Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όργανα ελέγχου ΕΗΕ


JasonK

Recommended Posts

Ναι αυτός είναι ένας τρόπος μέτρησης που αναφέρει σαν παράδειγμα στο παράρτημα ο κανονισμός.

Η απορία μου είναι, γιατί να απαγορεύεται η μέτρηση με τσιμπίδες.

Βασικά δεν μπορώ να βρω κάτι που να το απαγορεύει ή δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Θα πρέπει να ψάξουμε μάλλον τις πιστοποιήσεις του κάθε οργάνου αν συμβαδίζουν με τις ζητούμενες ελάχιστες πιστοποιήσεις που ζητάει ο κανονισμός.

Link to comment
Share on other sites

Τα όργανα μπορούν να κάνουν τέτοια μέτρηση αλλά αφήνουν μεγάλα περιθώρια λάθους π.χ μπορεί να μετράς την ωμική αντίσταση της θεμελιακής κ των ηλεκτροδίων κ όχι την αντίσταση γείωσης που σε ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

η τσιμπίδα για να μετρήσει σωστά προϋποθέτει την ύπαρξη πολλών και καλών παράλληλων γειώσεων με την μετρήσιμη, ίσως γιαυτό δεν προτιμάται ως τρόπος μέτρησης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους,

Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω σε καλή τιμή εντός της Ελλάδας το Metrel MI3125B-Eurotest combo & γενικότερα σε τι τιμές κυμαίνεται?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετικά με το sonel mpi 520 .Oταν ρυθμίζω το περιστροφικό διακόπτη στην θέση Riso για μέτρηση αντίστασης μόνωσης ,πάνω δεξιά στην οθόνη εμφανίζεται η ένδειξη U= 2 V με το σύμβολο συνεχές τάσης.Δεν έχω πατήσει ακόμα το test και ούτε έχω συνδέσει ακόμα το αντικείμενο προς μέτρηση και ούτε τους ακροδέκτες του οργάνου .

Αυτό είναι φυσιολογικό ? Δεν θα έπρεπε να είχα την ένδειξη 0 V αντί για 2 V.???

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία:

Ποια ή διαφορά στα:

1.Metrel Testboy (750 Ευρώ)

2.Metrel Eurotest Combo (820 Ευρώ)

3. SONEL MPI 520. (?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.