Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική Αντιμετώπιση Χρηματικού Βραβείο σε Διαγωνισμό


Recommended Posts

Έχω πρόσφατα κερδίσει ένα βραβείο σε αρχιτεκτονικό διαγωνισμό. Πρόσφατα με ενημέρωσαν ότι πρέπει να κόψω ΑΠΥ το ποσό του χρηματικού επάθλου, η οποία δεν θα έχει ΦΠΑ. Μου είπαν ότι τα βραβεία απονεμόμενα ως αμοιβή δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ. Το θέμα είναι αν θα κόψω κανονική ΑΠΥ από το μπλοκάκι ή κάποιο αθεώρητο τιμολόγιο. Ακόμα μου είπαν ότι θα παρακρατηθεί φόρος 20%. Γι’ αυτό θα πρέπει να μου δώσουν κάποια βεβαίωση. Τέλος στο βιβλίο εσ.- εξ. πως θα το γράψω και στη δηλωση που θα το βάλω; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχω πρόσφατα κερδίσει ένα βραβείο σε αρχιτεκτονικό διαγωνισμό. Πρόσφατα με ενημέρωσαν ότι πρέπει να κόψω ΑΠΥ το ποσό του χρηματικού επάθλου, η οποία δεν θα έχει ΦΠΑ. Μου είπαν ότι τα βραβεία απονεμόμενα ως αμοιβή δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ. Το θέμα είναι αν θα κόψω κανονική ΑΠΥ από το μπλοκάκι ή κάποιο αθεώρητο τιμολόγιο. Ακόμα μου είπαν ότι θα παρακρατηθεί φόρος 20%. Γι’ αυτό θα πρέπει να μου δώσουν κάποια βεβαίωση. Τέλος στο βιβλίο εσ.- εξ. πως θα το γράψω και στη δηλωση που θα το βάλω; Ευχαριστώ.

Γεια σου Στέφανε.

Θα κόψεις από το θεωρημένο μπλοκ ΑΠΥ που ήδη έχεις.

Θα παρακρατηθεί φόρος 20% και τον Φεβρουάριο του επομένου έτους θα ζητήσεις και θα είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν βεβαίωση παρακρατούμενου φόρου, της οποίας το ποσό του φόρου θα επισυνάψεις στην φορολογική σου δήλωση στον κωδικό 605.

Στο βιβλίο εσ-εξ καταχωρείς κανονικά την ΑΠΥ. Αν επιθυμείς το άκρον άωτον της τυπικότητας δημιούργησε μια επιπλέον στήλη με τίτλο "Λοιπά έσοδα".

Το αποτέλεσμα από τα βιβλία θα προκύψει λογιστικά δηλαδή έσοδα μείον έξοδα και εφόσον προκύπτουν κέρδη θα τα αναγράψεις όπως έκανες έως τώρα στους κωδικούς 501 και 517 αντίστοιχα.

Σχετικά μπορείς να διαβάσεις στο λίνκ http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2114/2114_1/pg86.shtml

 

Ωστόσο:

Για την υπαγωγή ή όχι στο καθεστώς ΦΠΑ απαιτούνται επιπλέον πληροφορίες. Θεωρώντας μέχρι στιγμής - λανθασμένα ίσως - ότι το χρηματικό έπαθλο δεν στο δίνει κάποιος δημόσιος οργανισμός τότε αυτό που σου είπαν ότι δηλαδή δεν υπάγεται στο ΦΠΑ είναι λάθος. Έτσι λοιπόν και κινδυνεύοντας να εκτεθώ μέχρι να συμπληρώσεις το παζλ αν δεν εργάστηκες για κάποιο σωματείο???, για κάποιο νοσοκομείο??? ή κάτι άλλο που δεν πάει το μυαλό μου τότε υπάγεσαι κανονικότατα στο καθεστώς ΦΠΑ.

Διότι έχουμε παράδοση αγαθού ( προφανώς κάποιο έργο παρέδωσες του οποίου την κυριότητα χάνεις ),

διότι έχουμε αντιπαροχή = χρηματικό έπαθλο,

διότι μάλλον εργάστηκες κατά τρόπο ανεξάρτητο

"Άρθρο 3

1. Στο φόρο υπόκειται:

α) κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, ημεδαπό ή αλλοδαπό ή ένωση προσώπων, εφόσον ασκεί κατά τρόπο ανεξάρτητο οικονομική δραστηριότητα, ανεξάρτητα από τον τόπο εγκατάστασης, τον επιδιωκόμενο σκοπό ή το αποτέλεσμα της δραστηριότητας αυτής,

β) κάθε πρόσωπο, το οποίο πραγματοποιεί περιστασιακά παράδοση ενός καινούργιου μεταφορικού μέσου, το οποίο αποστέλλεται ή μεταφέρεται προς άλλο κράτος - μέλος.

Δε θεωρείται ότι ασκούν οικονομική δραστηριότητα κατά τρόπο ανεξάρτητο οι μισθωτοί και λοιπά φυσικά πρόσωπα, τα οποία συνδέονται με τον εργοδότη τους με σύμβαση εργασίας ή με οποιαδήποτε άλλη νομική σχέση που δημιουργεί δεσμούς εξάρτησης, όσον αφορά τους όρους εργασίας ή την αμοιβή και συνεπάγεται την ευθύνη του εργοδότη", &

διότι δεν βρίσκω κάτι στις απαλλαγές.

Έτσι λοιπόν Στέφανε αφού γράφουμε που γράφουμε στα φόρουμς ζήτα να σου τεκμηριώσουν την άποψή τους για να είναι αμοιβαία επωφελής η ενασχόληση μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

καλησπέρα, σε περίπτωση που ένα βραβείο δεν αντιστοιχεί σε παροχή εργασίας αλλά είναι χρηματικός έπαινος και άρα σύμφωνα με την ΠΟΛ1094/2015 https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20737 δεν πρέπει να φορολογηθεί σαν εισόδημα (καθώς δεν εμπίπτει σε μια από τις 4 κατηγορίες εισοδήματος του Ν.4172/13), γνωρίζει κάποιος τι παραστατικό πρέπει να κοπεί για να δοθούν τα χρήματα

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

λογικά

μελετώντας και τις διατυπώσεις της ΠΟΛ που ανέφερες

δεν μπορεί να κοπεί απόδειξη ή δελτίο "παροχής υπηρεσιών" γιατί εκ του χαρακτήρος των αυτά τα δύο εξυπονοούν εισόδημα (παροχή υπηρεσιών έναντι αμοιβής)

το μόνο που βλέπω να μπορεί να σταθεί είναι μια απλή "απόδειξη είσπραξης"

αν και προτιμώτερο θα ήταν μια "απόδειξη πληρωμής" από τον φορέα που αποδίδει το βραβείο

Link to comment
Share on other sites

Στο πανεπιστήμιο, οι διδακτορικοί φοιτητές που πληρώνονταν για επικουρικό και υποτροφίες παλιά κόβανε αθεώρητες αποδείξεις είσπραξης. Ίσως πρόκειται για αντίστοιχη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! imhotep και sdim ευχαριστώ για τις απαντήσεις, είχε περάσει από το μυαλό μου η απόδειξη είσπραξης απλά την έχω συνδυάσει κυρίως με την εξόφληση τιμολογίου με πίστωση οπότε την προσπέρασα, απ'ότι μου λέτε πιθανώς να είναι η λύση, θα το ψάξω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.