Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτήριο με αυθαιρεσίες


Faethon11

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!Σε κτίριο που έχουν γίνει αυθαιρεσίες στο ισόγειο εγώ ετοιμάζομαι να βγάλω πιστοποιητικό για το εξοικονομώ του ενός διαμερίσματος.Η αυθαιρεσία έχει να κάνει με το ισόγειο του κτιρίου μου ενώ εγώ είμαι στον όροφο.Έχει σηκώσει το ισόγειο από 3 μέτρα ύψος σε 4,50 μέτρα ύψος.Έχω πρόβλημα εγώ με το ΠΕΑ του διαμερίσματος του δικού μου εφόσον είναι υλοποιημένο σε άλλη στάθμη?Σωστό μεν αλλά πιο ψηλά σε σχέση με το αρχικό.Άρα οι σκιάσεις μου αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε διαμέρισμα <50μ2 τακτοποιηθηκαν ημ και αυθαίρετα. Η νέα επιφάνεια είναι >50μ2. Χρειάζεται ΠΕΑ? (noob i know)

Link to comment
Share on other sites

Ναι προχώρα κανονικότατα

 

Στο ΠΕΑ δεν κοιτάμε τι λένε τα σχέδια αλλα η πραγματική καταγραφή χώρων που θα ενταχθούν στη ΘΖ

 

Τώρα αν τα τμ είναι ίδια με του Ε9 καλώς, αν είναι μεγαλύτερα είναι πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο ιδιοκτήτης και όχι εσύ, που σημαίνει οτι πρέπει να κάνει διόρθωση-ενημέρωση του Ε9 (αν θέλει να κάνει)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

αντιμετωπίζω την περίπρωση έκδοσης ΠΕΑ για ενοικίαση σε ημιυπόγειο 110 m2  με έκδοση άδειας το 1971. Στη συνέχεια το 2000 μελετήθηκε μια θέση στάθμευσης στον χώρο αυτό προκειμένου να κατασκευαστεί ένας επιπλέον όροφος.

 

Ωστόσο, η θέση στάθμευσης και η απαιτούμενη ράμπα δεν υπάρχουν και η τρέχουσα-πραγματική χρήση των 80 μ2 είναι "γραφείο". Ο χώρος αυτός είναι ενιαία διαμορφωμένος σήμερα. Δηλαδή η θέση στάθμευσης περιλαμβάνεται στην επιφάνεια που χρησιμοποιείται ως γραφείο.

 

Τα υπόλοιπα 30 μ2 έχουν χωριστεί με γυψοσανίδα και χρησιμοποιούνται ως αποθήκη και λεβητοστάσιο.

 

1) Μπορώ να εκδόσω ΠΕΑ ή θα αντιμετωπίσω πρόβλημα; Νομίζω, ότι στην λογική του μελετάω και αποτυπώνω την πραγματική χρήση μπορώ να το προχωρήσω.

 

2) Υπολόγιζα να μελετήσω τα 80 μ2 ως μια θερμική ζώνη σε επαφή με κοινόχρηστο Μ.Θ.Χ. (λεβητοστάσιο-αποθήκη) δηλαδή συντελεστή θερμοπερατότητας U/2. Είναι αυτό σωστό; 

Edited by argyris_t
Link to comment
Share on other sites

1) Μπορώ να εκδόσω ΠΕΑ ή θα αντιμετωπίσω πρόβλημα; Νομίζω, ότι στην λογική του μελετάω και αποτυπώνω την πραγματική χρήση μπορώ να το προχωρήσω. Ναι βγάλε για 80τμ, καλό όμως θα ήταν να εντάξει και στο Ν.4178 (περί αυθαίρετης αλλαγής χρήσης απο πάργκιν σε γραφείο)

 

2) Υπολόγιζα να μελετήσω τα 80 μ2 ως μια θερμική ζώνη σε επαφή με κοινόχρηστο Μ.Θ.Χ. (λεβητοστάσιο-αποθήκη) δηλαδή συντελεστή θερμοπερατότητας U/2. Είναι αυτό σωστό; Ναι

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Παιδιά σε ισόγειο κατάστημα 70 τ.μ. μετά από αυτοψία τα βρήκα όλα σωστά εκτός από το ότι έχουν φτιάξει μια κατασκευή στο βάθος της κακιάς ώρας με τσιμεντόλιθα για W/C.. περίπου 3 τ.μ. είναι αυτή.

 

1)Εγώ με το ΠΕΑ προχωράω με τα 73 τ.μ. φαντάζομαι και αποτυπώνω και τον χώρο. Δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στον ιδιοκτήτη για αυτή τη διαφορά; Πρέπει να τον ενημερώσω για κάτι από πριν; 

 

2)Αυτό το χώρο του W/C  ύψους 2,3m θα τον θεωρήσω ΜΘΧ;

 

3)Δεν έχει σύστημα θέρμανσης, ψύξης, τκλ. Τα αφήνω να τα πάρει βάση Κ.Α. ή έχει αλλάξει κάτι;

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε ισόγειο κατάστημα 70 τ.μ. μετά από αυτοψία τα βρήκα όλα σωστά εκτός από το ότι έχουν φτιάξει μια κατασκευή στο βάθος της κακιάς ώρας με τσιμεντόλιθα για W/C.. περίπου 3 τ.μ. είναι αυτή.

 

1)Εγώ με το ΠΕΑ προχωράω με τα 73 τ.μ. φαντάζομαι και αποτυπώνω και τον χώρο. Δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στον ιδιοκτήτη για αυτή τη διαφορά; Πρέπει να τον ενημερώσω για κάτι από πριν; Κανοικά πρέπει να τον ενημερώσεις και ... ναι μελλοντικά θα του δημιουργηθεί πρόβλημα για τα 3τμ που θα πρέπει να διορθώσει το Ε9 και να το τακτοποιήσει (αν θέλει) μέχρι τον 10/2016 !!! :)

 

2)Αυτό το χώρο του W/C  ύψους 2,3m θα τον θεωρήσω ΜΘΧ; Αν εφάπτεται με το κύριο κτήριο και επικοινωνούν με εσωτερική πόρτα, τον υπολογίζεις κανονικά στο σύνολο των τμ του εξεταζόμενου χώρου ως θερμική ζώνη .... αν είναι ξεχωριστό κτήριο (λές ''... στο βάθος'' ... πώς ?) τότε δεν το λαμβανεις καθόλου υπόψη σου στους υπολογισμόυς.

 

3)Δεν έχει σύστημα θέρμανσης, ψύξης, τκλ. Τα αφήνω να τα πάρει βάση Κ.Α.ή έχει αλλάξει κάτι; Ναι αλλά θέλει επιπλέον φωτισμό και μηχανικό αερισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. Ο χώρος αυτός έχει κανονικά εσωτερική πόρτα οπότε θα τον λαβω υπόψη

 

Όταν λες για μηχανικό αερισμό εννοείς ότι παίρνω του Κ.Α. έτσι δεν είναι; Φωτιστικά έχει οπότε βάζω αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Τα κτήρια του τριτογένούς τόμέα όπως γνωρίζεις, επιβάλλεται να αερίζονται μηχανικά.

Αν υπάρχει ήδη σύστημα μηχανικού αερισμού και καλύπτει τις ανάγκες της ΘΖ, βάζεις αυτά τα στοιχεία ... αν υπολείπεται του απαιτούμενου συμπληρώνεις με το ΚΑ.

 

Το ίδιο ισχύει και γαι το φωτισμό.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.