Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

To kmax θα το πάρεις: για τα μετά το 1979 εάν δεν έχεις βρει μελέτη θερμομόνωσης και δεν αμφισβητείς την εφαρμογής της ή για τα πριν το 1979 εάν έχεις αποδεικτικά στοιχεία (δελτία αποστολής κλπ) ότι καλύφθηκαν οι απαιτήσεις του ΚΘΚ με μετέπειτα επεμβάσεις αλλά δεν έχεις μελέτη (ΤΟΤΕΕ1 παρ. 3.2.2 σελ. 49 2η παράγραφος και πιν. 3.6).

 

Πουθενά αλλού.

 

Οταν έχεις αποδείξεις ότι δεν εφαρμόστηκε η μελέτη θερμομόνωσης τότε ή θα πάρεις ανεπαρκή θερμομόνωση (αν έχεις αποδείξεις ότι κάτι μπήκε αλλά όχι αυτό που έπρεπε) ή θα πάρεις αμόνωτα στοιχεία. Αν βέβαια μπορείς να τεκμηριώσεις συγκεκριμένα χαρακτηριστικά θερμομονωτικών στοιχείων (ποιότητα, πάχη κα) τότε μπορείς να το υπολογίσεις με το χέρι, όπως λέει ο nik.

Ανάλογα με τις αποδείξεις που έχεις (και όχι ενδείξεις) κατά την κρίση σου σαν επιθεωρητής.

 

Και σε κάθε περίπτωση: εφόσον υπάρχει μελέτη θερμομόνωσης στην πολεοδομία, είτε στην έφερε ο ιδιοκτήτης είτε πήγες ο ίδιος να την πάρεις, θα πρέπει να την πάρεις υπ' όψιν σου αφού δεν αμφισβητείς την εφαρμογή της.

Το ότι δεν μου την έφερε ο ιδιοκτήτης και δεν είμαι υποχρεωμένος να πάω να την πάρω δεν αποτελεί επ' ουδενί λόγο να πάρεις τα kmax.

Αν δε μου φέρει μελέτη θερμομόνωσης ο ιδιοκτήτης γιατί βαριόταν να την πάρει από την πολεοδομία τότε ή θα πάω να την πάρω μόνος μου ή δεν θα βγάλω το ΠΕΑ.

Ολα τ' άλλα είναι, όπως λέει και ο Γιάννης, επειδή μας βολεύει.

Αν δεν αλλάξουν οι τεχνικές οδηγίες, νομίζω ότι έτσι είναι η σωστή διαδικασία.

Αλλιώς θα πρέπει σε έναν πιθανό έλεγχο να τεκμηριώσουμε τις επιλογές μας.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλάξουν οι τεχνικές οδηγίες, νομίζω ότι έτσι είναι η σωστή διαδικασία.

Συνάδελφε πολυ σωστό το σκεπτικό σου, αλλα να είσαι σίγουρος οτι ΔΕΝ θα αλλάξουν οι τεχνικές οδηγίες

 

Και ξέρεις γιατί ?

 

Γιατί λόγω υποχρεώσεων των 3 μνημονίων που έχουμε υπογράψει περί μείωσης των δημοσιονομικών ελλειμάτων και του άλλου 1 (σίγουρα) μελλοντικού που θα υπογράψουμε, δεν υπάρχουν λεφτά για να φτιάξουν αλλες 10-15 φυλακές για στεγάσουν τους ~ 40.000 πολ. μηχ και αρχιτέκτονες που υπέγραψαν υπ. δήλωση οτι ''..... οι οικοδομικές εργασίες έγιναν σύμφωνα με τις εγκεκριμένες μελέτες ....'' :mrgreen:

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω στην υποχρεωση μας να παμε να παρουμε μελετη θερμομονωσης αν δε μας την προσκομισει ο ιδιοκτητης προκειμενου να βγαλουμε ενα ΠΕΑ

Δε θα επικαλεστω τις συμβουλες των εισηγητων του ΙΕΚΕΜ που παρακολουθω τωρα, αν και δεν ειμαι αντιθετος, αλλα δε θεωρω υποχρεωση μου να ψαξω να βρω τις μελετες...

Ειναι στη διακριτικη μου ευχερεια αν δε μου δωσει κατοψη να ψαξω να βρω για τη δικη μου ευκολια η να αποτυπωσω την υπαρχουσα κατασταση

Δε μου υπαγορευει κανενας να ειναι η εγκεκριμενη κατοψη

 

Οπως αντιστοιχα και για τη μελετη θερμομονωσης

Η οδηγια λεει οτι ΑΝ υπαρχει κατατεθειμενη ΜΘ στην Πολεοδομια και δεν τη θετω υπο αμφισβητηση, την ακολουθω...

Ξερω πως υπαρχει?

Με το φτωχο μου το μυαλο ερμηνευω τη φραση ως εξης "αν εχεις στα χερια σου τη μελετη θερμομονωσης και δεν τη θεσεις υπο αμφισβητηση, την ακολουθεις και δεν παιρνεις τα μεγιστα"

Δε βλεπω πουθενα ρητη οδηγια να την αναζητησω...

 

Και αντε εγω την αναζητω και δεν υπαρχει στο φακελο... Θα πρεπει να περιμενω πλεον της μιας εβδομαδος και αλλες 15 μερες για να μου κανουν βεβαιωση απωλειας?

Και αν η πολεοδομια κανει 3 εβδομαδες να φερει το φακελο (μου εχει τυχει)? Θα περιμενω οσο χρειαστει, γιατι?

 

Προσωπικα βαζω τον πελατη που θεωρητικα μου δινει ολα τα απαραιτητα στοιχεια να μου υπογραψει μια ΥΔ οτι αναζητησε τη ΜΘ στην πολεοδομια και δεν τη βρηκε, οποτε και δεν μου την προσκομισε και συνεχιζω την εκδοση του ΠΕΑ μου...

 

Δε θα περιμενω και τη βεβαιωση απωλειας για να βγαλω ενα ΠΕΑ το 2015...

Link to comment
Share on other sites

Λέει: <<Σε περίπτωση που υπάρχει μελέτη θερμομόνωσης, υπογεγραμμένη από μηχανικό και κατατεθειμένη σε διεύθυνση πολεοδομίας και η εφαρμογή της μελέτης δεν τίθεται εμφανώς υπό αμισβήτηση,....>>.

Δε λέει κάτι σαν <<Σε περίπτωση που δεν σας καταθέσει ο ιδιοκτήτης μελέτη θερμομόνωσης....>>.

 

Δηλαδή με λίγα λόγια: Αν υπάρχει θα την πάρετε. Δεν προβλέπται κάτι διαφορετικό.

 

Οπότε η ερμηνεία: αν δεν την έχω στα χέρια μου την ακολουθώ αλλιώς κάνω ότι δεν υπάρχει, μπορεί να είναι βολική αλλά δε κατοχυρώνει ότι εφαρμόζεις την ΤΟΤΕΕ. Το αντίθετο.

 

Υπάρχει βέβαια και η μη υποχρέωση αναζήτησης στοιχείων από τον επιθεωρητή. Οπότε νομίζω ότι αυτό το θέμα λύνεται άνετα με την ΥΔ και σε κατοχυρώνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρα φτασαμε στη λυση που μας βολευει :mrgreen:

 

Στην προκειμενη δε μου απαντησες πως θα το ανιτμετωπιζες το θεμα μου :)

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως υπαρχουν 4 περιπτωσεις

1.υπαρχει μελετη θερμομονωσης αλλα δεν μας δοθηκε

2.υπαρχει μελετη θερμομονωσης αλλα δεν εφαρμοστηκε

3.δεν υπαρχει μελετη θερμομονωσης

4.υπαρχει μελετη θερμομονωσης και εφαρμοστηκε

θεωρω οτι τα 1 και 3 δεν στεκουν για μετα το 79...

τωρα με μεταθεση ευθυνων ειτε στον ιδιοκτητη ειτε στον μηχανικο που εξεδωσε την αδεια,κατι γινεται,αλλα ευθυνες υπαρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi νομίζω ότι σου απάντησα με όλα τα παραπάνω: θα πάρεις ότι διαπιστώνεις και κατά την κρίση σου μπορείς να τεκμηριώσεις. Τα αμόνωτα στοιχεία σκυροδέματος μπορείς να το τεκμηριώσεις. Οπως και την ελλειπή θερμομόνωση. Αυτό που δεν τεκμηριώνεις είναι το kmax γιατί δεν προβλέπεται στη συγκεκριμένη περίπτωσή σου.

Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά τι με ρώτησες.

 

Για τις μελέτες πηγαίνω ο ίδιος στην πολεοδομία και διαπιστώνω αν υπάρχει ή όχι μελέτη θερμομόνωσης.

Δεν έχω βρει μελέτη σε 4 περιπτώσεις ως τώρα. Δύο παλιές μεταξύ 8ου και 10ου μήνα του 1979 και το περιμένεις για εκείνη την περίοδο και σε 2 άλλες πρόσφατες που δεν το περιμένεις αλλά υποθέτεις εύκολα τι έγινε :) .

 

Αν τώρα η μετακίνηση για να πας σε πολεοδομία είναι πρόβλημα, τότε η ΥΔ δεν είναι μετακύλιση ευθύνης ούτε βολική τρίπλα. Είναι ένας τρόπος να τεκμηριώσεις την επιλογή σου, αφού σ' αυτό το σημείο οι ΤΟΤΕΕ ναι μεν σου λένε ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να βρεις τα στοιχεία αλλά και δεν σου επιτρέπουν να κάνεις αυθαίρετη επιλογή των U κατά το δοκούν.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Ο παραγων χρονος ειναι παρα πολυ σημαντικος και νομιζω οτι καπως παραλειπεται...

Μου εχουν τυχει περιπτωσεις με ενοικιαστες να μενουν μεσα με μπαλαντεζες να κρεμονται απο τα μπαλκονια και με ψυγεια διχως ρευμα να συντηρησουν τα τροφιμα τους

 

Προσωπικα δε μου παει να τους αφησω σε αυτην την κατασταση για 1 βδομαδα μεχρι να μου φερει η πολεοδομια το φακελο και να εφαρμοσω τη ΜΘ...

 

Σε αλλες περιπτωσεις που ειτε η ΜΘ ειναι πιο γρηγορα προσβασιμη ειτε υπαρχει ευχερεια χρονου, ασφαλως και αναζηταται και εφαρμοζεται...

Link to comment
Share on other sites

To kmax θα το πάρεις: για τα μετά το 1979 εάν δεν έχεις βρει μελέτη θερμομόνωσης και δεν αμφισβητείς την εφαρμογής της

 

Δεν καταλαβαίνω τί γράφεις εδώ, πώς μπορείς να αμφισβητώ κάτι που δεν έχω βρει ώστε να το κρίνω;

 

Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με Inzaghi.

 

Δύο επιπλέον ερωτήματα.

1. Αν μέσω τομής ή οποιοδήποτε άλλου τρόπου, ανεξάρτητα από το αν έχουμε μελέτη στα χέρια μας ή όχι, συμπεραίνουμε ότι δεν υπάρχει θερμομόνωση ή υπάρχει τόσο λίγη που αποκλείεται να καλύπτεται το Κmax, αλλά αυτό σε ένα δομικό στοιχείο (πχ. τοιχοποιία) πώς αντιμετωπίζουμε τα υπόλοιπα δομικά στοιχεία (πχ. οροφή);

2. Αν έχουμε κτίριο προ του 79 και εμφανώς έχει τοποθετηθεί εξ. θερμομόνωση, αλλά δεν γνωρίζουμε το πάχος αφού δεν έχει κρατήσει τα παραστατικά ο ιδιοκτήτης, τί κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Κώστα διάβασε την αντίστοιχη ενότητα στην ΤΟΤΕΕ1. Η μελέτη θερμ/σης είχε υποτίθεται κατατεθεί (θα φαίνεται στην άδεια) και είχε υποτίθεται εφαρμοστεί. Δεν την βρίσκουμε γιατί την φάγαν τα ποντίκια. Υποτίθεται ξέρεις ότι οι συντελεστές ήταν < kmax, αφού η μελέτη είχε υποτίθεται ελεγχθεί, αλλά δεν έχεις στη διάθεσή σου τα ακριβή νούμερα.

Αν τώρα δε μου αρέσουν τα υποτίθεται, το βάρος πέφτει σε μένα που πρέπει να τεκμηριώσω ότι δεν εφαρμόστηκε η θερμομόνωση.

 

Στα 1 και 2 είναι θέμα κρίσης του επιθεωρητή. Η ΤΟΤΕΕ1 σου δίνει την δυνατότητα να πάρεις δομικά στοιχεία με ανεπαρκή θερμομονωτική προστασία ή αμόνωτα.

 

Εν πάση περιπτώσει, η δική μου ένσταση είναι στο να χρησιμοποιούμε αυτό το έρμο kmax δια πάσα νόσο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.