Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτοαπασχόληση Ναυπηγού


Theodio

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Καιρό τώρα παρακολουθώ το forum σας με μεγάλο ενδιαφέρον. Έπειτα αποφάσισα να εγγραφώ ως μέλος, χαρακτηρίζοντας την θεματολογία άκρως χρήσιμη και εξιοποιήσιμη από νέους ή μη μηχανικούς με απορίες. Γι' αυτό το λόγο θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να παραθέσω την δική μου απορία. Λοιπόν, τελειώνω το τμήμα Ναυπηγικής στο ΤΕΙ Αθήνας, αυτή τη στιγμή κάνω την 6μηνη πρακτική μου άσκηση σε μια μεγάλη ναυτιλιακή εταιρία (14 Σεπτ τελειώνω!), 1 μαθηματάκι, την πρυχιακή και τελειώνω (ευελπιστώ) τον ερχόμενο Οκτώβρη. Και έπειτα θα δώσω κατατακτήριες για το ΕΜΠ καθώς χρειάζομαι τα Ε.Δ.. Είμαι (κλείνω) τα 25 τις 12 Αυγούστου. Ο βασικότερος μου στόχος είναι το design, η επίβλεψη- επιθεώρηση πλοίων και όλα αυτά πλαισιώνουν το όνειρό μου να ανοίξω στο έμμεσο χρονικό μέλλον το δικό μου γραφείο-εταιρία που θα ασχολείται με μελέτες, επιθεωρήσεις, αξιώσεις, εκτιμήσεις, κτλ. Γνωρίζω ότι βρισκόμαστε σε μια διεθνή οικονομική κρίση και ότι χρειάζεται εμπειρία και γνωριμίες. Αλλά θέλω πραγματικά να το κάνω. Τί με συμβουλεύετε? Ποια είναι η διαδικασία του να ανοίξω την δικιά μου εταιρία παροχής υπηρεσιών. Δεν αποκλείω και άλλου τύπου μελέτες, στατικές, μηχανολογικές, κτλ. Περιμένω απόψεις!

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν μου απαντά κανείς, να κάνω πιο συγκεκριμένο το ερώτημά μου. Τί πρέπει να κάνω ώστε να ξεκινήσω το επάγγελμά μου(άδειες, κτλ.), για να μπορώ να ασκώ τα δικαιώματά μου ως Ναυπηγός Μηχανικός? Και για να ανοίξω τεχνικό γραφείο (ή εταιρία) τί πρέπει να κάνω? Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία, ή οποιαδήποτε πληροφορία που θα βοηθούσε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

Αν εννοείς ως διπλωματουχος (να τελειωσεις δηλαδη το πολυτεχνειο και μετα) απλα γραφεσαι στο ΤΕΕ (εξετασεις) και ανοιγεις βιβλια στην εφορια δηλωνοντας τι θα κανεις.. .

 

Ετσι γινεσαι ελευθερος επαγγελματιας...

 

Για ΤΕΙ δεν εχω ιδεα... (με την εφορια κατι αντιστοιχο φανταζομαι) δε ξερω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο με το ΤΕΕ που πρεπει να γραφτεις...

Link to comment
Share on other sites

Φίλος , με το που τελείωσε το ΤΕΙ , παρακολούθησε σεμινάριο εδώ και στάθηκε τυχερός τουλάχιστον να βρει κάποια απασχόληση στον τομέα αυτό. Όχι ότι πληρώνεται στην ώρα του αλλά τουλάχιστον αμοίβεται σχετικά ικανοποιητικά. Όπως μου ανέφερε χαρακτηριστικά, πολύ δύσκολα τα πράγματα για εργασία σε ναυτιλιακή χωρίς "γνωριμίες". Και όταν προκύψει , το "μπλοκάκι" είναι σχεδόν ο κανόνας , πολλές ώρες εκτός γραφείου , σημαντικά έξοδα κίνησης και πληρωμές έναντι ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα εδω χρειαζεσαι να κανεις

http://www.eetemlar.gr/index_1.htm

πας στα χρησιμα και εκει που λεει

Ενημέρωση μελών σχετικά με:

 

Α. Έναρξη επιτηδεύματος.

 

Β. Για εγγραφή στον Ο.Α.Ε.Ε. μετά από απαλλαγή.

 

Γ. Για θεώρηση τιμολογίων.

 

Δ. Ένταξη εγγραφής στο Βιβλίο Τεχν. Επωνυμιών του Τ.Ε.Ε.

 

Ε. Για έκδοση Κωδικού Τράπεζας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Επειδή κάνω την πρακτική μου σε μια πάρα πολύ μεγάλη ναυτιλιακή αναγνωρισμένη παγκοσμίως (αλλοδαπής σημαίας πλοία), βλέπω την εικόνα. Ωράρια για αρχιμηχανικούς 9μιση-8μιση και πολλές φορές όταν έχουν πρόβλημα, φεύγουν 12-1 το βράδυ από το γραφείο. Προσωπική ζωή δηλαδή, πάπαλα. Έχει πολλά χρήματα όμως. Το τίμημα είναι μεγάλο. Βέβαια δεν είναι αυτός ΄βασικός λόγος για τον οποίο θέλω να ξεκινήσω κάποια στιγμή την δική μου επιχείρηση. Είναι το ότι ένας Ναυπηγός ασχολείται πρώτα πρώτα με την μελέτη (τμηματικά ή μη) πλοίων και μετά με όλα τα άλλα. Και στην ναυτιλιακή ασχολείται με όλα τα άλλα. ΟΧΙ με μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Επειδή κάνω την πρακτική μου σε μια πάρα πολύ μεγάλη ναυτιλιακή αναγνωρισμένη παγκοσμίως (αλλοδαπής σημαίας πλοία), βλέπω την εικόνα. Ωράρια για αρχιμηχανικούς 9μιση-8μιση και πολλές φορές όταν έχουν πρόβλημα, φεύγουν 12-1 το βράδυ από το γραφείο. Προσωπική ζωή δηλαδή, πάπαλα. Έχει πολλά χρήματα όμως. Το τίμημα είναι μεγάλο. Βέβαια δεν είναι αυτός ΄βασικός λόγος για τον οποίο θέλω να ξεκινήσω κάποια στιγμή την δική μου επιχείρηση. Είναι το ότι ένας Ναυπηγός ασχολείται πρώτα πρώτα με την μελέτη (τμηματικά ή μη) πλοίων και μετά με όλα τα άλλα. Και στην ναυτιλιακή ασχολείται με όλα τα άλλα. ΟΧΙ με μελέτη.

μιας και εισαι στα κολπα μηχανολογος εχει ελπιδες να διεκδικησει θεση βοηθου αρχιμηχανικου σ εταιρεια?? τι μισθοι παιζουν σ αυτη την περιπτωση?

ο αρχιμηχανικος περα του οτι κανει επιθεωρησεις με τι αλλο ασχολειται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Ανεμόνα υπάρχουν προοπτικές απασχόλησης για έναν μηχανολόγο σε ναυτιλιακή, αλλά είναι πιο δύσκολο να διεκδικήσει θέση αρχιμηχανικού συγκριτικά με έναν μηχανικό βαπορίσιο ας πούμε ή έναν ναυπηγό (πολυτεχνείου). Μετά την θέση αρχιμηχανικού υπάρχει και η δυνατότητα να φθάσει κανείς στην καρέκλα του Fleet Mngr, όπου αποκλείεται σχεδόν να φθάσει κάποιος άλλος πέραν από κάποιον Ναυπηγό του ΕΜΠ με πείρα και ικανότητες. Τίποτα δεν αποκλείεται όμως. όλα είναι πιθανά αρκεί να έχεις σιδερένια θέληση και δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Α! Ξέχασα να σας πω μερικά πραγματάκια για την δουλειά του αρχιμηχανικού. Λοιπόν, πρέπει να ξέρει τα πάντα για τα Machinery του πλοίου. Μιλάει με μηχανικούς που είναι πάνω στα πλοία σχετικά με maintenance, damages, disfunctions, errors και οτιδήποτε μηχανολογικό. Παρακολουθούν δηλαδή τα πλοία, έχοντας αν στόχο να παραμένουν αξιόπλοα, ασφαλή και απροβλημάτιστα. Αποφεύγουν προστριβές με τον Νόμο, φροντίζουν να βαδίζουν σύμφωνα με κανονισμούς Marpol, Solas, etc. Επίσης αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι η δουλειά του μηχανικού περιστρέφεται γύρω από τον άξονα του Prevention of Polution at Sea. Που είναι πάρα πολύ σημαντικό πλέον. Επειδή τα περισσότερα πλοία είναι μεγάλες μεταλλικές κατασκευές που λειτουργούν σε έντονα στοχαστικό περιβάλλον είναι δύσκολο να προβλέψει κανείς τι βλάβες θα παρουσιαστούν σε ένα πλοίο κατά την διάρκεια της ζωής του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.