Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Αν ανατρεξετε σε παλιοτερα θεματα θα δειτε την γνωμη μου για τις ελαχιστες..

 

Οκ για την διαδικασια καθε υποθεσης, τις απαιτησεις κτλ..

 

Αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να χρεωνεις τα 5τμ κλεισμενου εξωστη το ιδιο με τον αυθαιρετο οροφο 100τμ..

 

Επειδη βλεπω οτι ειστε χρονια το χωρο, θα σας πω οτι οι ελαχιστες εχουν καταντησει τον κλαδο μας ως κλητηρα υποθεσεων και ταχυμεταφορεα φακελων...

Δυστυχως οι ελαχιστες ηταν μια δοκιμη που απετυχε...

Δεν διασφαλισε ΚΑΝΕΝΑ επιπεδο στην ποιοτητα της δουλειας και των μελετων μας και κανενα κυρος στο επαγγελμα μας..

Δυστυχως εσεις οι παλιοι ειστε αυτοι που εκαναν τις εκπτωσεις, που χαριζαν τις επιβλεψεις, που δεν παταγανε το ποδι τους στην οικοδομη..

Ετσι λοιπον ωριμασαν οι προυποθεσεις για να ερθει ο Ν4014...

Επειδη στρωσατε οπως στρωσατε, ερχονται οι πελατες και ζητανε να τους τα κανουμε ολα τσαμπα και σου λενε και απο πανω "σιγα την δουλεια που εκανεςμ ξερουμε πως βγαζουνε οι μηχανικοι τα λεφτα"..

 

Μην ζητατε λοιπον τωρα "καλες αμοιβες", θα παμε με τις επιταγες της καταστασης που επικτρατει..

Ειδικα εσεις οι παλιοι τα εχετε πληρωθει και με το παραπανω...

 

Δεν ειναι τυχαιο που τα καναλια κραζουν παλι τους μηχανικους (δεν λεω οτι οι ασχετοι αυτοι τυποι εχουν δικιο..)

 

 

Δεν μιλαω επι προσωπικου φυσικα...

 

Αλλα θεωρω αστειο την σημερινη εποχη να μιλαμε για ελαχιστες και υψηλα στανταρ αμοιβων....

Αυτα ας τα σκεφτοσασταν τις καλες εποχες...

 

Επειδη οπως εχω ξαναγραψει θεωρω μηχανικο το εαυτο μου (αν και ο 4014 δεν μου κανει τη χαρη), και οχι ταριφα θα εκτιμω τη δουλεια μου και θα χρεωνω οσο αυτη αξιζει.. (εφοσον μου δωθει και νομικα η δυνατοτητα, κατι που ακομα δεν εχει ξεκαθαριστει..). Αν κρινω 500Ε θα ζηταω 500Ε...Αν κρινω 5000Ε θα ζηταω 5000Ε...

Τα 6750λ ειναι ταριφες, για οσους θεωρουν τα εαυτο του ετσι...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@terry

Εύκολα καταγγέλεις.... συμπεριφορές... (οι οποίες άλλωστε προσωπικά ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ),

 

Εξέτασε ΟΜΩΣ την δική σου συμπεριφορά ΤΩΡΑ , σε σχέση με την δική μου...

 

Δεν έχεις το θάρρος ή την ευγένεια ή την ευπρέπεια να ζητήσεις ένα συγγνώμη για την ΛΑΘΟΣ άποψη και το ΛΑΘΟΣ συμπέρασμα που διατύπωσες στο σχόλιό σου στις 18:08..... όπως εξήγησα στο αμέσως επόμενο σχόλιό μου....

 

Καταγγελίες γενικώς, μπορεί ευκολα να κάνει κάποιος για οποιαδήποτε κοινωνική ομάδα. ΕΓΩ εκπροσωπώ τον ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ και μάλιστα σχολίασα με ονοματεπώνυμο και αριθμό μητρώου....

 

Συμφωνώ απολύτως με την ΠΛΗΡΗ απελευθέρωση των αμοιβών αλλά ελπίζω να μην είσαι από αυτούς που θα ζητάνε 5000 ευρώ και θα κόβουν ΑΠΥ για 100...

 

Τα σχόλιά μου αφορούν και βασίζονται στα υπάρχοντα δεδομένα και την αξία αυτών των ελάχιστων σχολίων, ας την αξιολογήσουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

 

ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ...

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες για να απαντήσεις στα σχόλιά μου, έστω και με αυτόν.... τον τρόπο....

ΔΛΧ

Edited by ΔΛΧ
Link to comment
Share on other sites

Εγραψα οτι δεν μιλαω επι προσωπικου..

 

Ειμαι κατα των ελαχιστων/νομιμων, να καταργηθουν αυριο αν γινεται..

 

Απλα το περιοεχομενο της επιστολης σας δεν εκανε τιποτα αλλο παρα να υμνει τις αμοιβες αυτες...

 

Δεν ειμαι λοποιν απο αυτους που θα παρουν 5000Ε και θα κοψουν ΑΠΥ για 100Ε, πιστεψε με..

 

Το θεμα αγαπητε συναδελφε ειναι να μαθουμε ως ελ. επαγγελματιες να εκτιμαμε και να κοστολογουμε τη δουλεια μας..

Ενας σωστος τροπος ειναι η άναλυση που εκανες παραπανω..

 

Για να δεις οτι επιπεδο στη δουλεια του κλαδου μας δεν υπαρχει, διαβασε λιγο τα θεματα περι του 4014.

Θα δεις οτι συναδελφοι γραφουν :

"Εγω θα κανω ενα περιγραμμα πανω στα σχεδια της ΟΑ, σιγα μην κανω αποτυπωση"

"Εγω δεν κανω τοπογρφικο γτ ο ιδιοκτητης εχει ενα τοπογραφικο 10ετων"

"Εγω θα τακτοποιησω οτι θελει ο ιδιοκτητης γτ ειναι μεγαλο το προστιμο..βεβαιωση δεν δινω"..

Και αλλα πολλα...

 

Εκτιμω λοιπον οτι δεν ξερουμε να κοστολογουμε τη δουλεια μας. Κρυβομαστε πισω απο το 6750λ, κανουμε και την εκπτωση και ολα οκ..

ΔΕΝ ειναι ετσι...

Εγω για 5τμ εξωστη 1600Ε ΔΕΝ θα παρω... (ξαναλεω, εφοσον ειμαι και τυπικα ελευθερος να το κανω)

 

Δεν εκανα καμια επιθεση σε καμια ομαδα...

Αλλα η στρατια αυθαιρετων καπου οφειλεται...δεν ξεφυτρωσε σε μια νυχτα..

Μηπως λοιπον φταιει και ο κλαδος μας???

Δεν ειμαστε και παρθενες, πως να το κανεις..

 

Ολοι φοβουνται τη βεβαιωση νομιμοτητας..

Τη ΥΔ για τη ρευματοδοτηση κανεις δεν την φοβηθηκε??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΔΛΧ

 

Αστέριος,

για την επιστολή και την ανάλυση περι κοστολόγησης της εργασίας του μηχανικού!!!!

 

Δυστυχώς πολλοί συνάδελφοι δεν ξέρουν να κοστολογίσουν τη δουλειά τους.

 

Οι περισσότεροι δε από αυτούς, αντι να παιδευτουν να μαθουν να κάνουν τη δουλειά τους, ρωτούν στο Forum

και μετα σερβίρουν εναντι 500αρικου την μασημένη τροφή που τους προσφέρουν στον πελάτη τους.

 

Η απόδειξη, πόσες φορές συνάδελφοι βαριούνται να διαβάσουν τα γραφόμενα του Forum και τα περιμένουν όλα έτοιμα. Φυσικά όταν δεν κοπιάζεις, δηλαδή όταν η ποιότητα ειναι χαμηλή και το κοστος της εργασίας είναι χαμηλό.

 

Τώρα τι γίνεται με το θέμα της ευθύνης τους, προς το παρόν τίποτα. Αμα όμως σε μερικά χρόνια αρχισει το κυνήγι από τους ιδιοκτήτες να δω με τι λεφτά θα πληρώσουν τα έξοδα της δίκης και τις αποζημιώσεις.

 

Τέλος για να μην παραξηγηθούμε καλό είναι να μην είμαστε ισοπεδωτικοί σε μία στάση ζωής κάποιων ανθρώπως χωρίς να γνωρίζουμε άμεσα την θέση την οποία βρίσκονται, γιατί πιθανόν να βρεθούμε και εμέις εκεί.

Καλη σου μέρα.

και εγώ σου ευχομαι η λανθασμένη σου επιλογή σου να μη σου βγει σε κακό

δηλαδή να μη βρεθείς σε χειρότερη θεση από αυτή που ξεκίνησες

 

Από μόνοι τους δεν θα το καταλάβουν ποτέ οι ιδιοκτήτες αν δεν τους το δώσουν να το καταλάβουν οι μηχανικοί (εννοώ αυτούς με τα 300άρια και τα 500άρια).

εδώ πολλοί μηχανικοί νομιζουν πως η ρύθμιση ΗΧ με τον νομο Μπιρμπίλη ειναι το ίδιο με τη ρύθμιση με τον νόμο των αυθαιρέτων

πως θα το εξηγήσουν στους ιδιοκτήτες;

Link to comment
Share on other sites

και εγώ σου ευχομαι η λανθασμένη σου επιλογή σου να μη σου βγει σε κακό

δηλαδή να μη βρεθείς σε χειρότερη θεση από αυτή που ξεκίνησες

 

Κάνω την παράθεση και "παραποιώ" κομμάτι της με bold, για να δώσω έμφαση... Δε θα μπορούσα να το εκφράσω καλύτερα.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμη και σε καθεστώς "ελεύθερης" διαπραγμάτευσης, οι μηχανικοί έδειξαν κάποια ωριμότητα, αυτό είναι αλήθεια να μην γκρινιάζουμε. Τουλάχιστον εδώ στη Θεσσαλονίκη δε βρίσκεις μηχανικό για να σου κάνει νομιμοποίηση με Ν.4014 κάτω από 850 € χωρίς τοπογραφικό. Με τοπογραφικό (εντός Ν. Θεσ/νίκης) +700 € .

Όσο γι' αυτούς που λένε "εγώ για 5 τμ αυθαίρετο δεν πάιρνω xyz €" από τη μία έχουν δίκιο, από την άλλη όμως είτε το αυθαίρετο είναι 5 τμ είτε 500 τμ οι περισσότερες εργασίες που θα κάνεις θα είναι πάγιες για οποιοδήποτε εμβαδόν.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

ΔΛΧ

 

Αστέριος,

για την επιστολή και την ανάλυση περι κοστολόγησης της εργασίας του μηχανικού!!!!

 

Δυστυχώς πολλοί συνάδελφοι δεν ξέρουν να κοστολογίσουν τη δουλειά τους.

 

Οι περισσότεροι δε από αυτούς, αντι να παιδευτουν να μαθουν να κάνουν τη δουλειά τους, ρωτούν στο Forum

και μετα σερβίρουν εναντι 500αρικου την μασημένη τροφή που τους προσφέρουν στον πελάτη τους.

 

Η απόδειξη, πόσες φορές συνάδελφοι βαριούνται να διαβάσουν τα γραφόμενα του Forum και τα περιμένουν όλα έτοιμα. Φυσικά όταν δεν κοπιάζεις, δηλαδή όταν η ποιότητα ειναι χαμηλή και το κοστος της εργασίας είναι χαμηλό.

 

Τώρα τι γίνεται με το θέμα της ευθύνης τους, προς το παρόν τίποτα. Αμα όμως σε μερικά χρόνια αρχισει το κυνήγι από τους ιδιοκτήτες να δω με τι λεφτά θα πληρώσουν τα έξοδα της δίκης και τις αποζημιώσεις.

 

 

και εγώ σου ευχομαι η λανθασμένη σου επιλογή σου να μη σου βγει σε κακό

δηλαδή να μη βρεθείς σε χειρότερη θεση από αυτή που ξεκίνησες

 

 

εδώ πολλοί μηχανικοί νομιζουν πως η ρύθμιση ΗΧ με τον νομο Μπιρμπίλη ειναι το ίδιο με τη ρύθμιση με τον νόμο των αυθαιρέτων

πως θα το εξηγήσουν στους ιδιοκτήτες;

 

Myri, καλή σου μέρα,

συμφωνώ με όλα όσα γράφεις, και θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι: Σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ σε αμοιβές τύπου 200€ όλα, ή γενικότερα αμοιβές και κοστολόγηση των εργασιών μας με το κιλό. Και τέλος όσο είμαι σε θέση να τηρήσω αυτό και να μην υποτιμώ την δουλειά μου και τον πελάτη μου ---σε κάθε επίπεδο--- θα το κάνω, ακόμα και αν τον χάσω.

Και πάλι καλή σου μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Julius Caesar, μην είσαι και τόσο σίγουρος. Μπορεί μέσα στην Θεσσαλονίκη να μην το κάνουν, όταν πάνε όμως νοτιότερα ή δυτικότερο το κάνουν.

800€ τα πάντα όλα. Και η απάντησή μου σε πιθανό πελάτη "Πας όπως είσαι, αλλά τον βάζεις να υπογράψει πρώτα".

Link to comment
Share on other sites

Φαέθωνα είσαι πολύ ακριβός. Στην Κακκηκράτεια (Καλλικράτεια) τα "ζυγίζουν και τα πουλάνε" 600€ με τα πάντα όλα.

 

Όσο για την απάντηση που δίνεις στον πελάτη σου... Με αντιγράφεις!!! :smile:

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,είναι και το πειθαρχικό του ΤΕΕ..Μέχρι ποιά έκπτωση αμοιβής θα δεχθεί?Αλλοι λένε 20%,αλλοι 50% επι της νόμιμης=1570 ευρω.

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.