Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Yγρασία & νερά σε μπετόν σε επικλινές έδαφος


alap

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Έχω το εξής πρόβλημα στο Σπίτι.

Είναι χτισμένο σε επικλινές έδαφος και απο πίσω [ δηλαδή το σπίτι πίσω είναι πιο ψηλά] συνορεύει μέσω Τόιχου απο μπετό με μια άλλη οικοδομή.

Το πίσω σπίτι έχει κήπο ο οποίος "βλέπει" την πίσω μεριά του σπιτιού μου.

Όταν ποτίζει για ώρες ή όταν το χειμώνα έχουμε έντονες βροχές..έχω το εξής φαινόμενο το οποίο με έχει βάλει σε σκέψεις για το ποιό είναι το πρόβλημα..

Εμφανίζονται νερά απο το επιπεδο του εδαφους...στην πισω μεριά...περνάνε δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά...απο το χώμα του πίσω οικοπέδου...και κατεβαίνουν σε εμένα...σας αποστέλνω και ένα σχήμα....πλαινή όψη...

έχει κανεις καποια αποψη για το τι θα μπορουσε να ειναι και πως μπορει να διορθωθει?Ειχα φέρει εναν υδραυλικο και ειχε πει οτι μπορει να ειναι ο βοθρος...που ειναι διπλα...

 

// Στο πίσω μερος του τοιχου του σπιτιου υπαρχει μια αποθηκη η οποια χτιστικε μετα και ακουμπαει πανω στο πισω τοιχο...///

Ευχαριστω,

 

Αλεξανδρος

post-32992-131887274174_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το τοιχείο έχει οπές διαφυγής ύδατος;

 

Τα νερά εμφανίζονται στη βάση του τοιχείου ή σε απόσταση σε αυτό δίπλα από το σπίτι σου;

 

Βόθρος; δικός σου ή του γείτονα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει μία κατασκευή προστασίας της οικίας σας στον εξωτερικό χώρο ώστε τα ύδατα αυτά να μην εισέρχονται καν στο χώρο σας. Πχ μία διακριτική εσχάρα ομβρίων με ένα σωλήνα εντός καναλιού ο οποίος θα οδεύει τα ύδατα με ασφάλεια μακριά από εσάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Στο τοιχίο δίπλα ή και στην περιοχή της επιφάνειας του επιπέδου του δικού μου σπιτιου..δεν εμφανίζονται νερά [ έξω...]...όμως μέσα φαίνεται ότι πέρναει νερό απο το μπετό...

Δεν ξέρω αν σε βοηθησα καθολου...

Απο δευτερα θα φέρω και κάποιον φίλο μηχανικό που είχε το ιδιο προβλημα να μου πει και εκεινος την γνωμη του.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από όπου και αν προέρχονται τα νερά , δεν πρέπει να περνάνε μέσα από το σπίτι = στεγάνωση !

Εάν δεν γίνεται εξωτερικά να υπάρξει επέμβαση , τότε θα πρέπει να γίνει εσωτερικά .

Για να στεγανοποιήσουμε εσωτερικά αποτελεσματικά και για πάντα θα πρέπει να επέμβουμε απ΄ευθείας στο σκυρόδεμα και κατά προτίμηση με PENETRON.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.