Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέθοδοι ψύξης panel


kusta80

Recommended Posts

Παντως ισως καποια στιγμη θα επρεπε να γινει μια συγκριση της αποδοσης και σχεσης τιμης/κοστος αν εγκαταστησουμε ενα συστημα ψυξης (π.χ. με μπεκ).Συμφερει και κατα ποσο να ξοδευουμε νερο για να ψυχουμε τα πανελ.ισοσκελιζεται αυτο το εξοδο με το 'κερδος' απο τη μεγαλυτερη παραγωγη?

Σε δικη μου εγκατασταση εχω παρατηρησει σχεδον 20% μεγαλυτερη αποδοση για μιση ωρα με υδροψυξη 5 λεπτων(τα νουμερα εντελως χοντρικα).

Link to comment
Share on other sites

Στο peak της παραγωγής 13-14 PM με εξωτερική 36 το πάνελ φτάνει 60,

δεν τρελαίνομαι στην ιδέα να το καταβρέξω και να του ρίξώ στιγμιαία την θερμοκρασία κατά 10 βαθμούς π.χ, απο την άλλη -10 βαθμοί στο peak για ένα 10 αρι με θερμοκρασιακό 0,46 είναι 4,6% δηλαδή αν υποθέσουμε ότι το καλοκαίρι που στην μια ή στις 2 που παίζει στα 8KWp (-20% απώλειες απο καλωδίωση relection υψηλή θερμοκρασία (γιατί στους 25 δεν το πας με τίποτα) θα κερδίσεις 2KWh αυτές τις 2 ώρες αντέ να μαζέψεις άλλες 3 συνολικά όλη την ημέρα σύνολο 5 KWh/day (πολλές μάλλον) και αυτό Best case μόνο τους θερμούς μηνες

Στο έτος να μαζέψεις περίπου 300KWh, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, είδα κάπου στην Ναυπακτο ένα 10αρι με μπέκάκια, και προσωπικά τρέμω στο να του ρίχνω νερό όταν θα είναι στους 60 με την μέγιστη ακτινοβολία.

 

Βέβαια ο παραπάνω συλογισμός έχει γίνει στο πόδι και εν μέσω Autocad οπότε μπορεί να είναι και μπαρμούτσαλα:D λόγω πηγμένου μυαλού

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα για έναν τυπά στην Αυστραλία που τα μπεκάκια τα ρυθμιζε κάθε 10-15 λεπτά να καταβρέχουν από τις 10 το πρωι ως το απόγευμα.Τα προλάβεναι δηλαδή πρωτου αρχίζουν να πιάνουν τις μέγιστες θερμοκρασιες και δεν υπήρχε πρόβλημα θραυσης λόγω συστολοδιαστολής.Αν και δεν πιστέυω να παθαινουν τίποτα ακόμα και ντάλα μεσημέρι να τα καταβρέξεις. Μετά από 2-3 κύκλους το πάνελ έπιανε μια σταθερή θερμοκρασία και δεν ξαναζεσταινόταν στα μεσοδιαστήματα.

 

Όσες επιστημονικές έρευνες έχω διαβάσει (ακόμα και για μόνιμη βύθιση σε νερό ύστερα από ειδική αδιαβροχοποιηση του box ) , οι μεικτές απολάβές αυξημένης ενέργειας δεν ξεπερνούσαν το 10-11%, κι αυτές σε σύγκριση με το πάνελ - control, για τις λίγες ηλιόλουστες μέρες που κρατουσε το πείραμα, κι όχι για ένα ολόκληρο έτος. Οπότε αν χοντρικά υποθέσουμε οτι οι κιλοβατώρες που παράγονται υπό αυξημένη θερμοκρασία κυψέλης ειναι ετησίως το 70% των συνολικών , η μεικτή αυξηση ειναι το πολυ 7%. Τώρα αν βάλουμε κσι το κόστος λειτουργίας του συστήματος ψύξης, η καθαρή αυξηση μπορεί να είναι 5 % , μπορεί 2% ή μπορεί και καθόλου. Εκτός αν δεν ανακυκλώνουμε το νερό οπότε το κόστος λειτουργίας ειναι "μόνο" ο λογαριασμός νερου. Γενικά δε φαινεται να αποδιδει τίποτε αξιόλογο,όμως για να μιλησει κάποιος με βεβαιότητα ,πρέπει να πάρει πολυβι και χαρτί,και μετά να το στήσει έστω πειραματικά

 

@jsk

καλώδια σίγουρα ειναι ένας "αστάθμητος" παράγοντας, ακόμα σημαντικότερες ίσως ειναι οι σκιάσεις,γι'αυτό και ασφαλή συμπεράσματα ειναι νωρίς ακόμα να βγουν

Link to comment
Share on other sites

Εάν απλώναμε έτοιμο γκαζόν κάτω από τα πάνελ με ένα μικρό σύστημα ποτίσματος, τη θα κερδίζαμε ?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα καποια χαμηλοτερη θερμοκρασια περιβαλλοντος ειδικα τις νυχτες του καλοκαιριου οποτε θα μειωναμε τη θερμικη αδρανεια κατα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μειώνοντας την θερμοκρασία του πάνελ το βράδυ θα κερδίσεις κάτι.

Το μεγάλο θέμα είναι η μεσημεριανές ώρες που είναι στο peak της παραγωγής και εκεί στο πλαίσιο αναπτύσονται πολύ υψηλές θερμοκρασίες ανεξάρτητα αν είναι καλοκαίρι η χειμώνας

Link to comment
Share on other sites

αν θέλαμε να κάνουμε μια παρέμβαση στο έδαφος με σκοπό να αυξησουμε την απόδοση , πιστεύω ένα τσιμενταρισμα μια λωριαδας 3-4 μετρων μπροστά από τα σταθερά πανελ , και κατόπιν πέρασμα με λευκο αδιαβροχοποιητή ταράτσας (για να κρατά στο χρόνο παραπάνω από το απλό χρώμα) , ισως έδινε κάτι ψιλά λόγω ανάκλασης .Όλα αυτά κοστίζουν και γι' αυτό κανεις δεν τα προτίνει

 

να προσθέσω σε αυτό που λεει ο jsk , τους καλοκαιρινους (Απρίλιο -Σεπτέμβριο) η θερμοκρασία κυψέλης παιζει μεταξυ 45 και 65 οC , τους άλλους 25-40 oC

Link to comment
Share on other sites

@Jsk:εννοω κυριως λογω μειωσης θερμικης αδρανειας και οχι τοσο την πτωση της θερμοκρασιας της νυχτας.Με απλα λογια θα αργει το 'εδαφος' που στηριζονται τα πανελ να αναπτυξει θερμοκρασιες σε σχεση με το τσιμεντο που ακομα και τη νυχτα αποβαλλει θερμοτητα και δεν κατεβαινει σε τοσο χαμηλες θερμοκρασιες οσο το φυσικο περιβαλλον.Εννοειται οτι μιλαμε για διαφορες που μπορει να ειναι αμελλητεες και αναξιες αναφορας.

 

Υ.Γ.: Καλο σκ και καλα μπανια!

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θα βοηθήσει στην θερμοκρασία της πλάκας και του διαμερίσματος απο κάτω, για τα πάνελ δεν νομίζω ότι θα κάνει μεγάλη διαφορά.

Απο τα peak που έχω δει για ΦEΒ-vs JUL με καθαρές μέρες οι θερμοκρασίες πάνελ έφτασαν 45-55 αντίστοιχα

Βέβαια το ΦΕΒ λόγω κλίσης η ακτινοβολία έφτασε μέση τιμή 1200W/M2 ενώ τον ιούλιο στα 930 (μέση τιμή ώρας 13, 14 ΜΜ)

Επίσαης έχω δει στιγμιαία τιμή ισχύος τον ΦΕΒ με την ακτινοβολία που ανέφερα παραπάνω 21,4KW απο 20 αρι το οποιό συνήθως παιζει στο 17 με 18KWp (πάντα τις ίδιες μεσημβρινές ώρες)

 

Καλά μπάνια :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.