Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Ναι, δεν είναι καλή μέρα για σένα απ'ότι βλέπω.... :) Μές στη παρεξήγηση!

Δηλαδή, το βρίσκεις εύκολο εγώ στον Κορυδαλλό, ο συνεργάτης στα Πατήσια, το αυθαίρετο στο Κερατσίνι ή ακόμη και στη Λούτσα και να τρέχουμε όποτε βολεύει τον ιδιοκτήτη; Δεν είναι εύκολος ο συνδιασμός, αυτό λέω απλά...

 

 

Οχι δεν εχω νευρα...

Αλλα ΔΕΝ ειναι λογικη αυτη..

Και μενα σημερα μου ετυχε μια δουλεια 100χιλ μακρια..

Που να τρεχω τωρα...

Και πρεπει να παρω και 2ο ατομο μαζι μου..

Την εκανα απο το γκουγκλ... :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα

 

ελαχιστοι θα δηλωσουν τα αυθαιρετα τους. ετσι κ αλλιως μονο οι πλουσιοι θα χαλασουν τοσα μετρητα τετοιους καιρους. το θεμα της μεταβιβασης ειναι λυμενο απο καιρο, με μια υ.δ. του ιδιοκτητη οτι εχει ανεγερθει πριν το 1983.

 

απο κει κ περα ειναι θεμα συμβφου και υποθκα αν θα συνταχθει και μεταγραφει το συμβολαιο κ οχι μηχανικου. κ μην ακουσω μαλακιες για πιστοποιητικο πολεοδομικης νομιμοτητας γιατι θα παθει τιποτα το παχυ μου εντερο.

 

χιντ: πριν λιγες ημερες κατεφτασε χρηματαποστολη με πεντε νταλικες που μετεφεραν χαρτι λευκο προοριζομενο για χαρτονομισματα. υπ' οψιν οτι η προηγουμενη χρηματαποστολη της δοσης ηταν μονο δυο νταλικες...

 

τελος, μην ξεχνατε να πινετε τρια λιτρα νερο την ημερα και να βαζετε πουδρ στο πωπουδακι σας.η ζεστη προκαλει αφυδατωση, μυκητιασεις και συγκαματα. τηρειτε τους κανονες υγιεινης γιατι θα πατε απο ψωριαση μικροι, οπως ο χενρυ ο τεταρτος της αγγλιας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

το θεμα της μεταβιβασης ειναι λυμενο απο καιρο, με μια υ.δ. του ιδιοκτητη οτι εχει ανεγερθει πριν το 1983.

 

 

 

Δηλαδή ας ύποθέσουμε οτι μεταβιβάζεται ενα κτίσμα προ του '83 (κατα δήλωση του ιδιοκτήτη). Δεν θα χρειαστεί βεβαίωση μηχανικού?

 

Γιατι εγω κατάλαβα, πως απο 1/1/2012 σε ΟΛΕΣ τις μεταβιβάσεις θα χρειάζεται η βεβαίωση μηχανικού. Διορθωστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Μη μου στεναχωριέσαι βρε. Ο Παπακωνσταντίνου σου έχει τη λύση:

... λίγες στατικές επάρκειες αυθαιρέτων να υπογράψετε ... κι ένα σεισμούλη με 6~7 ριχτεράκια..... Θα συγκατοικείτε κι δυο ΜΕΣΑ στο Κορυδαλλό!!!:D:D

και μάλιστα ΔΩΡΕΑΝ !!!

Link to comment
Share on other sites

Τη βεβαίωση στατικής επάρκειας φοβόμουν κ εγώ στην αρχή να τη δώσω εύκολα.Πίστευα ότι ο μηχανικός έχει ευθύνη να αναφέρει εξόφθαλμες παρατυπίες και ανεπαρκείς διατομές στοιχείων (με οφθαλμοστατική)

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα ότι δεν φέρει καμία ευθύνη η υπογραφή του σε αυτά τα θέματα (ανεπαρκείς διατομές), καθώς δεν έχει ευθύνη να επιλύσει στατικά τα δομικά στοιχεία που καλείται να εξετάσει.

 

Αυτό που έχει ευθύνη να αναφέρει, είναι αν παρατήρησε ρωγμές ή παραμορφώσεις στα δομικά στοιχεία που είδε ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ, και όχι σκαλίζοντας τους σοβάδες.

 

Η τιμή της αγοράς για τη βεβαίωση αυτή κυμαινόταν αποό 50 έως 500 ευρώ.Και προφανώς, αν υπήρχαν εξόφθαλμες παρατυπίες, ΚΑΝΕΙΣ μηχανικός που γνωρίζω εγώ δεν έχει δεχτεί να υπογράψει, ΟΣΟ κ αν είναι το ύψος του αντιτίμου.

 

Πάνω σε αυτό που παρατήρησε ο μαρικα, στη βεβαίωση για πριν ή μετά το 83, έχω να πώ ότι αν εμένα σε κάθε περίπτωση μου σκάνε 2.000 ευρώ, είμαι πρόθυμος να διερευνήσω εις βάθος αν όντως το αυθαίρετο είναι πριν η μετά το 83. ΔΕΗ, αεροφωτογραφίες, δηλώσεις 1337 στις Νομαρχίες κλπκλπκλπ.

 

Αν δεν μου σκάνε αυτό το αντίτιμο, τότε ο καθείς είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.

 

Πάνω στον τίτλο του θρεντ, για το ύψος της αμοιβής, ο καθένας μας είναι ελεύθερος να ζητάει όσα γουστάρει, μιας κ τώρα έχουμε την ''ελευθερία'' να μην δεσμευόμαστε για το ύψος της αμοιβής μας.Εγώ προσωπικά άλλες φορές ζητάω 3 φορές την πρώην ελάχιστη, άλλες φορές 3 φορές κάτω από την πρώην ελάχιστη.Εξαρτάται την περίπτωση.

 

Η γνώμη μου είναι να μη χολοσκάτε γι αυτά τα θέματα, αλλά να ψάξετε να βρείτε τί επάγγελμα θα κάνετε από εδώ κ στο εξής.Νομίζω ότι το επάγγελμά μας πέθανε, ή αν δεν πέθανε θα πεθάνει σύντομα για τους περισσότερους.

Link to comment
Share on other sites

...Εγώ προσωπικά άλλες φορές ζητάω 3 φορές την πρώην ελάχιστη, άλλες φορές 3 φορές κάτω από την πρώην ελάχιστη...

:shock: :shock: :shock:

 

Αν με τον ενεστώτα υποδηλώνεις το παρόν, το μετά την κατάργηση των αμοιβών, τότε -οφείλω να σου πω ότι- έχω μείνει άναυδος! Στείλε και κανά πελάτη κατά 'δώ! :P

 

Όσον αφορά στην δήλωση, κατ' εμέ δεν είναι τόσο θέμα ευθύνης μηχανικού, όσο τεχνικής δεοντολογίας. Τι σημαίνει να βεβαιώσεις αν ένα κτίσμα δεν έχει ρωγμές, όταν δεν ξέρεις αν πληρούνται βασικές κατασκευαστικές αρχές...

Και η ρικομέξ, δεν είχε ρωγμές, αλλά όταν έγινε ο σεισμός είδαμε τα μηδενικά μήκη αγκύρωσης και τις πλάκες με Τ131.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στην δήλωση, κατ' εμέ δεν είναι τόσο θέμα ευθύνης μηχανικού, όσο τεχνικής δεοντολογίας. Τι σημαίνει να βεβαιώσεις αν ένα κτίσμα δεν έχει ρωγμές, όταν δεν ξέρεις αν πληρούνται βασικές κατασκευαστικές αρχές...

 

Δεν υπάρχει δεοντολογία σε αυθαίρετα για τη βεβαίωση στατικής επάρκειας. Υπάρχει το τμήμα επικινδύνων κατασκευών της πολεοδομίας.

 

Στη βεβαίωση στατικής επάρκειας ή υπάρχουν εμφανείς ρωγμές και παραμορφώσεις ή δεν υπάρχουν.Μέση κατάσταση δεν παίζει.

 

Αν δεν υπάρχουν, τότε η βεβαίωση δίνεται άφοβα και χωρίς καθόλου τύψεις, ενοχές, κ διάφορα άλλα παραφυσικά συναισθήματα.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ.

 

Στη Γερμανία, αυτοί που πράττουν πολεοδομικές παραβάσεις κλείνονται ΣΤΟ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ και δεν αντιμετωπίζονται ως κανονικοί άνθρωποι. Εξ ού και δεν υπάρχει σε αυτή τη χώρα ούτε η κατάλληλη λέξη, ούτε η κατάλληλη νομοθεσία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δε θα έπρεπε να λέγετε βεβαίωση "στατικής" επάρκειας, αλλά βεβαίωση "οπτικής" επάρκειας; Γιατί το "στατικής " ακούγεται κάπως δεοντολογικό! :lol:

 

Ή ακόμη καλύτερα να το λέγαμε βεβαίωση "φαινόμενης" ή "φερόμενης" στατικής" επάρκειας!

 

Στατικά επαρκές μέχρι αποδείξεως του εναντίου! Κατά το αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.