Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

Σε ό,τι αφορά στα πάχη των τούβλων, θάπρεπε να ξέρεις inzaghi (μιας και βρίσκεσαι σε σεισμόπληκτη περιοχή) ότι το 6ρι απαγορεύεται δια ροπάλου. 

Αν είναι εξωτερικό, δεν είναι επαρκές για την υγρασία, ενώ αν είναι εσωτερικό θα απομείνει 2 εκ. μετά τις σωληνώσεις του ηλ/γου.

Κι εν πάσει περιπτώσει, είναι γνωστό ότι στα πρώτα χρόνια του ΚΘΚ ελάχιστοι εφάρμοζαν τη μελέτη θερμομόνωσης (με δική μας ευθύνη βέβαια). 

Σε ό,τι αφορά στο σοβά, πώς ξέρεις ότι είναι 2 εκ. και όχι 3 ή ακόμη και 4 (σε περίπτωση κακοτεχνιών)?

Και μην ξεχνάς, ότι με τα νέα ισχύοντα (απαίτηση αναγραφής ενεργ. κατηγορίας σε αγγελίες κλπ ακινήτων) υπέρ της ασφάλειας είναι να αμφισβητούμε τη θερμομόνωση, διότι μπορεί να κατηγορηθούμε γαι συμμετοχή σε εξαπάτηση.

Γι αυτό λέω, πως θα πρέπει η ΕΥΕΠΕΝ να δώσει ξεκάθαρες και σαφείς οδηγίες.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

μια σχετική / άσχετη απορία:

 

Κάνω το ΠΕΑ στο σπίτι ενός γνωστού. 

Παλιά διπλοκατοικία. 

Θυμάμαι ότι είχε κάνει ανακαίνιση, αρκετά πρόσφατα, όταν τον κρεμάσαν, και θυμάμαι ότι σε ανύποπτο χρόνο που το συζητάγαμε, είχε μονώσει το κομμάτι του δώματος του σπιτιού του που ήταν στο εξωτερικό περιβάλλον

Το θέμα είναι προχτές που τον ρώτησα, μου είπε ότι όλες οι εργασίες που είχε κάνει είχαν γίνει "μαύρα", οπότε τιμολόγια γιοκ....

να τον βάλω αμόνωτο ή να τον πάω με πλημμελή μόνωση κατά ΚΘΚ ;;; 

Link to comment
Share on other sites

του 65 (+/-)

αλλά είχε κάνει πλήρη ανακαίνιση μετά το κρέμασμα (γάμος) προ 4ετίας περίπου

μου ανέφερε και θερμομόνωση, αλλά δεν ήξερε τι και πως...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς όλα τα δομικά στοιχεία χωρίς θερμομόνωση .

Για να δεχτείς ότι το συγκεκριμένο τμήμα του δώματος έχει θερμομόνωση, θα πρέπει να σου προσκομίσει φωτογραφίες και δ.α., αλλιώς το θεωρείς χωρίς θερμομόνωση.

 

υ.γ. μη σε μπερδεύει η ανακαίνιση. Το θεωρώ εντελώς απίθανο να έχει θερμομονώσει (κέλυφος) τα δομικά στοιχεία.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

δε μίλησα για κέλυφος, μάλλον το έγραψα λάθος, για οροφή μίλησα (ταράτσα)

 

μάλλον θα το πάρω αμόνωτο, να τελειώνει μου φαίνεται...

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Αριστείδη, αν εκτιμάς πως έχει γίνει κάποια μόνωση στο δώμα (π.χ. μεγάλο ύψος τελευταίου σκαλοπατιού στη σκάλα απόληξης στο δώμα), νομίζω πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον πίνακα 3.4β για ανεπαρκή θερμομονωτική προστασία κατά Κ.Θ.Κ.

Η ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 στη σελ. 46, λέει πως στις περιπτώσεις κτηρίων χωρίς καμία πρόνοια θερμομονωτικής προστασία ή με
μερική ή πλημμελή θερμομονωτική προστασία, ο ενεργειακός επιθεωρητής έχει δύο δυνατότητες. είτε να πάρει τιμές από τους πίνακες 3.4α και 3.4β είτε να υπολογίσει ο ίδιος (κατά ΚΕΝΑΚ πλέον) τους συντελεστές θερμοπερατότητας των μεμονωμένων δομικών στοιχείων και του κτιρίου συνολικά. Αποδεικτικά στοιχεία, χρειάζεσαι στη δεύτερη περίπτωση ώστε να κάνεις αναλυτικό υπολογισμό.

Αν έχεις ενδείξεις για τοποθέτηση μόνωσης, νομίζω λέω και πάλι, πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους πίνακες 3.4.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μαλετη θερμομονωσης οικοδομης του 80

Αρχες ακομα, κακογραμμενη, στο χερι

 

Δεν προβλεπει μονωση σκυροδεματος, χρησιμοποιει κοινο συντελεστη υπολογισμενο για τουβλα, το παχος του οποιου το διατηρει μεσες ακρες και στην κατασκευη

 

Ομως θερμομονωση σκυροδεματων δεν υπολογιζει...

 

να θεωρησω τα σκυροδεματα ισα μονωμενα με τα τουβλσ, ελλιπως μονωμενα η καθολου?

 

Τεινω να τα θεωρησω ελλιπως...

 

Τι λετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Κι αλλη απορια...

Ημιυπογειος αποθηκευτικος χωρος σε μεζονετα αδειας 2007 εγινε ισογεια κατοικια κλασσικα.

Η μελετη θερμομονωσης δεν προβλεπει μονωση εκεινου του επιπεδου, ομως εχει μονωθει και σε μπετα και σε τοιχοποιιες.

 

Το παχος της τοιχοποιιας ειναι ιδιο με του οροφου πανω.

Τον οροφο (εβγαλα ΠΕΑ κι εκει) τον πηρα μονωμενο βασει μελετης θερμομονωσης.

 

Το ημιυπογειο να το παρω ελλιοως μονωμενο η να παρω τους συντελεστες θερμομονωσης?

 

Νομιζω πως το 1ο ειναι το σωστοτερο

Link to comment
Share on other sites

Και παλι εγω  :mrgreen:

 

Πως αντιμετωπιζετε περιπτωσεις κλεισμενων Η/Χ σε αδειες με ΜΘ, που ομως τα τμηματα αυτα δε συμπεριλαμβανοντουσαν στη ΜΘ?

 

Συγκεκριμενα εχω περιπτωση που ο εργολαβος κατελαβε αυθαιρετα περι τα 23 τ,μ. Η/Χ, τα μισα εκ κατασκευης τα εκανε δωματιο και εβαλε και θερμαντικο σωματακι κανονικα, ενω τα αλλα μισα τα αφησε Η/Χ και τα εκλεινε σε καθε οροφο αναλογα με το τι ηθελε ο εκαστοτε αγοραστης του διαμερισματος.

 

Στην περιπτωση μου, εχει κλεισμενο το δωματιο με μεγαλα παραθυρα-τζαμαριες, χωρος ο οποιος δε συμπεριλαμβανεται στη ΜΘ

 

Οι μοναδικες ενδειξεις που εχω για ενδεχομενη μονωση και στα τμηματα αυτα ειναι οτι τα παχη των τοιχων διατηρουνται τα ιδια σε μονωμενα και αμονωτα τμηματα, ακολουθωντας τα νουμερα της ΜΘ

 

Ειναι αυτο ενδειξη για να το εκλαβω ως εστω και ελλιπως μονωμενο η τα πιανω ολα πληρως αμονωτα για την ασφαλεια μου και προχωραω ετσι?

 

Το τμημα που εκλεισε με τζαμαρια θα το δηλωσω ως ΜΘΧ μιας και εκλεισε εκ των υστερων, χωριζεται με το κυριως σπιτι με συρομενη μπαλκονοπορτα και δεν εχει καν θερμανση.

 

EDIT ακυρο... Δευτερευοντες βοηθητικοι χωροι εντος του διαμερισματος που δε θερμαινονται θεωρουνται τμημα της θερμικης ζωνης. Οποτε λαμβανω ΟΛΟ το διαμερισμα ως μια θερμικη ζωνη....

Με τα δομικα στοιχεια ομως που δε συμπεριλαμβανονται στη μελετη θερμομονωσης τι κανω?

 

Θαρρω πως η λυση της ληψης τους ως πληρως αμονωτα, λογω ελλειψης επαρκων στοιχειων αποδειξης της μονωσης αυτων (το ιδιο παχος δεν ειναι σοβαρη ενδειξη) ειναι προς την ασφαλεια μου.

Λαθος?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.