Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - σχεδίαση υποστυλώματος


 

Recommended Posts

Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως σχεδιαζονται αυτα τα υποστυλωματα στο φεσπα?

ΕΙναι ορθογωνικα (?) μονο που η μια εκ των πλευρων BC ή ΑD (αναλογως την περιπτωση) ειναι κεκλιμενη .

post-223-131887205048_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο σχήμα νομίζω δεν έχει πρόβληαμ να είσαχθεί ως έχει, δηλαδή ορθογωνικό με στροφή.

Για το 1ο και γενικά όλα τα παράξενα σχήματα που δεν έχει έτοιμα το FESPA πρέπει να σχεδιάσεις κάπου το σχήμα που θέλεις να έχει το υποστύλωμα, μετά (ή νωρίτερα δεν έχει σημασία) να εισάγεις ένα υποστύλωμα (έστω Κ1) στην θέση που θέλεις και μετά μέσα από το μενού ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ επιλέγεις αυτό το σχήμα και από το μενού ΥΠΟΣΤΥΛΩΜΑ διαλέγεις την επιλογή ΔΩΣΕ ΠΟΛΥΓΩΝΙΚΗ ΔΙΑΤΟΜΗ και κάνεις κλικ πάνω στο υποστύλωμα Κ! ώστε να του δώσεις την πολυγωνική μορφή.

 

υ.γ. Αν και όπως βλέπω το 1ο σχήμα, ούτε εκεί θα έδινα πολυγωνική διατομή αφού μάλλον είναι μικρή η γωνία (κλίση) της BC. Θα το επέλυνα σαν ορθογωνικό και θα το σχεδίαζα όπως θα κατασκευαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε erling!

Δυστυχως πρεπει να το σχεδιασω γραμμη γραμμη οπως φοβομουν γιατι προκειται για την διπλωματικη μου και καταλαβαινεις οτι ειναι περιορισμενες οι πρωτοβουλιες μου..

 

Σε ευχαριστω και παλι

 

edit: Μπορω καπως να "στρετσαρω" τη μια πλευρα μονο του υποστ.?Σαν κινηση κορυφης (στις πλακες ) ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.