Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση καταστημάτων


Recommended Posts

Τελικα τι ισχυει για συνενωση δυο καταστηματων που ανοικουν στον ιδιο ιδιοκτητη αλλα οχι στο ιδιο κτιριο παει με αδεια μικρης κλιμακας η με την 48 ωρη ???

 

ευχαριστω!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε δική μου περίπτωση που έχω δυο ισόγεια καταστήματα τα οποία βρίσκονται στο ίδιο κτίριο και κατα συνέπεια στο ίδιο οικόπεδο , πήγα σήμερα πολεοδομία ισχυριζόμενος το άρθρο 23 πάρ. 5 Του ΝΟΚ για συνένωση των καταστημάτων , σε συνδυασμό με την απόφαση 13448 και 13451 ( ΦΕΚ 116/9-4-2012) που αναφέρει και ο συνάδελφος vk2626 στο # 100 .

 

Aπο την πολεοδομία μου απάντησαν ότι με αδεια μικρής κλίμακας όπως αναφέρει το ΦΕΚ γίνεται μονο μεταξύ κτισμάτων σε επαφή που βρίσκονται σε όμορα οικόπεδα και έχουν κοινό όριο. Για την δικη μου περιπτωση μου ειπαν κανονικη αδεια δομησης . Βέβαια μου είπαν ότι θα κάνουν ερώτημα στη ΔΟΚΚ , δηλαδη πιάσε το αυγό και κουρευτο .

 

Ειναι δυνατόν να επιτρέπεται να συνενώνονται καταστήματα που βρίσκονται σε διαφορετικά κτίσματα και σε διαφορετικά οικόπεδα με αδεια μικρής κλίμακας και να μην γινεται για καταστήματα που βρίσκονται στο ιδο κτίσμα και στο ίδιο οικόπεδο, και να θελει κανονική αδεια δόμησης. Θα μας τρελάνουν τελείως.

 

Υπαρχει κάποιος συνάδελφος που αντιμετώπισε παρόμοια περίπτωση τελευταίων και βρήκε άκρη στην πολεοδομία?

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι ισχυει για συνενωση δυο καταστηματων που ανοικουν στον ιδιο ιδιοκτητη αλλα οχι στο ιδιο κτιριο παει με αδεια μικρης κλιμακας η με την 48 ωρη ???

 

ευχαριστω!!!!!!!!!

 

πας με τον ΝΟΚ  αρθρ. 23/5

 

 

υγ

εχει ηδη απαντησει ο ποντιφικας

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Απάντησα στην σακαμπου , για μένα Δημήτρη έχεις καμία γνώμη με τις κ..λο πολεοδομιες που μπλεξίματα?

Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι οτι το συζητησαμε επανειλημενα αυτο το θεμα

 

η ερευνα εδειξε το  παρακατω...

 

http://www.michanikos.gr/topic/2227-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD/page-10

 

και πες καποια στιγμη

 

πώς κατεληξες με την ενορια...και το σπτι του παπά....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μέσω πολεοδομίας και Μητρόπολης έγγραφο προς την ΔΟΚΚ και το ΥΠΕΚΑ, νομίζω πάντως απο όσο το έχω ψάξει ότι εντάσσονται στους λατρευτικές χώρους διότι οι άδειες τους έβγαιναν απο Ναοδομια. Οσον αφορά το ιδιοκτησιακό αναμενω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγω τι εκανα:

 

Κατοπιν συνεννοησης με ΥΔΟΜ και για 2 ισογεια καταστηματα ομορων πολυκατοικιων, εβγαλα μια 48ωρη για το ενα καταστημα ωστε να κανω τις εργασιες διανοιξης της τοιχοποιιας. (κολληθηκαν και ενσημα στο ΙΚΑ)

Φυσικα ειχαν κανει συμφωνητικο μεταξυ τους απο την αρχη.

Τους εδωσα βεβαιωση στατικης επαρκειας (στους πελατες μου) και μετα βεβαιωση κυριου χωρου για καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος

ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ

ΘΕΜΑ: ΣΤΑΤΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΕΝΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ Υ.Ε.

α. Θέση και περιοχή έργου :

Το μεν πρώτο, πρόκειται για ισόγειο, χρησιμοποιούμενο ως κατάστημα, σε οικόπεδο που βρίσκεται ....................., ιδιοκτησίας ........................... το δε δεύτερο εφαπτόμενο στο πρώτο, ιδιοκτησίας......................................., χρησιμοποιούμενο ως καφενείο, σε όμορο οικόπεδο.

β. Περιγραφή αρχιτεκτονικής λύσης :

Θα πραγματοποιηθούν μικρής έκτασης εσωτερικές διαρρυθμίσεις στην μεσοτοιχία των δύο καταστημάτων.

Θα διανοιχτεί άνοιγμα ενός (1) μέτρου για την προσπέλαση των πελατών όπως και δύο (2) παράθυρα διακοσμητικά μικρής διάστασης 0,60μ. x 0,80μ.

Οι εργασίες θα γίνουν χωρίς τη χρήση ικριωμάτων και δεν θα πραγματοποιηθούν εργασίες σκυροδεμάτων.

Καμία επέμβαση στα φέροντα στοιχεία των καταστημάτων και καμία αυθαίρετη αλλαγή χρήσης δεν θα γίνει.

Όλες οι παραπάνω εργασίες είναι απαραίτητες για την λειτουργική ενοποίηση των καταστημάτων και την σωστή υγιεινή και ορθή διαβίωση των πελατών και εργαζομένων.

Μετά τις παραπάνω διαρρυθμίσεις, διασφαλίζεται η στατική επάρκεια των κτισμάτων.

Νοέμβριος 2012

Ο μηχανικός

 

Σε ίδια περίπτωση -με καταγγελία αυθαιρέτου όμως-γίνεται να χρησιμοποιηθεί η παραπάνω λύση μέσω του 4178;;

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πρόκειται για 2 όμορα καταστήματα τα οποία ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες. Ο πελάτης μου νοικιάζει το ένα και το λειτουργεί σαν ζαχαροπλαστείο. Το δεύτερο λειτουργεί σαν απλό κατάστημα. Ο πελάτης μου επιθυμεί να νοικιάσει και το 2ο και να τα ενώσει με σκοπό να μεγαλώσει το ζαχαροπλαστείο. Μπορεί να γίνει η συνένωση; Ο υπάλληλος του υγειονομικού μου είπε πως δεν γίνεται συνένωση για κατάστημα υγειονομικού ενδαφέροντος όταν και οι 2 χώροι νοικιάζονται, αλλά δεν τον είδα και πολύ σίγουρο... Έχει κανείς σχετική εμπειρία; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι ο διπλανος θα φυγει και το καταστημα αυτο θα μεινει κενο

 

με μια ΕΕΚΜ γινεται η συνενωση, με αιτηση των ιδιοκτητων

 

Στη συνεχεια θα εκμισθωσουν ο ενας το ενα καταστημα ο αλλος το αλλο, νομιμα συνενωμενα με την υπ' αριθ. ...ΕΕΜΚ

αντι μισθωματος  τοσο για το ενα  και τοσο για το αλλο...κλπκλπ...

 

 

 Γιατι να απαγορευεται η λειτουργια του "ενιαιου" καταστηματος σαν ΚΥΕ, εάν πληροι τις κατα νομο προυποθεσεις ???

 

πιθανον να εννοει οτι απαιτειται νεα αδεια για το "ενιαιο..[????]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.