαλειες κοστολογουν καποια πραγματα με εντελως γελοιο τροπο. 3 ευρω για ακτινογραφια ή 6 για δοντι; Τοσο ξεφτιλισμενο θεωρουν το επαγγελμα του γιατρου; Σπουδασε τοσα χρονια ο αλλος για να παρει 3 ευρω απο μια ακτινογραφια (+ την ακτινα Χ που τρωει στη μαπα). Ο Ηλεκτρολογος για να σου αλλαξει λαμπα (να ξεβιδωσει την παλια και να βιδωσει μια καινουρια, 2 λεπτα υποθεση, χωρις να χρειαζεται καμια ιδιαιτερη ικανοτητα) σου παιρνει 20 ευρω, ελεος!

 

Παντως εγω ειμαι αρνητικος στην ιδιωτικη ασφαλεια. Απ τη στιγμη που δουλευω εχω υποχρεωτικα 1 ασφαλεια που θα με καλυψει (ετσι πιστευω τουλαχιστον) σε περιπτωση που παθω κατι πολυ σοβαρο και θα χρειαστω νοσοκομειο. Για τις κλασσικες εξετασεις και για μια επισκεψη οταν παρω καμια γριπη νομιζω οτι τα 500-600 ευρω το χρονο που θα δινω στην ιδιωτικη φτανουν και περισσευουν για να πληρωνω απ την τσεπη μου. Δεν εχω ακουσει και πολυ καλα λογια για τις ιδιωτικες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.