Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή ζημιάς από υγρασία με περίεργο γείτονα


Recommended Posts

Πολλές φορές νομίζω ότι διεκδικώ εύκολα το ρεκόρ των πιο περίεργων και ηλίθιων δουλειών...

Να ένα αδιαμφισβήτητο φαβορί!!!

 

Πρόκειται για διαμέρισμα Α' ορόφου πολυκατοικίας. Στον τοίχο που συνορεύει με τον δίπλα, έχει τρομερή υγρασία που προκαλείται σίγουρα από νερό και όχι απλώς από ελλειπή θ/μόνωση. Βασικοί ύποπτοι ο αρμός των κτιρίων και η υδροροή του δίπλα που είναι στον αρμό.

Πήγα και στο διαμέρισμα ισογείου και είναι χειρότερα τα πράγματα, υγρασία από το ταβάνι μέχρι το πάτωμα...

 

Δυστυχώς ο γείτονας, ειναι λίγο στο κόσμο του (με τρελλόχαρτο απ'οτι ακούω) και δεν με αφήνει να δώ και το δικό του σπίτι από μέσα. Λέει ότι έχει λίγη υγρασία αλλά είμαι σίγουρος ότι θα έχει τα ίδια χάλια.

Μέχρι τώρα δεν μας άφηνε να πατήσουμε στη ταράτσα του για επισκευή του αρμού κλπ...

Σήμερα έμαθα ότι μπορώ να πατήσω στη ταράτσα του αλλά δεν έχει σκάλα για εκεί!!!!

Αρα θα πρέπει να στήσω σκαλωσιά στο πεζοδρόμιο και να ανέβω από εκεί στη ταράτσα του (οροφή Α' ορόφου) για να δώ αν μπορώ τί φταίει!!!

 

Ερωτήσεις :

1. Τί γίνεται με το θέμα σκαλωσιά, αν σκάσει μύτη κάποιος θα μπορώ να δικαιολογήσω τη πράξη μου για πρόσβαση απλώς στη ταράτσα του;

2. Αν τελικά φταίει ο αρμός (θα αποξηλώσω παλιά τσιμεντοκονία) δεν τα μοιράζονται; Μάλλον δεν θα δώσει αυτός, αλλά θέλω να ξέρω για να εκβιάσω λίγο τη κατάσταση.

3. Αν τελικά δεν φταίει ο αρμός αλλά η υδροροή και δεν θέλει να το φτιάξει, υπάρχει διαδικασία με εξώδικο (βλάβη στη περιουσία κλπ) ή μέσω πολεοδομίας και τί ακριβώς κάνετε; (αίτηση, τεχν. έκθεση;)

 

4. Ποιά η εμπειρία σας και η πρότασή σας για τον χειρισμό του ανθρώπου; Μπορώ να τον υποχρεώσω να μπώ σπίτι του;

Link to comment
Share on other sites

4. Ποιά η εμπειρία σας και η πρότασή σας για τον χειρισμό του ανθρώπου; Μπορώ να τον υποχρεώσω να μπώ σπίτι του;

 

 

Στη θέση σου θα απέφευγα τη δικαστική οδό (δικάσιμο του αγίου... )

Θα προσπαθούσα να πιάσω με το καλό τον περίεργο γείτονα καθώς όλοι εχουν αδύνατα σημεία και σαν καλός Δαναός θα πήγαινα με "δωρακι" την υποσχεση οτι θα του φτιαξουμε δωρεαν το πρόβλημα της υγρασίας, κατόπιν συνεννόησης με τον πελάτη φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

O τύπος είναι λίγο φευγάτος... Στο οικονομικό έχω ήδη συνεννοηθεί με τον πελάτη και μάλλον αυτός θα τα πληρώσει όλα... το θέμα είναι ότι πρέπει για να εκτιμήσω τη κατάσταση να έχω και την εικόνα της δικής του πλευράς... τί αρμούς και υδρορροές να φτιάχνω αν υπάρχει μια σωλήνα στο τοίχο που χάνει συνεχώς...

Link to comment
Share on other sites

1. Με άλλον τρόπο δεν μπορείς να ανέβεις; απο κάποιο μπαλκόνι της οικοδομής του πελάτη, ή να κατέβεις απ' την ταράτσα, ή με γερανό;

2. Τον αρμό τον μονώνει αυτός που έχτισε τελευταίος,

3. τώρα τι δουλιά έχει υδροροή εκεί μέσα..., αν μπορείς βγάλτην αλλού

4. όπως είπε και η "μαρικα", με καλοπιάσματα " η υγρασία δημιουργεί ασθένειες...θα την διορθώσουμε δωρεάν.... ή κλείσε το νερό απο κάτω και πες οτι είσαι απ την εταιρεία ύδρευσης για επισκευή 8-)

Link to comment
Share on other sites

Οπως πολύ σωστά λέει ο tanasi για το 2.:

 

Κτιριοδομικός Κανονισμός

 

3. ΑΝΤΟΧΗ ΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ 'Η ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ.

3.6……….

θ) Με δαπάνες και επιμέλεια του τελευταίου οικοδομούντος το κενό μεταξύ των κτιρίων, φράσσεται απ' όλες τις πλευρές με υλικά μικρότερης αντοχής από αυτά του φέροντα οργανισμού των κτιρίων, και λαμβάνονται όλα τα κατάλληλα μέτρα ώστε να αποφεύγονται ρύπανση, μετάδοση υγρασίας ή άλλες οχλήσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό αν τυχόν αναφέρεσαι σε παλιές οικοδομές

ΓΟΚ/73

ΑΡΘΡΟΝ-97

ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΕΦΑΡΜΟΖΟΜΕΝΑΙ ΕΙΣ ΑΠΑΝΤΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΔΟΜΗΣΕΩΣ

'Ομβρια ύδατα των ιδιοκτησιών.

1. Τα όμβρια ..

2.

3. Εις περίπτωσιν τοίχων εν επαφή κατά το κοινόν όριον των ομόρων ιδιοκτησιών ο μεταξύ αυτών αρμός δέον όπως προστατεύηται καταλλήλως από της διεισδύσεως ομβρίων υδάτων. Υπόχρεοι προς τούτο τυγχάνουν οι όμοροι ιδιοκτήται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους, νομίζω ότι καταλήγω στο ότι ο δίπλα μάλλον τη γλυτώνει ως παλιότερος οπότε ας πληρώσει ότι μπορεί ο δικός μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.