Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mηχανικός στην Εθνική Σχολή Δ.Δ.


engineer84

Recommended Posts

Ο ιδιωτικός τομέας είναι χάλια...

Και έτσι σκεφτόμαστε μερικοί μηχανικοί, για δημόσιο/λιμενικό και γενικά μονιμότητα.

 

Όμως, παρόλα αυτά, στη σχολή δημοσίας διοίκησης μπαίνεις με εξετάσεις μόνο. 150 άτομα περί[ου από όλη την Ελλάδα. Πρέπει όμως να διαβάσεις πολύ.

 

Έτσι υπάρχει ησκέψη για αυτή τη σχολή.

 

Έχετε καποια γνώση/εμπειρία επ' αυτού ;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πάρα μα πάρα πολύ διάβασμα. Η κουμπάρα μου μπήκε το 2006 και βγήκε το 2008. Την έβλεπα μόνο Xmas, πάσχα και λίγο το καλοκαίρι. Το καλό είναι ότι πληρώνεσαι όσο σπουδάζεις (700 ευρώ ήταν τότε, τώρα δεν ξέρω) και με όποιο βαθμό βγεις με αυτόν ορίζεται και το που πας (Αθήνα, επαρχία κλπ)

Δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει από το 2008, αλλά θέλει πολύ!! διάβασμα. Κ κουμπάρα μου είχε τελειώσει Πα.Πει. οικονομικά και τη βοήθησε.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει διάβασμα δηλαδή για ένα χρόνο;

 

τα μαθήματα πάντως φαίνονται παπαγαλία και θεωρία, άρα στην ουσία είναι μαθήματα θεωρητικά τύπου νομικής άντε και λίγα οικονομικά.

 

Νομίζω ειναι 3 μαθήματα.

 

Οι εξετάσεις ειναι πανελλήνιες αδιάβλητες και παίρνουν περίπου 100 άτομα.

Δινονται καθε 1.5 χρόνο οι εξετάσεις και έχει 2 στάδια.

 

Αλλες πληροφορίες δεν έχω βρει . Υπαρχουν πάντως φροντιστήρια προετοιμασίας κόστους περίπου 1000 ευρώ. Μαθηματα κανουν σε στυλ Δευτερα 18 -22 τριτη 17-21, σαββατο 9-13 κτλ.

 

Βασικα δε θα πρεπει να δουλευεις για να προλαβαινεις.. Η υλη ειναι τεραστια...

 

Περιμενω αποψεις. Η κουμπαρα σου σε ποια υπηρεσια πηγε ομως;

 

Δημοσιο - αλλα σε τι υπηρεσία; Και σε τι θεση;

 

Παντως νομιζω οτι μετα , τα λεφτα ειναι πολυ καλα και εχεις και μονιμοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Την έχει τελειώσει η αδερφή μου τη συγκεκριμένη σχολή!

 

Το 2007 εισήχθη,και ύστερα από περίπου δύο χρόνια διορίστηκε.

 

Από την στιγμή που μπαίνεις στη σχολή,αυτομάτως ασφαλίζεσαι και πληρώνεσαι.

 

Υπάρχει η ΕΣΣΔ και η ΕΣΤΑ(τοπικής αυτοδιοίκησης),οι οποίες έχουν επιμέρους τμήματα(π.χ. πολιτικής προστασίς,μεταναστευτικής πολιτικής...)

 

Οι εξετάσεις τότε ήταν σε δύο στάδια.Αρχικά γραπτώς σε τρία μαθήματα αν θυμάμαι καλά και στη συνέχεια γραπτά και προφορικά σε κάποια ακόμα.

 

Η ΕΣΣΔ,είχε και κάποιες θέσεις δυνατές τις οποίες όμως τις επέλεγες βάση της τελικής βαθμολογίας αποφοίτησης.

 

Ισχύει ότι έχεις μονιμότητα,καλό μισθό(τώρα βεβαια τους κάνουν κάποιες περικοπές),δυνατότητες εξέλιξης.

 

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις όπου είσαι ένας απλός δημόσιος υπάλληλος,με χαρτούρα,συναλλαγή με το κοινό και ευθύνες που αναλαμβάνεις λόγω της θέσης σου.

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι ποτε θα ξαναγινει διαγωνισμος. Συμφωνα με τον νομο γινεται καθε χρονο, αλλα ο τελευταιος εγινε το 2009 και κανεις δεν ξερει ποτε θα ξαναγινει. Οι εφημεριδες παπαγαλιζανε οτι και καλα θα γινοταν την ανοιξη του 10, μετα το πηγαν στο καλοκαιρι του 10, μετα στο φθινοπωρο του 10, μετα στην ανοιξη του 11, μετα στο καλοκαιρι του 11 και οπως βλεπεις ακομα δεν εχει γινει τιποτα. Τωρα λενε για φθινοπωρο του 11, αλλα πλεον ποσως το πιστευω.

Το νουμερο που αναφερεις, 150 ατομα, ηταν την τελευταια φορα. Τωρα με τους κανονες 1/10 και 1/5 κτλ κτλ ποιος ξερει ποσους θα παρει την επομενη φορα. Παντως 150 αποκλειεται να παρει.

Το οτι θελει διαβασμα θελει και παρα πολυ μαλιστα. Ξερω περιπτωσεις ατομων απο σχολες οι οποιες ηταν συναφεις και πατωσανε, βεβαια μπορει απλα να ετυχε. Τα φροντιστηρια ζητανε 2-3 χιλιαρικα για προετοιμασια με αποτελεσματα αγνωστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.