Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης οικοδομής και συναίνεση συνιδιοκτητών


Recommended Posts

Γεια σας,

Ειμαι φοιτητης πολιτικος μηχανικος αλλα δεν εχω την εμπειρια.

θα ηθελα να σας ρωτησω για ενα θεμα που με απασχολει και εχω την εξης απορια.

Ειμαι συνιδιοκτητης σε εξ αδιαιρετου κτιριο που δεν εχει πραγματοποιηθει ακομα οριζοντια ιδιοκτησια λογω του οτι θα χρησιμοποιοταν απο ολους τους συνιδιοκτητες για κοινο σκοπο.

Αργοτερα μερικοι απο τους συνιδιοκτητες θελησαν να αλλαξουν την χρηση του ακινητου και συγκεκριμενα να ανοιξουν εμπορικο καταστημα παρα το οτι η οικοδομικη αδεια ηταν για βιομηχανια παραγωγης ενος συγκεκριμενου προιοντος που δεν επιτευθει.

Τελος λογω της αρνησης μου να συμμετασχω προχωρησαν στην αλλαγη χρησης στα μετρα που τους ανηκουν και ανοιξαν το εμπορικο καταστημα μισθωνοντας το σε τριτο προσωπο.

Αυτο που ηθελα να σας ρωτησω ειναι αν γινεται μια οικοδομικη αδεια κτιριου που γινεται για συγκεκριμενη βιομηχανικη δραστηριοτητα μπορει στο μελλον να αλλαξει για αλλη χρηση του ακινητου και κατα ποσο αυτο μπορει να συμβει χωρις την συμφωνια ολων των συνιδιοκτητων δεδομενου οτι το ακινητο ειναι εξ αδιαιρετου.

 

 

ευχαριστω πολυ,

φοιτητης πολιτικος μηχανικος Αναστασιος Πετριδης

Link to comment
Share on other sites

  1. φυσικά και ένα ακίνητο μπορεί να αλλάξει χρήση
  2. εφόσον δεν υπάρχει κανονισμός και έχουν πλειοψηφία δεν χρειάζεται η συναίνεση όλων
  3. η απορία μου όμως είναι η εξής
    αφού δεν έχετε σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών
    πως ορισε ο καθένας σας 'τα μέτρα που του αντιστοιχούν' ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχουμε μια δυόροφη οικοδομή αποτελούμενη απο ισόγεια αποθήκη και όροφο. Έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και ο γονιός έχει κρατήσει την επικαρπία ενώ έχει δώσει τη ψιλή κυριότητα στο ισόγειο στο ένα του παιδί και στον όροφο στο άλλο. Εγω θέλω να βγάλω άδεια για αλλαγή χρήσης της ισόγειας αποθήκης σε κατοικία για τον ενα γιο που έχει τη ψιλή κυριότητα, σε ποιό όνομα θα βγεί η άδεια; Χρειάζεται συναίνεση;

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.