Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Έχεις δίκιο σε αυτό που ρωτάς. Δεν βρήκα κι εγώ όμως κάτι στις ΤΟΤΕΕ που να το διευκρινίζει αυτό.

 

Επίσης τι γίνεται με το β.α. του δικτύου διανομής όταν έχουμε τερματικές μονάδες άμεσης εκτόνωσης και δίκτυο διανομής με φρέον (π.χ. VRV).

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν η πρώτη ερώτησή μου στο μήνυμα #610 και γι' αυτήν είπα ότι "πάω πάσο", νομίζοντας πως αναφερόσουν και σε αυτήν όταν είπες για τους προγραμματιστές. Μόνο που την έθεσα μόνο για την περίπτωση της θέρμανσης (σε σχέση με την περιοχή θερμοκρασίας λειτουργίας), καθώς στην ψύξη θεώρησα πως παίρνει από το τμήμα του πιν. 4.11. που αναφέρεται σε δίκτυα ψύξης όπως του νερού. Δηλαδή δεν υπολογίζει για διαφορετικές θερμοκρασίες απ' ότι αν είχε να κάνει με δικτύου που είχε fcu π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι τι β.α. δ.δ. θεωρεί το ΚΑ για την περίπτωση θέρμανσης κεντρικού συστήματος με Α.Θ.  με τερματικές μονάδες άμεσης εκτόνωσης.

 

Εγώ, για το προς επιθεώρηση κτήριο, θεωρώ χαμηλές θερμοκρασίες θερμικού μέσου.

Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε, akaliak, δες ξανά το μήνυμα 609 (κατά λάθος πριν έγραψα 610). Για το Κ.Α.ρωτάω κι εγώ :).

 

Με την ευκαιρία, σε τι περιοχές θερμοκρασίας λειτουργεί μια α.θ. άμεσης εκτόνωσης, τόσο στη θέρμανση όσο και στην ψύξη; Ξέρω πως το κατέχεις το άθλημα.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είδα το ερώτημά σου και μάλλον δεν απάντησα σωστά, επαναλαμβάνοντας κι εγώ τα ίδια. Ζαλισμενος βλέπεις σήμερα, ασχολούμαι με τον υπολογισμό των ασφαλιστικών εισφορών κι αν θα πρέπει να κρατήσω ή να κλείσω το μπλοκακι...

 

Η θερμοκρασία του φρεον στη θέρμανση φτάνει συνήθως μεχρι 55-60 (εχω μετρήσει και 65) βαθμούς και στην ψύξη συνηθως κάτω από 10 και μπορεί να πλησιάσουμε και λίγο πάνω από το 0.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Διάβαζα για 4,5 με 10oC στον εξατμιστή και 40 με 50oC στην έξοδο του συμπιεστή, για τη θέρμανση. Αλλά ίσως να αναφερόταν σε R22.

Πάνω σε αυτό που συζητούσαμε, ίσως για το Κ.Α. να διαλέγει από την περιοχή t<60oC στη θέρμανση και για θερμοκρασία μέσου 45oC, και στην ψύξη από την περιοχή για δίκτυα διανομής ψύξης και για θερμοκρασία μέσου 7oC. Και ανάλογα με τη μεταφερόμενη ισχύ και το χώρο διέλευσης, να επιλέγει β.α. για το δικό του δίκτυο διανομής. Οι 45oC και 7oC είναι θερμοκρασίες αναφοράς στο EN 14511:2007.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, μετά από αρκετό διάβασμα στο συγκεκριμένο τόπικ και επιθεωρήσεις αρκετών καταστημάτων ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με ένα από τα πιο μπερδεμένα θέματα, αυτό του φωτισμού. 
Σύμφωνα με τις αυστηρές στάθμες lx που θέτουν οι κανονισμοί κανένα κατάστηματα ή ιδιοκτησία τριτογενή τομέα δεν μπορεί να τις πληροί. 

Δεχόμενοι τους πίνακες π.χ. της ΤΟΤΕΕ που θέτουν ας πούμε σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου με απαίτηση στάθμης 300lx/m2 και χρήση λαμπτήρων πυρακτώσεως με κατανάλωση 27 W/m2/100lx και επιφάνεια 50μ2. Έχουμε 
Ε=3*27*50=4kW. Το οποίο είναι εξωπραγματικό μια και καταλήγουμε σε συγκρότημα τεσσάρων τέτοιων δωματίων να έχουμε κατανάλωση 10πλασια από του Κ.Α. 

Αυτό αχρηστευει λίγο την ουσία της επθεώρησης καθώς υποβαθμίζει έτσι όλους τους υπόλοιπους ελέγχους 

Και αντιβαίνει λίγο στο νόημα της "εγκατεστημένης ισχύς" καθώς αυτή δεν εμφανίζεται πουθενά.

Υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί διαφορετικά τον υπολογισμό του Φωτισμού?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αχρηστεύεται η ουσία της επιθεώρησης?

Αν κάποιος δεν τηρεί τις προδιαγραφές (σωστές ή όχι, δεν μας ενδιαφέρει εδώ) και προτιμάει να στραβώνονται οι πελάτες του, ας υποστεί τις συνέπειες.

Στο κάτω-κάτω, οι λαμπτήρες πυράκτωσης ελάχιστα χρησιμοποιούνται ακόμη και σε κατοικίες, πόσο μάλλον σε επαγγελματική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,το έθεσα λίγο στα πλαίσια της υπερβολής απλά θέλω να πω ότι με αυτό το τρόπο η κατηγορία του κτιρίου πέφτει δραματικά. 
Χρησιμοποιείτε και εσείς αυτή τη μέθοδο ή το προσεγγίζετε διαφορετικά?

Και πέρα από το οξύμορο που με 4kW λαμπών πυρακτώσεως ένα διαμέρισμα 40 τ.μ. θα φώτιζε σα ντίσκο, ενώ στα υπόλοιπα συστήματα συνυπολογίζεις τα εγκατεστημένα συστήματα και συμπληρώνεις με τα απαραίτητα, στο φωτισμό που σου ζητάει και την εγκατεστημένη ισχύ δεν αναφέρεις πουθενά τα εγκατεστημένα σε περίπτωση που δε πιάνεις το στόχο της ΤΟΤΕΕ.

Την υποβάθμιση την εννοώ καθαρά ως προς τους υπόλοιπους ελέγχους (θα είχαμε ένα κτίριο κατηγορίας π.χ. Γ και πάει απευθείας στην Η λόγω λαμπών πυρακτώσεως).
Το λέω γιατί ένα δωμάτιο ξενοδοχείου ας πούμε το οποίο δεν έχει εγκαταστήσει λαμπτήρες Led κατά πάσα πιθανότητα θα έχει πυρακτώσεως.

Edited by Κωσταντής
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.