Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Kiaokos

Σε κάθε περίπτωση απαιτείται διάγραμμα κάλυψης για το οποίο δεν υπάρχει νόμιμη αμοιβή καθώς συμπεριλαμβάνεται στην αμοιβή αποτύπωσης.

Το διαγραμμα καλυψης δηλαδη δεν πρεπει να ειναι αυτό της αδειας, αλλα καινουργιο απο εμας με την αυθαιρετη κατασκευη μεσα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε κάθε περίπτωση απαιτείται διάγραμμα κάλυψης για το οποίο δεν υπάρχει νόμιμη αμοιβή καθώς συμπεριλαμβάνεται στην αμοιβή αποτύπωσης.

 

Για το Δ.Κ. συμφωνω...

Θελει νεο...

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ υπαχρει νομιμη αμοιβη... (βλβ τοπογραφικες εργασιες συμφωνα με το ΠΔ696)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν μου ζητήσει κάποιος μια μελέτη αρχιτετκονική ιδιωτικά για να έχει να το βλέπει και να χαίρεται, πέραν της απόδειξης και του ΦΠΑ που θα πρέπει να εκδόσω και να αποδώσω, πρέπει να αποδώσω και ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και ΤΕΕ?

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο νομίζω...

 

Όσα πάνε πολεοδομία έχουν ΦΕΜ, όσα πάνε προς επιτηδευματία έχουν 20% παρακράτηση και τα υπόλοιπα μόνο ΦΠΑ. Τώρα με την απελευθέρωση και τα αυθαίρετα περιμένουμε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ απαιτούνται για όλες τις εργασίες μηχανικών και τις αντίστοιχες αμοιβές τους. Η μη απόδοση τους είναι φορολογικό αδίκημα. Η τακτική, για όποια αμοιβή ελέγχεται από κάποια δημοσία αρχή να καταβάλλονται οι εισφορές και για τις άλλες όχι, μπορεί να ακολουθείται σχεδόν από όλους επί πολλά χρόνια, δεν σημαίνει όμως ότι είναι νόμιμη διαδικασία και σε κάθε περίπτωση αποτελεί φοροδιαφυγή.

 

 

Άρθρο 25 του Συντάγματος:

 

 

Άρθρο 25

  1. Τα δικαιώματα του ανθρώπου ως ατόμου και ως μέλους του κοινωνικού συνόλου και η αρχή του κοινωνικού κράτους δικαίου τελούν υπό την εγγύηση του Κράτους. Όλα τα κρατικά όργανα υποχρεούνται να διασφαλίζουν την ανεμπόδιστη και αποτελεσματική άσκησή τους. Τα δικαιώματα αυτά ισχύουν και στις σχέσεις μεταξύ ιδιωτών στις οποίες προσιδιάζουν. Οι κάθε είδους περιορισμοί που μπορούν κατά το Σύνταγμα να επιβληθούν στα δικαιώματα αυτά πρέπει να προβλέπονται είτε απευθείας από το Σύνταγμα είτε από το νόμο, εφόσον υπάρχει επιφύλαξη υπέρ αυτού και να σέβονται την αρχή της αναλογικότητας.

 

Θεμελιώδης αρχή στην οποία βασίζεται το νομικό μας σύστημα. Ό,τι δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται.

Έχει συζητηθεί το θέμα εξαντλητικά ξαναλέω και περιμένω να μου παραθέσετε τις διατάξεις που επιβάλλουν πληρωμή ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ για ιδιωτικά έργα και μελέτες. Δεν έχω καταφέρει να τις βρω πουθενά ως σήμερα καθώς η μόνη αναφορά που υπάρχει είναι για περιπτώσεις που απευθύνονται σε δημόσιους φορείς.Επίσης, οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ, δεν αποτελούν φόρο και άρα η μη πληρωμή τους δεν είναι δυνατό να θεωρηθεί "φοροδιαφυγή". Το ίδιο και το ΦΕΜ το οποίο είναι προκαταβολή φόρου. Το να μην αποδοθεί ΦΕΜ, εφόσον ούτως ή άλλως αν προκύπτει φόρος αυτός θα πληρωθεί κατά την εκκαθάριση, δεν αποτελεί "φοροδιαφυγή" σε καμία περίπτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πατέντα Δ.Κ....βάζεις το παλιό (αν υπάρχει) και προσθέτεις τα νέα τ.μ....άχρηστο μου κάνει σαν σχέδιο, αλλά εύκολο να γίνει....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

1. Σε ιδιόκτητη βεραντας πολυκατοικιας, ο ιδιοκτητης εχει φτιαξει αποθηκη. Θεωρειτε οτι θελει και ηλεκτρομηχανολογικο ελεγχο;

2. Το δελτιο ελεγχου δωμικης τρωτοτητας ποιες ειδικοτητες μπορουν να το υπογραψουν; και που μπορω να βρώ τετοιο δελτιο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

archthanos

Καθολου πατεντα ΔΚ δεν ειναι..

Κανονικατο ειναι..

Πληρη εμβαδομετρηση με στοιχεια καλυψης, δομησης και φυσικα διαγραμμιση (ή δεν ξερω τι αλλο) των υπερβασεων δομησης, καλυψης, ΗΧ κτλ

Link to comment
Share on other sites

@pavloselef

Ηλεκτρομηχανολογικά θεωρητικά θέλει σε κάθε κτήριο, αν θέλουμε να είμαστε 100% σωστοί...φυσικά δεν αναφέρεται πουθενά η υποχρέωση τέτοιου ελέγχου, οπότε δε νομίζω να απαιτείται...

 

Σχετικά με τη δομική τρωτότητα δες εδώ: http://www.oasp.gr/node/76

Mια σχετικά απλή φόρμα είναι, την οποία βέβαια θεωρώ πως για να είμαστε 100% σωστοί κ εδώ, πρέπει να την υπογράφει Π.Μ. Όμως και άλλοι συνάδελφοι αρχιτέκτονες απ' όσο ξέρω θα τις υπογράψουν για αυθαίρετα, οπότε βλέποντας και κάνοντας...

 

@terry

Λέγοντας πατέντα ΔΚ δεν εννοουσα πως θα παραλείψουμε κάτι από αυτό...όλα τα στοιχεία κανονικά θα μπουν, όπως τα αναφέρεις και όπως θα συντάσσαμε ένα ΔΚ για νέα άδεια...πατέντα μου φαίνεται ο τρόπος που θα πρέπει να συνταχθεί ένα ΔΚ πχ σε γήπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο...λίγο άκυρο δεν είναι σε τέτοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω, εχει συζητηθει 10000 φορες...Ψαξε σε αναλογα θεματα..

 

Διαφωνώ και διαφωνώ και με τις 1000 φορές που έχει συζητηθεί. Αλλά ο καθένας πράττει όπως νομίζει.

 

 

Συναδελφε, εφοσον σε 2η φαση απαιτηθει να υποβληθουν τα θεωρημενα σχεδια της ΟΑ, σκαναρεις και υποβαλλεις αυτα..

ΚΑΜΙΑ υποχρεωση δεν εχεις να συνταξεις εξαρχης τα σχεδια, και φυσικα ΚΑΜΙΑ ευθυνη δεν εχει ο μελλοντικο ελεγχος να κανει διασταυρωση κατα ποσον ταυτιζονται με τα θεωρημενα σχεδια, αν εχεις υποβαλλει πχ δικια σου αποτυπωση..

Φυσικα δεν αναφερομαι στο να αντιγραψεις πχ το τοπογραφικο, να το σφραγισεις και ολα ωραια, ολα καλα...

 

Όσα λέω αναφέρονται στις περιπτώσεις χωρίς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.