Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτισμός


antboton

Recommended Posts

Αφού έχεις φωτιστικά φθορισμού και πυρακτώσεως κατανεμημένα σε εννιαίο χώρο και δεν μπορείς να το χωρίσεις σε τμήματα, θα σου πρότεινα κανονικοποίηση:

 

Εχεις φθορισμού με 101 lux και πυρακτώσεως με 32 lux. Αρα συνεισφέρουν με αναλογία 32 / (32+101) = 0,24 και 101 / (32+101) = 0,76.

Συνεπώς για τα 400 lux που χρειάζεσαι: 115 τμ Χ 27 Χ 4 Χ 0,24 + 115 Χ 4,2 Χ 4 Χ 0,76 = 4,455 kW.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

εχω μπερδευτεί λίγο με τον φωτισμό. υπολόγισα την ισχύ φωτισμού του κτιρίου έπειτα την πολλαπλασιάζω με τις

 

τιμές απο τον πινακά 5.1 ανάλογα με τον τύπο του λαμπτήρα που έχω και έτσι θα υπολογίσω τα lx.

 

Aν τα lx μου βγουν λιγότερα δηλαδή αντι για 500 συμφώνα με τον πίνακα 2.4 μου βγουν 230 lx τότε πρέπει να υπολογίσω την ισχύ βάσει του πίνακα 5.1 α

 

για τα υπόλοιπα 270 και αυτήν βάζω στο πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πας ως εξής:

Για το είδος των φωτιστικών που έχεις στο κτίριο, από τον πιν. 5.1 α υπολογίζεις την ελάχιστη ισχύ φωτιστικών για να έχεις την ελάχιστη στάθμη γενικού φωτισμού για τη χρήση του κτιρίου (πιν 2.4) Χρησιμοποιείς την μέγιστη από τις δύο ισχείς δηλ. την πραγματικά εγκατεστημένη αυτή που μέτρησες στο κτίριο, και την υπολογισμένη από τους πιν. 5.1α και 2.4 όπως παραπάνω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

γενικα στο φθορισμο ενδειξη ειναι ο τροπος εναυσης

ανα αναβει αμεσα χωρις τρεμοπαιγμα εχει ηλεκτρονικο κατα 99%

το 1% ειναι για μαγνητικο μπαλαστ με ηλεκτρονικο starter που αναβει χωρις τρεμοπαιγμα αλλα μετα 1-2 sec

αλλα επειδη ειναι ακριβα τα βρισκεις σπανια

Edited by zxgr
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

στηριζόμενος σε αυτο που λέι ο Ηλίας στο #91

<<Αφού έχεις φωτιστικά φθορισμού και πυρακτώσεως κατανεμημένα σε εννιαίο χώρο και δεν μπορείς να το χωρίσεις σε τμήματα, θα σου πρότεινα κανονικοποίηση:>>

εγώ έχω κατάστημα πού επειδή δεν μπορώ να χωρίσω σε ζώνες τους βοηθητικούς χώρους (<10% του όγκου) αναγκαστικά πάνε και οι βοηθητικοί χώροι με 500lx. Ομως οι πυρακτώσεως είναι σε τμήμα, αφού είναι μόνο στούς βοηθητικούς χώρους

1. άρα ορθότερο είναι να έξετάσω κάθε τμήμα χωριστά με τούς λαμπτήρες που έχει το καθένα, αλλά όλα για 500lx έτσι?

2. Το κυρίως κατάστημα έχει ύψος 4,50 αλλά οι βοηθητικοί του κατάστηματος καθαρό εσωτερικό 2,0μ. Αυτό παίζει ρόλο στούς υπολογισμούς του φωτισμού?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1). Ναι χωριστά και όλοι οι χώροι με έλεγχο για 500lx.

2). Αν έκανες φωτοτεχνική μελέτη θα έπαιζε ρόλο. Τώρα που πάμε με τους πίνακες ...άστο. Δεν έχει νόημα να το συζητάμε. Θα είχε αν μετράγαμε με λουξόμετρα και συμπληρώναμε την/τις τιμή/ες σε lux καθώς και την εγκατεστημένη και όχι αυτή που θα έπρεπε να είχε (για φωτιστικά με συγκεκριμένο τύπο λαμπτήρων), ανεξάρτητα από το αν καλύπτονταν ή όχι η ανάγκη για τη στάθμη φωτισμού. Τέλος πάντων, έχει νόημα όταν κάνεις ΜΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.