Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κολλέγια με ιδιώτες και τρόικα, μέσω αυτόματης αναγνώρισης πτυχίων Κατάργηση ΔΟΑΤΑΠ


ZaXoYs

Recommended Posts

lazarosk μάλλον εσύ δεν παρακολουθείς τι λέω , καθώς δεν έκανα κάπου αναφορά στην σχολή σου ή στα Βουλγάρικα Ιδρύματα .

 

Στα υπόλοιπα τώρα που είπες στο #47 :

 

Στην Ελλάδα γεμίσαμε σχολές και ανθυποτμήματα για χίλιους 2 μη εκπαιδευτικούς λόγους.Το ότι κάναμε αυτο το λάθος δεν σημαίνει ότι πρέπει να το διαιωνίσουμε και να το επιβραβεύσουμε.

 

Γι αυτό εγω είπα εξ'αρχής για κλείσιμο και συγχώνευση αχρηστων η ομοειδών σχολών με ταυτόχρονη μείωση εισακτέων.

 

Η συγχώνσευση τίτλων φέρνει ανεργία εφόσον συνεχίζεται η μαζική παραγωγή αποφοίτων οι οποίοι είναι αδύνατο να βρουν δουλειά γιατί είναι μικρό το μέγεθος της ελληνικής αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν γνωρίζω το τι θα γίνει.

 

Στο είπα και εγώ και ο avgoust

 

 

Αλλά και ένας δεν μπορεί να δουλεύει με 5 και 10 διαφορετικά πράγματα .

Δεν μπορεί ο ένας να δουλεύει παίρνοντας 2500 και 3000 μισθό και οι άλλοι να είναι άνεργοι και να τον κοιτάνε.

 

Αυτό δεν ίσχυε, πχ με τα Ολυμπιακά Έργα. Άρα, όταν υπάρχουν έργα, υπάρχει δουλειά για όλους που ξέρουν και μπορούν.

 

 

Αν εξυπηρετούσε μόνο ένας τίτλος τότε κακός υπάρχουν όλοι οι άλλοι στα ΤΕΙ και στα Πολυτεχνεία.

 

Κακώς υπάρχουν 5 σχολές Πολιτικών Μηχανικών και 5 σχολές Έργων Υποδομής και Δομικών Έργων, για παράδειγμα. Συμφωνούμε.

 

 

Όταν ο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός υπογράφει και για Πληροφορική τότε η εταιρία γιατί να πάρει τον Μηχανικό Πληροφορικής από την Πάτρα και να μην πάρει τον Ηλεκτρολόγο που υπογράφει για τα ίδια πράγματα και για ακόμα περισσότερα?

 

Υποθέτω ότι στο παρών θέμα γράφεις τελείως επι προσωπικού, με τη λογική ότι ο τίτλος σπουδών σου δεν υπάρχει αμιγώς στην Ελλάδα και είσαι κάπου μεταξύ των ΗΜΜΥ και των ΜΗΥ (της Πάτρας και της Κρήτης).

Έχω την πεποίθηση ότι οι δυο σχολές έχουν τελείως διαφορετικές κατευθύνσεις. Οι μισοι μου φίλοι από τα φοιτητικά μου χρόνια στην Πάτρα ήταν είτε ΗΜΜΥ είτε ΜΗΥ. Από την επαγγελματική τους πορεία μπορώ να σου πω ότι ποτέ μα ποτέ δεν ασχολήθηκαν με ίδια αντικείμενα.

 

 

Γιατί να υπάρχουν τότε και τα ΤΕΙ από την στιγμή που οποιαδήποτε εταιρία θα παίρνει κάθε φόρα τον ένα που θα υπογράφει για όλα ?

 

Κοίτα, ακόμα δεν υπάρχει σχολή ΥΠΕΡ-μηχανικών και Μαζικών Σπουδών, οπότε αυτό που λές είναι τελείως άστοχο. Και να στο πω και αλλιώς: εγώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Υδραυλικά και Οδοποία, στο βιογραφικό μου δεν έχω τέτοια εμπειρία και το βλέπω δύσκολο να βρώ δουλειά στα αντικείμενα αυτά, αν και θεωρητικά έχω τα επαγγελματικά δικαιώματα. Άρα, η αγορά από μόνη της διαλέγει τι θέλει και επιλέγει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να παραχθούν στρατιές υπερ-εξειδικευμένων μηχανικών για να μπορεί να έχει η αγορά το λόγο...

 

 

Με αυτόν τον τρόπο τότε να κάνουμε μια ποιο μεγάλη ενσωμάτωση και συγχώνευση των τίτλων όπου ο Πολιτικός Μηχανικός να είναι και Ηλεκτρολόγος και Μηχανολόγος και να υπογράφει για όλα και όλοι οι άλλοι να κάθονται και να τον κοιτάνε.

 

Δεν μπορεί να το εννοείς αυτο... πραγματικά...

 

 

Η ενσωμάτωση των τίτλων περισσότερη ανεργία φέρνει και εάν μια εταιρία σκέφτεται να μην πάρει και άλλους μηχανικούς και να δίνει τις μελέτες έξω τότε τι την εμποδίζει να το κάνει και τώρα ?

 

Το κάνει ήδη. Τις μελέτες τις δίνει σε εξειδικευμένα γραφεία μελετών που έχουν εμπειρία σε συγκεκριμένα αντικείμενα. Δεν ξέρω αν έχεις δουλέψει σε κάποιο μεγάλο έργο, αλλά ακόμα και στην Ελλαδίτσα μας αυτό γίνεται. Μπορεί να φαίνεται ένας, αλλά άλλος κάνει τα υδραυλικά, άλλος τα Η/Υ, άλλος το στατικά, κλπ. Εκτός και αν η ίδια εταιρία έχει στο δυναμικό της διάφορες ειδικότητες.

 

 

Στο ξαναλέω, έχω την αίσθηση ότι κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό εγω είπα εξ'αρχής για κλείσιμο και συγχώνευση αχρηστων η ομοειδών σχολών με ταυτόχρονη μείωση εισακτέων.

 

Η συγχώνσευση τίτλων φέρνει ανεργία εφόσον συνεχίζεται η μαζική παραγωγή αποφοίτων οι οποίοι είναι αδύνατο να βρουν δουλειά γιατί είναι μικρό το μέγεθος της ελληνικής αγοράς.

 

Δεν μπορείς όμως να τους σταματήσεις με αυτόν τον τρόπο .

Αλλά από το να ανοίξεις νέες κατευθύνσεις και παράλληλα νέες θέσεις εργασίας στην αγορά .Προσπαθώντας να μειώσουμε τον αριθμό εισακτέων στην Ελλάδα ταυτόχρονα τους αυξάνουμε στο εξωτερικό .

 

Τι θα κάνεις μετά με αυτούς ?

Δεν είσαι υποχρεωμένος να τους αναγνωρίσεις και αυτούς ?

Δεν θα χάσεις έτσι το συνάλλαγμα χωρίς να έχεις καταφέρει τίποτα όσον αφορά την μείωση τους στην αγορά εργασίας ?

 

Κακώς υπάρχουν 5 σχολές Πολιτικών Μηχανικών και 5 σχολές Έργων Υποδομής και Δομικών Έργων, για παράδειγμα. Συμφωνούμε.

 

Διαφωνώ .Καλώς υπάρχουν .Διαφορετικά θα χάναμε το συνάλλαγμα.

 

 

Υποθέτω ότι στο παρών θέμα γράφεις τελείως επι προσωπικού, με τη λογική ότι ο τίτλος σπουδών σου δεν υπάρχει αμιγώς στην Ελλάδα και είσαι κάπου μεταξύ των ΗΜΜΥ και των ΜΗΥ (της Πάτρας και της Κρήτης).

 

Όχι κάνεις λάθος .Δεν γράφω επί προσωπικού διότι δεν είμαι ούτε της Πάτρας αλλά ούτε της Κρήτης αλλά του ΕΜΠ .Μου πρότειναν αυτά αλλά τα απόρριψα λόγω του ότι δεν συμπίπτουν τα μαθήματα μου παρά μόνο με του ΕΜΠ .

 

Έχω την πεποίθηση ότι οι δυο σχολές έχουν τελείως διαφορετικές κατευθύνσεις. Οι μισοι μου φίλοι από τα φοιτητικά μου χρόνια στην Πάτρα ήταν είτε ΗΜΜΥ είτε ΜΗΥ. Από την επαγγελματική τους πορεία μπορώ να σου πω ότι ποτέ μα ποτέ δεν ασχολήθηκαν με ίδια αντικείμενα.

 

Κάνεις λάθος .Από ότι γνωρίζω η σχολή των ΗΜΜΥ έχει τα μαθήματα εκείνα όπου μπορεί να καλύψει την σχολή ΜΗΥ της Πάτρας .Από εκεί και πέρα η εταιρία θα πάρει τον ΗΜΜΥ κατεύθυνσης Πληροφορικής που υπογράφει για τα ίδια και για πολλά περισσότερα παρά τον ΜΗΥ της Πάτρας που υπογράφει μόνο για τον τομέα της Πληροφορικής .Καμία εταιρία δεν την συμφέρει να κάνει διαφορετικά .Η αναφορά μου σε αυτά έχει να κάνει διότι παλαιότερα αναφέρθηκε σε αυτά συνάδελφος από το τμήμα ΜΗΥ του πολυτεχνείου της Πάτρας .

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα εδώ :

 

Ενα από τα επιχειρήματα της σποράς σχολών ανά την επικράτεια ήταν και αυτό του συναλλάγματος που χανόταν έξω. Κι έτσι δώσαμε ένα σκασμό λεφτά στο βρόντο , υποβαθμίσαμε το προιόν (σπουδές) , στρατό ανέργων αποφοίτων και ακόμα έχουμε κόσμο που σπουδάζει εκτός Ελλάδας.

 

Οποιος λοπόν θέλει κι αντέχει να τα σκάσει έξω σε ανατολή και δύση ..στο καλό. Πόσοι θα πάνε και πόσο θα στοιχίσουν ?

 

Εγώ προτιμώ να βελτιώσω τα δικά μου ιδρύματα. Να μην έρχεται κανένας μετά να μου τη λέει για το επίπεδό τους.

Να μπορώ να δώσω μεταπτυχιακά της προκοπής .Αυτά αλήθεια δεν είναι λεφτά που φεύγουν έξω ?

Και θα μετράω περισσότερο στην αγορά εργασίας αφού θα έχω τελειώσει πανεπιστήμιο που θα είναι ψηλά στην αξιολόγηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οποιος λοπόν θέλει κι αντέχει να τα σκάσει έξω σε ανατολή και δύση ..στο καλό. Πόσοι θα πάνε και πόσο θα στοιχίσουν ?

 

Το πρόβλημα όμως δεν θα λυθεί .Υπάρχουν σήμερα που μιλάμε χιλιάδες έλληνες φοιτητές από ότι ξέρω που σπουδάζουν στην Αγγλία .Το κράτος θα είναι υποχρεωμένο να τους αναγνωρίσει χωρίς όμως να έχει μειώσει την ανεργία στον κλάδο μας διότι δεν θα έχει ανοίξει νέες θέσεις εργασίας .

 

Εγώ προτιμώ να βελτιώσω τα δικά μου ιδρύματα. Να μην έρχεται κανένας μετά να μου τη λέει για το επίπεδό τους.

Να μπορώ να δώσω μεταπτυχιακά της προκοπής .Αυτά αλήθεια δεν είναι λεφτά που φεύγουν έξω ?

Και θα μετράω περισσότερο στην αγορά εργασίας αφού θα έχω τελειώσει πανεπιστήμιο που θα είναι ψηλά στην αξιολόγηση.

 

Μα αυτά δεν θα καθορίσουν την αγορά εργασίας διότι και έξω υπάρχουν πανεπιστήμια με υψηλό κύρος και την αγορά την ενδιαφέρει να ξέρεις .

Αν δεν φροντίσουμε να ανοίξουμε νέες θέσεις εργασίας τότε όσο και ψηλό κύρος να έχουμε πάλι άνεργοι θα είμαστε .

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την ευρύτητα των τίτλων σπουδών έχει συζητηθεί εξαντλητικά σε πολλά θέματα των επαγγελματικών δικαιωμάτων.

 

Πέραν του τι γίνεται στις άλλες χώρες (πχ πουθενά δεν υπάρχουν χώρια πτυχία πολιτικών μηχανικών για σκυρόδεμα, σιδηρά, γεφυροποιία, υδραυλικά) καλό είναι να εξετάσουμε την ουσία του προβλήματος:

 

Δεν είναι δυνατόν για μία οικοδομική άδεια ενός σπιτιού (που ήδη κοστίζει ως προς τις μελέτες πάνω από 15k€) να απασχολήσεις μία στρατιά μηχανικών. Πχ, εξειδικευμένο στα υδραυλικά για να κάνει ύδρευση αποχέτευση ή ηλ/γο ασθενών για να κάνει τα τηλέφωνα... Πρέπει με 3~4 ειδικότητες να κάνεις όλες τις μελέτες.

 

Γενικά το σύστημα δουλεύει καλά. Ο αρχιτέκτων θα κάνει την ύδρευση της μονοκατοικίας, αλλά δεν θα διανοηθεί -φυσικά- να κάνει μία βιομηχανική εγκατάσταση. Ο πολιτικός μηχανικός θα κάνει τα αρχιτεκτονικά μίας αποθήκης ή μίας νομιμοποίησης, αλλά δεν θα διανοηθεί να σχεδιάσει ένα νέο κτήριο. Κ.Ο.Κ.

 

Πως θα δουλεύαμε αν είχαμε ξεχωριστά πτυχία:

- Μηχανολόγο σταθμών ενέργειας με ορυκτά καύσιμα.

- Μηχανολόγο αιολικών - υδροηλεκτρικών

- Μηχανολόγο κτηριακών εγκαταστάσεων

- Μηχανολόγο οχημάτων σταθερής τροχιάς

- Μηχανολόγο οχημάτων δρόμου

- Μηχανολόγο βιομηχανικών εγκαταστάσεων

- .........

 

Προφανώς δεν γίνεται έτσι.

 

Τώρα, κάποιες χώρες έχουν περισσότερες σχολές από εμάς...

Χώρες με σχετική βιομηχανία έχουν Μηχανικούς πυρηνικών εγκαταστάσεων, διαστημικών οχημάτων, αεροναυπηγούς, μηχανικούς βιομηχανίας πετρελαίου. Αν κάποιος που απέτυχε στις πανελλαδικές και επιθυμεί να εργαστεί στην Ελλάδα ως μηχανολόγος, σπουδάσει αεροναυπηγός στην Ρωσία (όπου έχουν κορυφαίες γνώσεις στο θέμα), προφανώς θα έχει πρόβλημα με το ΔΟΑΤΑΠ και θα χρειαστεί κόπος για να πείσει ότι η αεροναυπηγική είναι τομέας των μηχανολόγων...

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές χώρες του κόσμου από ότι γνωρίζω δίνουν έμφαση στην σκοπούμενη ειδικότητα . Στο πανεπιστήμιο που σπούδαζα εγώ υπήρχαν χώρια τμήματα μηχανικών .

Π.Χ ο Κλάδος των επικοινωνιών χωριζόταν σε 4 κατευθύνσεις .

Στην κατεύθυνση των Τηλεπικοινωνιών .

Στην κατεύθυνση των Ραδιοεπικοινωνιών .

Στην κατεύθυνση Audio και Video τεχνική .

Και στην κατεύθυνση των Επικοινωνιακών Συστημάτων στην Ιατρική .

 

Άλλες τόσες κατευθύνσεις είχε το τμήμα των Μηχανικών Πληροφορικής .

Ενώ χώρια υπήρχε τμήμα για τους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς .

 

Δεν θεωρώ λοιπόν και αυτή είναι και η άποψη μου ότι με έναν τίτλο π.χ του ΗΜΜΥ που κάποιος έχει πάρει κατεύθυνση Πληροφορικής ότι μπορεί να τα ξέρει όλα και για την κατεύθυνση των επικοινωνιών που σε άλλα Κράτη χωρίζεται σε τόσους κλάδους .

Το ίδιο μπορώ να πω και για τις κατευθύνσεις ενέργειας .

Δεν είναι φυσικό κάποιος που έχει επιλεγμένη κατεύθυνση από το 6 εξάμηνο και πέρα να μπορεί να αποδώσει ταυτόχρονα στην αγορά εργασίας και για τις άλλες κατευθύνσεις που δεν έχει επιλέξει .

Και η επιλογή της κατεύθυνσης γίνετε από εξαρχής από το προπτυχιακό στάδιο όπου ο κάθε φοιτητής επιλέγει από το 6 εξάμηνο και μετά .

Link to comment
Share on other sites

@lazarosk,

 

Δεν μπορώ πλεόν να ακολουθήσω τη κουβέντα αυτή. Μην ξεχνάς όμως ότι αρκετά μέλη του φόρουμ έχουν σπουδάσει στο εξωτερικό, δεν έχεις μόνο εσύ τη τιμή...

 

Κατά τα άλλα, περιμένω την στιγμή που θα συνεισφέρεις με τις τεχνικές σου γνώσεις στο φόρουμ. 539 ποστ και ακόμα δεν το έχω δεί. Όταν με το καλό γίνει, από εμένα θα έχεις ένα βαθμό στη φήμη σου...

Link to comment
Share on other sites

.

Με αυτόν τον τρόπο θα υποχρεώσουμε τις εταιρίες να έχουν την ανάγκη περισσότερων μηχανικών διότι πλέον ο ένας δεν θα έχει την δυνατότητα να τους εξυπηρετεί για δέκα διαφορετικά πράγματα .

 

Λάζαρε, δεν δουλεύει όλη η ελλάδα με εταιρίες. Οι περισσότεροι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες με δικό τους τεχνικό γραφείο, άντε να έχουν και 1-2 υπαλλήλους.

Για παράδειγμα εδώ που μένω έχει 6-7 μηχανικούς. Ζήτημα να βγουν 4-5 άδειες το χρόνο (όλοι μαζί). Φαντάζεσαι να έρθει εδώ κάποιος και να πει, κοιτάξτε να δείτε εγώ κάνω μόνο υδραυλικά; Θα του κάτσει μελέτη μια στα δέκα χρόνια. Δε γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

@lazarosk,

Δεν μπορώ πλεόν να ακολουθήσω τη κουβέντα αυτή. Μην ξεχνάς όμως ότι αρκετά μέλη του φόρουμ έχουν σπουδάσει στο εξωτερικό, δεν έχεις μόνο εσύ τη τιμή...

 

Δεν το ξεχνάω και ούτε ήρθα στο φόρουμ με σκοπό να μου αποδίδουνε τιμές και δόξες .Ποτέ δεν το ζήτησα από κανέναν .

 

 

kostaspde

 

Δεν ξέρω τι γίνεται στον κλάδο σας .Εγώ αναφέρομαι στο κλάδο των ΗΜΜΥ .

Και θεωρώ πως θα έπρεπε να υπήρχε χώρια τμήμα και για Μηχανικούς Επικοινωνιών .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.