Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

nikoskourtis, συγνώμη αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου.

 

+1!

 

Από πού κι ως πού θεωρείς ότι τα αρχιτεκτονικά ή στατικά είναι copy-paste από το ένα έργο στο άλλο;;; Ειδικά το δεύτερο, είναι αδύνατον...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από σημερινό άρθρο της Ελευθεροτυπίας:

 

Αμοιβές μηχανικών

 

Οι αμοιβές των μηχανικών θα καθοριστούν με κοινή υπουργική απόφαση. Από τις έως τώρα πληροφορίες προβλέπονται τα εξής:

 

* Για αυθαιρεσίες σε κτίσμα με άδεια, 500 ευρώ. Αν όμως έχει χαθεί ο φάκελος, τότε η αμοιβή αυξάνεται στα 1.000-2.000 ευρώ, ανάλογα με την επιφάνεια του κτίσματος.

 

* Σε κτίσματα χωρίς άδεια, 1.000 ευρώ.

 

Να σημειωθεί ότι οι αμοιβές των μηχανικών διαμορφώνονται έπειτα από διαπραγμάτευση, αλλά η απόφαση θα καθορίζει τη «νόμιμη αμοιβή» επί της οποίας θα υπολογίζονται οι κρατήσεις υπέρ τρίτων και οι εισφορές στα ασφαλιστικά ταμεία.

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=311794

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα του πούμε του πελάτη "Εγώ θέλω 1000€+ΦΠΑ και ότι παραπάνω πει η απόφαση που θα βγει"!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα του πούμε του πελάτη "Εγώ θέλω 1000€+ΦΠΑ και ότι παραπάνω πει η απόφαση που θα βγει"!!!!!!!!!!!!

 

έλα ντε! καμια νεότερη ενημέρωση υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα του πούμε του πελάτη "Εγώ θέλω 1000€+ΦΠΑ και ότι παραπάνω πει η απόφαση που θα βγει"!!!!!!!!!!!!

 

Όχι

 

Θα του πεις ότι θες το ΦΠΑ των 1.000 ευρώ = 230 ευρώ + τις κρατήσεις στα 1.000 ευρώ, περίπου 15% =150 ευρώ, σύνολο 380 ευρώ.

 

Αυτά πάνε στο κράτος από την αμοιβή του μηχανικού.

 

Προσθέτεις την ΚΑΘΑΡΗ αμοιβή σου και είσαι έτοιμος.

 

Με λίγα λόγια, αν η ''νόμιμη'' καθοριστεί στα 1.000 ευρώ, του λες 380 + την αμοιβή σου.

 

Η αμοιβή σου ΔΕΝ είναι μαύρη αν είναι λιγότερη από 1.000 ευρώ, διότι ΕΧΕΙΣ αποδώσει το ΦΠΑ της νόμιμης, ήτοι 230 ευρώ.Φυσικά, το πλαφόν της δήλωσής σου του χρόνου δεν πρέπει να είναι κάτω από 25.000 ευρώ ή 20.000 ευρώ, εκτός κ αν θες να τα βάλεις με το soviet των γιουνάνι.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Στην απάντηση που έδωσα προς τον υποτιθέμενο πελάτη, τα 1000€ είναι η αμοιβή που θέλω.

Άρα είναι λάθος η υποτιθέμενη απάντηση που του έδωσα.

Η σωστή θα ήταν "1000€ συν το ΦΠΑ επί της νόμιμης που θα υπολογίσει το κράτος συν τις κρατήσεις σου που θα υπολογίσει το κράτος"

Πάλι έχω άγνωστο Χ όμως, οπότε τελική τιμή, για το κόστος της άδειας, δεν θα μπορώ να του πω :)

Link to comment
Share on other sites

Από που έχει προκύψει ρε παιδιά ότι πρέπει να χρεώνουμε (και να κόβουμε ΑΠΥ και άρα να αποδίδουμε), ΦΠΑ επί της "νόμιμης";

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο με το να πας να αγοράσεις αυτοκίνητο και να σου λέει ο έμπορος "Το αυτοκίνητο κοστίζει 1000€ για εμένα, συν την τιμή αγοράς που θα ζητήσει το εργοστάσιο όταν τελικά το κοστολογήσει συν τα τέλη εκτελωνισμού που είναι ανάλογα με την τιμή εισαγωγής που θα ζητήσει το εργοστάσιο"

Link to comment
Share on other sites

Από που έχει προκύψει ρε παιδιά ότι πρέπει να χρεώνουμε (και να κόβουμε ΑΠΥ και άρα να αποδίδουμε), ΦΠΑ επί της "νόμιμης";

 

εσυ λες να καταργησαν τις ελαχιστες χωρις να προεβλεψαν οτι χανουν το φπα? ν. 3919/2011

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/20110704N.3919%20adieksoda.doc

 

οχι μονο δεν καταργηθηκαν, αλλα πολλαπλασιαστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.