Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Για το θεωρητικό σύστημα, στην περίπτωση που το εξεταζόμενο κτίριο διαθέτει Α/Θ, δεν πρέπει να συμπληρώσει τα στοιχεία του θεωρητικού συστήματος με βάση την ΤΟΤΕΕ1 σελ. 89 περίπτωση στ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι στη θέρμανση. Δεν θα συμπληρώσεις δηλαδή με α.θ. σαν θεωρητικό σύστημα στη θέρμανση. Σην ψύξη, ναι, όπως είπα και πριν. Στη θέρμανση, λέει στην τελευταία παράγραφο της 4.1.2., πως όταν τα υπάρχοντα συστήματα (οποιουδήποτε τύπου συστήματα), δεν καλύπτουν τις απαιτήσεις όλου του κτιρίου ή της θερμικής ζώνης, δηλαδή δεν ικανοποιούνται οι συνθήκες θερμικής άνεσης, τότε για το υπόλοιπο τμήμα θεωρείς πως θερμαίνεται με σύστημα ίδιο με του κτιρίου αναφοράς, δηλαδή λέβητα θερμού νερού κ.λπ. Για το τμήμα με α.θ., το Κ.Α. θα έχει και αυτό α.θ., ενώ για το υπόλοιπο θα έχει και αυτό λέβητα (περίπτωση (ε). της 4.1.1.).

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

στο συστημα θεωρητικου φωτισμου η εγκαταστημενη ισχυς προκυπτει απο το γινομενο των τ.μ. επι της ισχυς για το κτιριο αναφορας αναλόγως της χρησης απο τον πινακα 2.4?

Link to comment
Share on other sites

στο συστημα θεωρητικου φωτισμου η εγκαταστημενη ισχυς προκυπτει απο το γινομενο των τ.μ. επι την ισχύ για το κτιριο αναφορας αναλόγως της χρησης απο τον πινακα 2.4?

ναι

Link to comment
Share on other sites

Ο πιν. 5.1.α αφορά στον υπολογισμό ισχύος, όταν κατά την επιθεώρηση  έχεις συγκεκριμένου τύπου λαμπτήρες.

Ο συνάδελφος χρησιμοποιεί το φωτισμό του κ.α. διότι, προφανώς, ο χώρος δεν έχει λαμπτήρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε ΠΕΑ καταστηματος 22τ.μ Με μια πλευρα επαφη με θ.χ (αλλο καταστημα) , αλλη πλευρα σε επαφη με κλιμακοστασιο ΜΘΧ, στο ισογειο πολυκατοικιας, χωρις θερμανση , χωρις ψυξη και χωρις ζνχ, το καταστημα μου βγαινει Α+. Αερισμο εβαλα μηχανικο τα βασικα βασσει πινακα και φωτισμο πάλι απο πινακα γιατι δεν ειχε. Ειναι ανοικιαστο τωρα θα νοικιαστει.. 

 

Εψαξα να δω μηπως εχω κανει κατι λαθος και μου βγαινει Α+ αλλα δνε βρισκω κατι. Ειναι και μονο 22 τ.μ οποτε σιγουρα παιζει και αυτο ρολο, αλλα και οτι δεν εχει θερμανση και κλιματισμο και βαζω θεωρητικο με ισχυ 0.

 

Σας ακουγεται κατι λαθος? Σας εχει τυχει παρομοιο?

 

Δεν εχει παταρι, αλλα μετα ειδα οτι εγραψα σε λαθος θεμα.... :smile:

Edited by lenaki85
Link to comment
Share on other sites

Σε ΠΕΑ καταστηματος 22τ.μ με μια πλευρα σε επαφη με θ.χ (αλλο καταστημα) , αλλη πλευρα σε επαφη με κλιμακοστασιο ΜΘΧ, στο ισογειο πολυκατοικιας, χωρις θερμανση , χωρις ψυξη και χωρις ζνχ, το καταστημα μου βγαινει Α+. Αερισμο εβαλα μηχανικο τα βασικα βασει πινακα 2.3 και φωτισμο πάλι απο πινακα 2.4, γιατι δεν ειχε. Ειναι ανοικιαστο τωρα θα νοικιαστει.. 


 


Εψαξα να δω μηπως εχω κανει κατι λαθος και μου βγαινει Α+ αλλα δεν βρισκω κατι... Ειναι και μονο 22 τ.μ οποτε σιγουρα παιζει και αυτο ρολο, αλλα και οτι δεν εχει θερμανση και κλιματισμο και βαζω θεωρητικο με ισχυ 0.


 


Σας ακουγεται κατι λαθος? Σας εχει τυχει παρομοιο?


 


 


Παρακαλώ, μη κάνετε την ίδια ανάρτηση σε διαφορετικά θέματα.


Ευχαριστώ, hkamp.


Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το xml. Εχω βαλει ΜΘΧ το κλιμακοστασιο που ειναι σε επαφη. Αλλα παλι τιποτα. Αυτοματισμους Δ εβαλα αφου δεν εχει τιποτα ουσιαστικα.

 

Δε ξερω βρε παιδια. Πειτε μου γιατι δεν καταλαβαινω.....

 

 

99299-2016.xml

Edited by lenaki85
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.