Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικά για Συμβόλαια και Υπεύθυνη Δήλωση περι γης υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

Aρμενόπουλε.... ανοίγεις ΜΕΓΑΛΟ θέμα.

Όπως είπα και προηγουμένως, συμφωνώ με τα όσα γράφεις κι εσύ.

Όμως όταν ο πολίτης σου έρχεται για το τοπογραφικό, δε ξέρω πως αλλά το ΘΕΩΡΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι στη δήλωση θα του γράψεις ότι ισχύει.

Ας κάνουμε τη παρακάτω θεώρηση εργασίας:

Ότι κάποιος θέλει να αγοράσει ένα γήπεδο με σκοπό την οικοδόμηση του.....

Και εγώ του γράφω στη δήλωση 651, αυτά που ΠΡΕΠΕΙ να γράψω ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ας πούμε ότι είναι άρτιο κατά παρέκκλιση.

Και παραλείπω να γράψω είτε περί υψηλής παραγωγικότητας είτε περί αρχαιολογίας είτε περί δασαρχείου. Βασιζόμενος στη δήλωσή μου περί της αρτιότητας, προβαίνει στην αγορά και επενδύει ας πούμε το ποσό των 450.000 ευρώ το οποίο ήταν οι οικονομίες του ή μέρος αυτών.

Πάει στη συνέχεια για έκδοση αδείας.... και πέρνει τον πούλογλου λόγω του ότι εκεί βρέθηκαν στο πάρα πάρα διπλανό χωράφι νομίσματα της ρωμαϊκής εποχής και ότι η όλη περιοχή είναι υψηλής παραγωγικότητας μαρουλιών και μπρόκολων!!!!!

Αυτός επένδυσε στηριζόμενος στη δήλωση του επαϊοντα μηχανικού .... και μένει με το χωράφι στο χέρι να το φυτεύει μπρόκολα!!!!!

Πιστεύεις πως δε θα στραφεί κατά του επαϊοντα μηχανικού???

Ο συμβολαιογράφος θα νύψει τα χέρια του και θα πει ... εγώ μετέφερα τη δήλωση του αξιότιμου μηχανικού και ΔΕΝ είναι δουλειά μου να ξέρω τα πολεοδομικά και άλλα ... (σημείωση ότι η αμοιβή του ήταν το 1.5% της αναγραφόμενης αξίας κι όχι μικρότερης της αντικειμενικής).

Ο μεσίτης (αν συνεβλήθει) κι αυτός Πιλάτος θα το παίξει....

Ο υποθηκοφύλακας .... ομοίως θα δηλώσει άγνοια για το φόνο.....

 

QUIZ: ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ θα αξιώσει αποζημίωση ο μπροκολοκαλλιεργητής πλέον????

Link to comment
Share on other sites

Aπο το Υπ. Γεωργιας.... :smile:

 

Μα αν εσυ στην δηλωση σου πχ γραψεις..

"ειναι αρτιο και οικομησιμο εφοσον δεν αποτελει ΓΓΥΠ, δεν ανηκει σε δασικη περιοχη και δεν εχει αρχαιολογικο ενδιαφερον..."

 

Τοτε που ειναι το προβλημα???

 

Διαφορετικα μιλας μαζι του και λες..

-Κοιτα φιλε μου επειδη εγω Πυθια δεν ειμαι και δεν ξερω που μπορει να κολλησει η ΟΑ. Κανε τα εξης: 1. Πηγαινε δασαρχειο γτ εγω δασολογος δεν ειμαι....2. Πηγαινει Δ. Γεωργιας γτ εγω γεοποπονος δεν ειμαι...3. Τραβα και σε 3 αρχαιολογιες γτ εγω δεν μπορω να παω να κανω δοκιμαστικες τομες μπας και κρυβει τα ανακτορα της Αταλαντιδας το χωραφι που θες να αγορασεις... 4. Βαλλε και το γειτονα να κανει μια καταγγελια στο ΣτΕ γτ ποτε δεν ξερεις..

Και σε 4-5 χρονια το πολυ ξεκιναμε σφαιρα για την εκδοση της ΟΑ...

 

 

Δεν γινεται διαφορετικα...

Εκει καταντησαμε...

Ολοι εχουν πεσει σε περιπτωσεις που η ΟΑ μπορει να κολλησει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Θέλει στη Δνση Αγροτικής ανάπτυξης:

 

1. 3 αποσπάσματα ΓΥΣ 1:5000 σφραγισμένα από το μηχανικό με την ιδιοκησιά σημειωμένη

2. Τεχνική έκθεση της κατασκευής που θα γίνει

3. Πράξη χαρακτηρισμού από δασαρχείο

4. Χρήσεις γης από πολεοδομία

5. Αίτηση που θα κάνεις εκεί.

 

Aυτοί πάνε για αυτοψία και κάνεις υπομονή 1-2-3....μήνες ώσπου να βγει η πολυπόθητη απόφαση και να σου δώσουν τη βεββαίωση. Επίσης να σημειώσω πως η αίτηση μπορεί να γίνει και χωρίς όλα τα δικαιολογητικά που μπορείς να καταθέσεις πιο μετά (πχ αν δν έχεις ακόμα πράξη χαρακτηρισμού από δασαρχείο).

 

Αυτά από προσωπική εμπειρία σε 2 περιπτώσεις...και φυσικά σε καμία περίπτωση δε χαρακτηριζει ο μηχανικός ένα τμήμα γης αν είναι ΓΓΥΠ ή όχι...έλεος....ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε.....

3 αποσπάσματα ΓΥΣ.... 1 το πρωτότυπο -----> 22,50 Ε

2 φωτοτυπίες ------> 5,00 Ε

Για να το ραπορτάρεις.... σημαίνει συντεταγμένες άρα Εξαρτημένο τοπογραφικό

Εξαρτημένο τοπογραφικό δε ξέρω για σας αλλά εγώ κάτω από 600 Ε min δε κάνω..... έχω δει μετά περισσής λύπης μου & υπέρμετρου θυμού "συναδέλφους" να κάνουν και για 250 € (δε θα το συζητήσουμε τώρα)

Πράξη χαρακτηρισμού από Δασαρχείο ------> 7 αντίγραφα τοπογραφικού

Αυτοψία με τον Δασικό υπάλληλο,

Χρόνος στο Δασαρχείο .... από 1μήνα .......... έως και 1 χρόνο!!!!!

 

Χρήσεις γής από πολεοδομία.......... 3 αντίγραφα εκεί και χρόνος......2 μήνες

 

Μετρήστε μου εσείς τώρα δύο τρία πράγματα:

α) Πόσα αντίγραφα θα τυπώσετε (υπολογίστε παρακαλώ το κόστος ακόμα και για εκτύπωση με δικά σας μέσα... εκτός αν σας έχουν χαρίσει τον plotter, το χαρτί και τα μελάνια)

β) Πόσες επισκέψεις στις διάφορες υπηρεσίες εκτός από την αρχική,

γ) Πόσα τηλέφωνα είτε από σταθερό είτε από κινητό

 

Κι όλα αυτά για να φτάσετε μετά από 3μήνες έως 1,5 χρόνο μετά να παραδώσετε το τοπογραφικό!!!!!!!!!!!!!!

 

Και μετά από 1,5 χρόνο (αν ζούμε με το καλό)... ΤΙ θα ζητήσετε ως αμοιβή????

Link to comment
Share on other sites

grtopo συμφωνούμε. Άλλωστε η πολεοδομία (όταν λειτουργεί σωστά), φυσικά και δεν αρκείται στη δήλωση του ιδιώτη μηχανικού και πριν χορηγήσει βεβαίωση αρτιότητας και οικοδομησιμότητας οφείλει να ζητήσει ΟΛΑ τα στοιχεία που επειρεάζουν την δόμηση (συμβολαια, πιστ. ιδιοκτησίας, πράξη χαρακτηρισμού, έλεγχος ανάγκης τακτοποίησης όμορων σε εντός σχεδίου κλπ), σύμφωνα με τις εγκυκλιους 22/93, 78/00 και 29/01 και το έγγραφο 28394/5288/87.

 

Η "καλή δουλιά" βεβαίως πρέπει να αμοίβεται ανάλογα. Αν οι συμβαλόμενοι θέλουν περισσότερα από τα καθαρά πολεοδομικά, θα πρέπει να τα πληρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

@ grtopo

 

Δεν διαφωνω μαζι σου...

Αλλα εστω οτι κοστολογεις τη δουλεια σου 2000Ε... (τυχαιο το νουμερο..)

Πες μου τωρα εσυ:

-Ποσοι εινα διατεθημμενοι να πληρωσουν την αμοιβη αυτη..??

-Ποσοι αντιλαμβανονται σε ποσες εργατοωρες/λειτουργικα εξοδα/χρονο σε μελετη κτλ αντιστοιχει αυτη η αμοιβη..??

-Ποσοι αντιλαμβανονται απο τι ρισκο θα τους γλιτωσει ολη αυτη η διαδικασια..???

Link to comment
Share on other sites

@ αρμενόπουλος: φαίνεται ότι από τα γραφόμενά σου είσαι συνάδελφος αξιόλογος και με μεγάλη εμπειρία ετών στο χώρο.......

Σε ρωτάω λοιπόν το εξής (ρητορικώς) : Σε πόσες από τις πολεοδομίες που έχεις συνδιαλλαγεί, σου έχουν ζητήσει ΌΛΑ αυτά?????

 

Τέρυ, για μένα το τοπογραφικό είναι το 80% της εργασίας που κάνω.... τα άλλα είναι πραγματογνωμοσύνες κλπ...... .

Από τη στιγμή που ασχολούμαι με αυτό έχω δεί πως για τη ΚΑΘΕ ΠΡΟΤΑΣΗ που γράφω στη δήλωση του 651, πρέπει να χάσω τουλάχιστο 1 πρωϊνό ή μισό στη καλύτερη περίπτωση (καθότι δεν είμαι δικυκλιστής) καθώς εδώ στην Αθήνα οι διάφορες υπηρεσίες ΔΕΝ είναι χωροταξικά μαζεμένες όπως είναι στην επαρχία. Κι αυτό στη καλύτερη περίπτωση που ΔΕ λείπει ο υπάλληλος σε άδεια ή σε "αυτοψία" (βλέπε ιχ τοπογραφικό ή άλλη δουλειά) και εξυπηρετηθείς....... Αυτά τα πρωϊνά καθώς και τα πήγαινε έλα με τις βενζίνες .... δεν είναι κοστολογημένες εργατώρες και λειτουργικά κόστη??

Το κόστος εκτυπώσεων και γενικότερα των λειτουργικών εξόδων παλαιότερα που "έρεε το χρήμα" ουδέποτε το αξιολόγησα.... τώρα όμως το κάνω.

 

Προσπαθώντας να απαντήσω στα ερωτήματά σου θα πω τα εξής:

α) Δυστυχώς λίγοι, πολλοί λίγοι και κυρίως αυτοί που ανήκουν στην κατηγορία των ευπόρων και έχουν μάθει ότι για να γίνει σωστή δουλειά ...πρέπει να πληρώσουν. Και φυσικά το καταλαβαίνουν όταν η επένδυση που θα κάνουν είναι 6ψήφιο ή 7ψήφιο νούμερο!!

β) Θα έλεγα ακόμα λιγότεροι από τους ανωτέρω..... ειδικά οι ανωτέρω, έχουν τη νοοτροπία: Πληρώνω και κάνε τη δουλειά σου ΣΩΣΤΑ και ΓΡΗΓΟΡΑ.....

γ) Πάλι τα ίδια θα σου πω με το α) & β)....

 

Από τους υπολοίπους δλδ τη πλειοψηφία των πελατών ... έχουν τη νοοτροπία ότι το τοπογραφικό είναι ένα ακόμα χαρτί.

Ειδικά όταν βλέπουν και σχέδια handmade σε κόλλα Α3, που παρουσιάζεται το γήπεδο -οικόπεδο μόνο με πλευρομετρήσεις και ένα ξερό εμβαδό χωρίς όμορα χωρίς τίποτα αλλο σα τη καλαμιά στο κάμπο και μια δήλωση με το χέρι γραμμένη η οποία "ανηφορίζει ή κατηφορίζει" ως προς τον ορίζοντα........ (μη αναρωτιέσαι τι λέω, δεν είμαι πιωμένος!!) λένε και πολλά είναι τα λεφτά που ζήτησε!!!!

Επίσης το έχω αναφέρει και στο παρελθόν ότι τις τιμές στα τοπογραφικά τις έχετε ρίξει ΕΣΕΙΣ οι Π.Μ μιας και το τοπογραφικό για σας είναι (ή μάλλον ήταν ΠΑΡΕΡΓΟ*) και μάλιστα ρίχνατε τη τιμή με σκοπό να αποτελέσει το τυράκι για την μελλοντική άδεια!! Έχω άδικο???????

Το αστεράκι στο πάρεργο το έβαλα μιας και όπως αποδείχθηκε από τη κρίση που διανύουμε ΠΑΜΠΟΛΛΟΙ συνάδελφοι Π.Μ,...... συντηρούνται πλέον βιοποριστικά ΜΟΝΟ από τα τοπογραφικά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω και παλι στα οσα λες...

Αλλα θα ξαναπω..

Δεν με νοιαζει η μειωση στις αμοιβες, με νοιαζει η μειωση στην ποιοτητα..

Αν καποιος επειδη "πουλαει" το τοπογραφικο για 200Ε, αντιγραφει το τοπογραφικο του συμβολαιου του 1980 και το κουναει στο γκουγκλ και βαζει και "συντεταγμενες σε ΕΓΣΑ 87", θελει πειθαρχικο..

Αλλα αν καποιος για τον ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ λογο (ελλειψη χρηματων, δουλειας, τυρακι για ΟΑ) "πουλαει" ΣΩΣΤΟ τπογραφικο με 200Ε... Εμενα δεν με νοιαζει καθολου..

Καλα κανει και ξεπουλαει τη δουλεια του... *** (ελαχιστες εως ανυπαρκτες οι περιπτωσεις αυτες...)

 

Γραφω τα παραπανω διοτι οταν πεσει στα χερια μου ενα τοπογραφικο δεν μπορω να ξερω με τι αμοιβη εχει πληρωθει..

-Μπορει να πληρωθηκε με 3000Ε και να το κρατησω για το τζακι..

-Μπορει να πληρωθηκε με 150Ε και παλι να το κρατησω για το τζακι..

-Μπορει να πληρωθηκε με 150Ε και να το κορνιζωσω...

και παει λεγοντας..

 

ΥΓ. Απο τα μερικες δεκαδες τοπογραφικα που εχουν πεσει στα χερια μου ΚΑΝΕΝΑ δεν πληρουσε τουλαχιστον τα δικα μου στανταρτ... Και εχουν πεσει και τοπογραφικα απο ΠΜ και απο ΤΕ και απο ΑΜ και απο ΑΤΜ...τα τελευταια ειδικα ξερω οτι ειχαν ακριβοπληρωθει....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως πρόσφατα για μια δουλειά, μου έκανε συνεργάτης ΑΤΜ τοπογραφικό πολύ σωστό σε ΕΓΣΑ με όλες τις δηλώσεις του, σωστά γραμμένα, ΓΥΣ 1:5000, οδοιπορικό σκαρίφημα κλπ, πολύ καλή δουλειά, αλλά πληρώθηκε όπως έπρεπε 800€...τώρα για 200€ μάλλον χειρόγραφη δήλωση 651 να "ανηφορίζει" στο χαρτί θα είχα....

Link to comment
Share on other sites

Τέρυ..... φεύγουμε βεβαια εκτός θέματος και σε μας τους δυο .... ΔΕ συγχωρείται εύκολα αλλά θα κάνουμε μια κατάχρηση εξουσίας:D

 

Το έχω πει πάλι στο παρελθόν.... δυστυχώς η υπογραφή μου, η δική σου, ενός αρχ/να, ενός ΤΕ κλπ... ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΙΣΧΥ!!!

Και ο πελάτης περιμένει να πάρει ένα τοπογραφικό που θα καλύψει τις ανάγκες του.... (συνήθως για μεταβίβαση). Το τοπογραφικό αυτό περιμένει ότι θα είναι ΤΟ ΙΔΙΟ είτε από ΑΤΜ είτε από ΠΜ είτε από ΑΜ!!!!!

Στη βάση αυτή ... φυσικά και τον ενδιαφέρει να κάνει τη δουλειά του, να πάρει το ΠΡΟΣΔΟΚΟΜΕΝΟ αποτέλεσμα ... ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΟΣΤΟΣ!!

Το να κάνω ένα τοπογραφικό με λιγότερα από αυτά που πρέπει να έχω πάνω ... για μένα είναι ΔΥΣΚΟΛΟ!! Κι επειδή μου είναι δύσκολο να βάλω λιγότερα (δε ξέρεις ποτέ τι θα σε βρεί στο μέλλον) μου είναι και δύσκολο να ρίξω και τη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.