Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

Μηπως ελλιπως μονωμενο λογω παχους?

Και αν θεωρητικα η μονωση ηταν απο την εσωτερικη?

25αρι τοιχειο σημαινει 20αρι μπετο, 2 σοβας και 3 μονωση ενδεχομενως... Λεω εγω τωρα....

 

Οπως και 18αρης τοιχος, ασοβατιστος απο τη μια, 2 6αρες γλωσσες, 4 ποντοι μονωση και 2 ποντοι σοβας εσωτερικα.

 

Στεκει, δε στεκει?

 

Αμονωτο ειναι και το τουβλο ειναι μπλοκι 15αρι, κακα τα ψεματα, αλλα ποιος μπορει να αντικρουσει εναν ισχυρισμο σαν τον ανωτερω?

δε βρηκα πουθενα τρυπα για να δω τι και πως...

Link to comment
Share on other sites

Αμόνωτο τελειώς θα το έπαιρνα με τους γνωστούς συντελεστές για τα U....

 

Παρατηρώ τον Ινζάγκι ότι το ψάχνει το θέμα όσον αφορά τη μόνωση και όχι μόνο και καλά κάνει. Σωστός επαγγελματίας. Αμα ήταν όλοι έτσι ίσως δεν φτάναμε τις τιμές στο 50ρικο. Καμιά φορά άμα σέβεσαι τη δουλειά σου θα αποδώσει ανάλογα. Ηθελα να το πω και το είπα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια

+1 απο μενα

Παντου το ψαχνω, θελω να τα εχω καλα με τον εαυτο μου και να διαφυλαξω τα νωτα μου οσο περισσοτερο μπορω

Αμονωτο ειναι, κακα τα ψεματα. Οπου ειμαι διασφαλισμενος οτι ειναι de facto αμονωτο, το λαμβανω

Αλλα επειδη εχω κανει πολλες συνομιλιες με την ΕΥΕΠΕΝ στο θεμα αυτο, κατεληξα στο να πραττω απο την πλευρα της ασφαλειας...

 

Λες και ξερω αν το ανεπιχριστο τουβλο που εχει δεν ειναι θερμομπλοκ...

Οκ, δεν ειναι... Δεν το ξερω ομως... Δε μπορω να το αποδειξω...

18αρι ειναι, πιαστο ελλιπως και καθαρισες... Και τα μπετα παρομοιως....

 

Γενικα με τις ΜΘ εχω ενα θεματακι. Οι αγαπημενες; μου ειναι κατα τα τελη 1990 με αρχες δεκαετιας 2000 που ξερω οτι μπηκε παντου. Το ποσο δεν ξερω, να αμφισβητησω δε μπορω, μονωμενο πληρως και καθαρισα...

Link to comment
Share on other sites

Τί θερμομπλόκια και εσωτερικές θερμομονώσεις. Έχεις μελέτη (τυχερός είσαι) έχεις ξεκάθαρα στοιχεία ότι αμφότερα τα στοιχεία είναι αμόνωτα, τα παίρνουμε αμόνωτα. Να μην είχες μελέτη να πω να το ψυρίσεις λίγο παραπάνω, που και πάλι...

 Γενικά βρίσκεται μελέτες θερμομόνωσης; Εγώ ούτε στο 20% και συνήθως παλιές οικογενειακές πολυκατοικίες, στις οποίες ο πάτερ φαμίλιας κρατάει πλήρη φάκελο ή όταν ο πελάτης είναι ο κατασκευαστής που έχει κρατήσει διαμερίσματα. Σε μεμονωμένα διαμερίσματα σχεδόν ποτέ, καλά καλά ούτε εγκεκριμένες κατόψεις δεν έχουν συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Νεα ερωτηση

Λαμβανω απο φακελο αδειας ξυλοτυπο που δειχνει δοκαρια 20αρια...

Η ΜΘ μου δινει εσωτερικη θερμομονωση με υαλοβαμβακες παχους 7εκ κλπ

Εγω παω και μετραω παχος τοιχου 24εκ και το δοκαρι δεν κανει ΚΑΝ δοντι...

Δηλαδη και το δοκαρι ειναι 24αποντο....

 

Θεωρειται στοιχειο αμφισβητησης της μονωσης των σκυροδεματων και ληψης των ως αμονωτα?

 

20αρι δοκαρι, 2 σοβας εκατερωθεν, πιασαμε 25 εκατοστα....

 

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

πάντως είναι αμφισβήτηση, και αν την αμφισβητήσεις πρέπει να πάς από πίνακα πλημελλώς αμόνωτη. Και σε μερικά χρόνια θα μπλέξεις και θα σου λένε μπορεί να μην εφάρμοσα ΚΘΚ αλλά τα μαξιμουμ του πίνακα 3.5 τα έπιανα. Γιατί με χαντάκωσες?

Παιδιά πάρτε πίνακα 3.5 ή και μελέτη ΚΘΚ όταν είστε σίγουροι ότι εφαρμόσθηκε ή πέστε ότι εφαρμόσθηκε, αλλά ΜΗΝ αμφισβητείτε εύκολα ΚΘΚ, θα τα βρούμε μπροστά μας.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε θα αμφισβητησω τη ΜΘ

Αμονωτα μπετα θα λαβω.

Τα τουβλα τηρουν το παχος.
Ομως οταν στο ιδιο παχος με τα τουβλα ειναι και τα μπετα και απο ξυλοτυπο φαινεται το παχος της δοκου, ε με συγχωρεις, πως μπορω να ισχυριστω πως σε 24εκ παχους δοκου χωρεσε μονωση οταν η μελετη μου εδωσε 20εκ δοκο?

Link to comment
Share on other sites

αφού λάβεις αμόνωτα μπετα την αμφισβητείς. Οταν το κάνεις αυτό να περιμένεις κάποτε , όχι σε όλες, αλλά σε κάποιο μεμονωμένο πεα , προβλήματα.

Εσυ θα βάλεις αμόνωτα μπετα, αλλά έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης θα κάνεις με Um για ΚΘΚ. Αυτό κάποτε θα είναι πάλι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοσυσσωρευτες εχω.

Δεν κανω ελεγχο υπερδιαστασιολογησης...

 

Δε βλεπω κινδυνο, απο τη στιγμη που το τεκμηριωνω επαρκως

 

Εδω υπαρχουν συναδελφοι που μονο βασει χρονολογιας κρινουν και βαζουν ελλιπως η και αμονωτο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.