Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

"Ενεργό τμήμα θέρμανσης και ψύξης", εννοεί στοιχείο (coil) θέρμανσης ή ψύξης στην ΚΚΜ. Σε απλό αερισμό ή/και εξαερισμό δεν έχουμε τέτοια στοιχεία, συνεπώς δεν τσεκάρουμε τα σχετικά πεδία.

post-22627-0-15567800-1488636402.jpg

post-22627-0-33969700-1488637459_thumb.jpg

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από αρκετό διάβασμα στο συγκεκριμένο τόπικ και επιθεωρήσεις αρκετών καταστημάτων ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με ένα από τα πιο μπερδεμένα θέματα, αυτό του φωτισμού. 

Σύμφωνα με τις αυστηρές στάθμες lx που θέτουν οι κανονισμοί κανένα κατάστηματα ή ιδιοκτησία τριτογενή τομέα δεν μπορεί να τις πληροί. 

 

Δεχόμενοι τους πίνακες π.χ. της ΤΟΤΕΕ που θέτουν ας πούμε σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου με απαίτηση στάθμης 300lx/m2 και χρήση λαμπτήρων πυρακτώσεως με κατανάλωση 27 W/m2/100lx και επιφάνεια 50μ2. Έχουμε 

Ε=3*27*50=4kW. Το οποίο είναι εξωπραγματικό μια και καταλήγουμε σε συγκρότημα τεσσάρων τέτοιων δωματίων να έχουμε κατανάλωση 10πλασια από του Κ.Α. 

 

Αυτό αχρηστευει λίγο την ουσία της επθεώρησης καθώς υποβαθμίζει έτσι όλους τους υπόλοιπους ελέγχους 

 

Και αντιβαίνει λίγο στο νόημα της "εγκατεστημένης ισχύς" καθώς αυτή δεν εμφανίζεται πουθενά.

 

Υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί διαφορετικά τον υπολογισμό του Φωτισμού?

 

Ευχαριστώ

 

με μπέρδεψες και ξαναγράφω την απάντηση ...δικό μου λαθος ομως 

λοιπόν 

Μονάδα μέτρησης της Έντασης είναι το lumen/m² = lux (λουξ) 

η απαιτηση σε λουξ ειναι χωρις τα τετραγωνικα δηλαδη για εναν χωρα ζηταμε 300 λουξ φωτισμο

δηλαδη οι λαμπες πυρακτωσεως εχουν αποδοση συνηθως 15 lumen ανα watt αρα για την συγκεκριμενη περιπτωση για ενα διαμερισμα 50 τετραγωνικων θα χρειαστουμε λαπτηρες με ενταση 15000 lumen / 50 m2 μας δινουν 300 λουξ 

αρα θελουμε 1000 watt λαμπες και οχι 4000 οπως λες ...λογικοτατο για εναν τετοιο χωρο 

αν βαλει led οπου εχουν μια αποδοση 90 lumen ανα watt τοτε θελουμε 167 watt αρα κατα πολυ ποιο οικονομικες 

 

αν και καπως αργα μπορει να εχεις βρει το λαθος σου αλλα καλο ειναι να υπαρχει 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

εφαρμόζοντας την παλαιά μέθοδο φωτοτεχνικων υπολογισμών Λουμεν

ένας χώρος 50 μ2 τετραγωνισμενος απαιτεί 35.700 lumen ή 26 λαμπτήρες πυράκτωσης 100W γυμνούς, για στάθμη φωτισμού στο επίπεδο εργασίας 300 lux, με συντελεστή συντήρησης 1,2  

η στάθμη φωτισμού δεν προκύπτει από τον τύπο  lumen/m² = lux

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε χώρο 500 τμ προς έκδοση ΠΕΑ έχω ψύξη/θέρμανση με κλιματιστικό τύπου ντουλάπας περίπου 50.000 btu.

 

Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να εκτιμήσω αν το εν λόγω κλιματιστικό αρκεί για τον χώρο ή αν θα πρέπει να συμπληρώσω και ένα ποσοστό με το θεωρητικό σύστημα για θέρμανση + ψύξη.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, το ύψος ειναι 3μ άρα χρειάζομαι θεωρητικά 500 Χ 500 = 250.00 btu. Άρα καλύπτω τα 4/5 με το θεωρητικό αν κατάλαβα καλά.

 

Υπάρχει και κάτι αντίστοιχο για την θέρμανση, λογικά τα 50.000 btu είναι λίγα για τα 500 τμ του χώρου.

 

Απλά έχουν βάλει την ντουλάπα σχετικά κοντά εκεί που κάθονται για να τους ζεσταίνει/θερμαίνει.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

εφαρμόζοντας την παλαιά μέθοδο φωτοτεχνικων υπολογισμών Λουμεν

ένας χώρος 50 μ2 τετραγωνισμενος απαιτεί 35.700 lumen ή 26 λαμπτήρες πυράκτωσης 100W γυμνούς, για στάθμη φωτισμού στο επίπεδο εργασίας 300 lux, με συντελεστή συντήρησης 1,2  

η στάθμη φωτισμού δεν προκύπτει από τον τύπο  lumen/m² = lux

δεν ξερω την παλια μεθοδο αλλα νομιζω κανεις λαθος .. https://el.wikipedia.org/wiki/Lux

παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο ειδικα το υψος του φωτιστικου και αλλα με τη μεθοδο που λες παμε σε μη λογικα αποτελεσματα για την οικιακη χρηση ... 

πχ εγω εχω ενα σαλονι 50 μ2 με 10 λαμπες 60watt μεσα σε 2 πολύφωτα παλιά κλασικά 5 σε καθε ενα ... και φωτιζεται υπεραρκετα ..αν βαλω 26 λαμπες 100αρες θα ψηθω σαν τα κοτοπουλα ... 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα φωτόμετρο, απλό, και μέτρα στο σπίτι σου. Δες αν πιάνεις τα 300 lux. Στο δικό μου: σαλόνι 148lx 3x11W compact, δωμάτιο 47lux 1x20W compact, χώρος γραφείου 114lx μία κυκλική φθορισμού 40W (που λέει πως αποδίδει 3100 lumens), κουζίνα 237 lx 32W + 40W κυκλικές φθορισμού. Ύψος τοποθέτησης 2,15m, επίπεδο μέτρησης 0,80m, σχέση μήκους/πλάτους των χώρων = 1,47/1 κατά μέσο όρο.

 

Και υπόψη, κάτω ακριβώς από τα φωτιστικά!

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tsang.alan.lightmeter η εφαρμογή για android.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by akaliak
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και υπάρχει και πληρέστερη, αλλά πρέπει το μαραφέτι να διαθέτει αισθητήρα, και το δικό μου ντεν έκει καρντιά μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.