Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί στο Λιμενικό Σώμα!


engineer84

Recommended Posts

Άκη, καταρχήν δεν έχω μπει ακομα αλλά έχω ξεκινήσει φροντιστήριο και διάβασμα.

 

Φέτος θα δώσω εξετάσεις με άλλους 2 συμφοιτητές μου, και 3 μικρότερους πολυτεχνίτες. Οπως κατανοείς είναι λίγο έως πολύ δυσκολο να περάσουμε όλοι.

 

Εσύ από το μήνυμά σου φαίνεσαι αγανακτησμενος με την κατάσταση που υπάρχει στον ιδιωτικό τομέα. 700 ευρώ και εκμεταλευτές.

Αλήθεια τότε - γιατί να καθήσουμε να υποστούμε την εκμετάλευση;

Αν ήταν καλές οι συνθήκες θα επιλέγαμε λιμενικό;

 

Αν το πάμε ρομαντικά - για μια Ελλάδα, αλήθεια, τι φταίω εγώ και εσύ για την κατάσταση που επικρατεί τώρα στην Ελλάδα;

Οι νέοι είτε πάνε έξω, είτε πάνε δημόσιο . Οσοι επιλεγουν ιδιωτικο τομέα, γεύονται την εκμετάλευση. Αληθεια τι έκανα για να υποστώ την εκμετάλευση;

 

Να πληρώσουν αυτοί που τα φάγανε. Όχι εμείς οι νέοι . Δε φταίμε σε τίποτα να υποστούμε εκμετάλευση και 700 ευρώ για 12 ωρα καθημερινά.

 

Αν θες πες την εμπειρία σου απο τη δουλεια. Ποσο δουλειες, ποσα παιρνεις κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη υμίν συνάδελφοι

Ο engineer84 προφανώς έχει αγανακτήσει με τη φύση του ιδιωτικού επαγγέλματος του μηχανικού και ψάχνει άλλους τρόπους αποκατάστασης. Δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό σ αυτό. Πολλοί, ειδικά νέοι χωρίς σοβαρή προυπηρεσία που προσπαθούμε ν αρχίσουμε την καρίερα μας εν καιρώ κρίσης περνάμε δύσκολα και συναντάμε δυσκολίες. Είμαι σίγουρος οτι πολλοί θα έχετε στο φιλικό/οικογενειακό σας περιβάλλον κάποιον πυροσβέστη, λιμενικό, στρατιωτικό, δάσκαλο, whatever που μπορεί να μην έχει το τρελό μισθό αλλά τουλάχιστον την παλεύει, σε αντίθεση με κάποιους νέους μηχανικούς που καλά-καλά δεν μπορούν να πληρώσουν το ΤΣΜΕΔΕ. Ας είμαστε λίγο ειλικρινείς, λιγό πολύ αρκετοί από εμάς έχουμε νιώσει μια πίκρα βλέποντας τέτοια άτομα και από μέσα μας σκεφτόμαστε “κοιτά ρε ,σκιζόμουν να πάρω δίπλωμα μηχανικού και τι κατάλαβα, ενώ ο ταδε...”

Να ξεκαθαρίσω κάτι, τις παραπάνω δουλειές ούτε εγώ θα ήθελα να τις κάνω , θα την παλέψω στο μηχανιλίκι όσο μπορώ, αλλά δεν κατηγορώ κάποιον που ψάχνει το δρόμο του δημοσίου. Ο engineer84 απλά είχε το θάρρος να εκφράσει στο thread κάποια πράγματα που πολλοί του δικού μας κλάδου σκέφτονται αλλά δεν το παραδέχονται και πέσατε να τον φάτε.

Χαλαρώστε λίγο, πηγαίνετε για κανένα μπανάκι... :D

Link to comment
Share on other sites

engineer84

Στον ιδιωτικό τομέα έχεις τη δυνατότητα να εξελιχθείς, οχι απαραίτητα σε μια εταιρεία ως υπάλληλος αλλα παίρνοντας εφόδια για να κάνεις κατι μόνος σου. Στο Λιμενικό απλά θα γίνεις ενα χαραμοφάης οπως οι περισσότεροι στο Δημόσιο αυτο σου λένε οι συνάδελφοι. Αν σε καλύπτει το γεγονός οτι θα κάθεσαι και θα τα ξύνεις όπως λες τότε θα συμφωνήσω οτι είναι κατακριτέο. Αν παλι το κάνεις γιατί είδες και απόειδες οτι δε πάει άλλο τι να πω??

 

Σε ρώτησα πριν τι δουλειές εχεις αλλάξει και έχεις απογοητευτεί απο τώρα τόσο πολύ αλλα δε μου απάντησες.

Link to comment
Share on other sites

engineer84

Στον ιδιωτικό τομέα έχεις τη δυνατότητα να εξελιχθείς, οχι απαραίτητα σε μια εταιρεία ως υπάλληλος αλλα παίρνοντας εφόδια για να κάνεις κατι μόνος σου. Στο Λιμενικό απλά θα γίνεις ενα χαραμοφάης οπως οι περισσότεροι στο Δημόσιο αυτο σου λένε οι συνάδελφοι. Αν σε καλύπτει το γεγονός οτι θα κάθεσαι και θα τα ξύνεις όπως λες τότε θα συμφωνήσω οτι είναι κατακριτέο. Αν παλι το κάνεις γιατί είδες και απόειδες οτι δε πάει άλλο τι να πω??

 

Σε ρώτησα πριν τι δουλειές εχεις αλλάξει και έχεις απογοητευτεί απο τώρα τόσο πολύ αλλα δε μου απάντησες.

 

 

μα δεν έχω ξεκινήσει κάτι ρε συ ακομα γιατί οι προτάσεις ειναι με 550 ευρώ και 750.

 

Εσύ δηλαδή είσαι ικανοποιημένος;

 

 

Οταν μιλάς για εξέλιξη, είσαι σίγουρος ότι θα παίρνεις καλύτερα λεφτά στο ιδιωτικο από ότι στο λιμενικό;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, ευχαριστημένος δεν είμαι... Κανείς δεν είναι όμως.. Και με έχουν εκμεταλλευτεί και μπετόν με το καρότσι στο βουνό τραβούσα και χαμαλίκι και κατσαβίδι πιο μετά και όλα.. και φυσικά τα λεφτά ελάχιστα.. Περίμενα όπως και ακόμα περιμένω, να δικαιωθώ. (και να σκεφτείς οτι δουλεύω απο τις πρώτες τάξεις του γυμνασίου "δούλος")

Πιστεύω οτι η εμπειρία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και την αποκτάς ΜΟΝΟ στον ιδιωτικό τομέα και με κόπο.

 

Αυτή τη στιγμή δουλεύω μόνος μου και τα φέρνω βόλτα. Οχι όμως μόνο απο το γραφείο ε...

 

Οταν μιλάς για εξέλιξη, είσαι σίγουρος ότι θα παίρνεις καλύτερα λεφτά στο ιδιωτικο από ότι στο λιμενικό;

 

Οχι δεν είμαι σίγουρος, αλλά διάβασε και την υπογραφή μου.

Απο την άλλη μπορεί και ναι, στο λιμενικό δεν έχεις καν ελπίδα να κανείς κατι καλύτερο απο αυτό.

Και δε σου κρύβω οτι αν μου δινόταν η ευκαιρία θα έμπαινα στο Δημόσιο .. Αλλα όχι για να τα ξυνω και παντα στο πίσω μερος του μυαλού μου να κανω κάτι καλύτερο κάποια στιγμή και για να εχω χρόνο να σπουδάσω περισσότερο κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Βρε εχει να πεσει ματσακόνι που θα πάει συννεφο!!!! :lol:

 

 

Εμεις οι Ναυτες ΑΡΜ ξερουμε απο ματσακονι..... :smile:

 

ΥΓ. engineer84 Αγορακι ειμαι και γω...:wink:

Link to comment
Share on other sites

kosmas85,

 

λες οτι δουλευεις στο γραφείο + δουλεύεις εκτός γραφείου και το αποτέλεσμα..

 

"τα φέρνω βόλτα".

 

Δηλαδή έχεις ξεχάσει τι σημαίνει 'ζωή' και δουλεύεις από το πρωί, για να τα φέρεις απλά βόλτα...

 

Και σου αρέσει αυτό; ειλικρινά, σου αρέσει να δουλεύεις σα δούλος όπως λες , και να παίρνεις ίσα ίσα μισθό ; Είναι αυτό ζωή φίλε μου;

 

Αυτές οι συνθήκες δεν είναι που ωθούν τους νέους στο δημοσιο και στο λιμενικό;

 

Η άλλη λύση ειναι να πάμε εκτός Ελλάδας. Να συνεισφέρουμε στο αεπ ξένων χωρών και να ζήσουμε σε χώρες ως μετανάστες και να βλέπουμε ήλιο μια στις δεκαπέντε μέρες...

 

 

Γι' αυτο αγανακτώ και λέω: Μωρέ δεν πάω λιμενικό να παίρνω το 1200ράκι μου και να μην με απασχολήσει ποτέ ξανα η ανεργία και το άγχος του αν πληρώθηκα, κτλ;

Και μακριά από γονείς και φίλους...

Link to comment
Share on other sites

Daron, θα διαφωνήσω. Ναι, πολλοί νέοι επιλέγουν το Δημόσιο και δεν μπορεί να τους κατηγορήσει κανένας γι' αυτό. Ο engineer84 όμως θέλει το Δημόσιο για την ξάπλα, τον καναπέ, την καρέκλα και την πολυθρόνα. Φαίνεται από τα γραφόμενά του. Ακόμα κι αν ζούσαμε σε ένα κράτος που ο ιδιωτικός τομέας σου προσέφερε λαμπρές προοπτικές και δουλειές με δημιουργικότητα ο engineer84 πάλι το Λιμενικό θα επέλεγε. Γι' αυτό και είναι κατακριτέος.

 

Υ.Γ. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και έχω διοριστεί σε Περιφέρεια μεγάλης (και ωραίας) επαρχιακής πόλης. Δεν πήγα γιατί με πρόλαβε το πάγωμα των προσλήψεων. Όταν ξεπαγώσουν, θα δω τι θα κάνω, δε θέλω να πάω. Τ' άκουσες engineer84?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, όπως καταλαβαίνεις engineer όσοι σε κράζουν δε το κάνουν επειδή είναι ενάντια σε μια θέση στο δημόσιο , αλλά προφανός επειδή εξέφρασες τις απόψεις σου με λίγο τραβηγμένο τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.